Ze sklípku Karel Gott odchází poslední, vzpomínají jihomoravští hudebníci

  10:42aktualizováno  10:42
Milovník Rulandského šedého, šprýmař i perfekcionista. Takový je podle jihomoravských muzikantů Karel Gott, který slaví 80. narozeniny. V Brně natočil slavnou scénu filmu Dědictví, na Velké ceně svůj hudební medailon a v Mistříně netypicky album lidových písní.

Zpěvák Karel Gott na plzeňském Koncertu hvězd (12. ledna 2019) | foto: Petr EretMAFRA

Když se Karel Gott objevil na scéně, moc nadějí se mu ze strany tehdejších hudebních kritiků nedostávalo. Jak moc se mýlili, se ukazuje i při příležitosti jeho významného jubilea, nedělních 80. narozenin. I podle jihomoravských hudebníků stále jde o nejslavnějšího zpěváka v zemi.

Podle krále lidových písní a Gottova přítele Jožky Černého je za tím obrovská mravenčí práce, spousta odříkání, naslouchání i sebeovládání.

„Strašně si ho vážím jako slušného člověka, který docílil toho, čeho já už nedocílím,“ říká s úsměvem zpěvák, který se s Gottem setkával třeba na utkáních Amfory – fotbalového klubu osobností. „Pro mne je tak dokonalým, že jsem byl rád, že jsem aspoň ve fotbale lepší,“ glosoval při jeho narozeninách před pěti lety.

Fotogalerie

Na fotbalových výjezdech téměř po celém světě si rádi společně s klavíristou zazpívali. „Ostatní nebyli moc rádi, že zpíváme spolu, tak jako přehnaně,“ směje se Černý při vzpomínce na společné hlučné a intenzivní hlasové projevy.

Gott mu také ocenil a pokřtil cédéčko S árií mládnout smíš a „na oplátku“ se na něj obrátil s prosbou o názor na album Lidovky mého srdce, které mistr v podstatě potajmu natočil s cimbálovou muzikou Ladislava Pavluše.

„Jeden den mi ho poslal a druhý hned volal, co na to říkám. A já, že je to perfektní a úžasné. A říkám mu: zaprvé sis otevřel ta velká vrata na Moravu, mimo tebe by nikoho nevpustila. A taky jsme ti nastrčili tvou novou ženu Ivanku, taky Moravanku, co víc bychom mohli na té Moravě pro tebe udělat,“ vypráví se smíchem Černý.

Sám Gott to v médiích komentoval tak, že příteli, veličině v oblasti lidové písně a jejímu legitimnímu interpretovi, slíbil, že v lidových písních nebude pokračovat. „Aby se uklidnil. I když musím říct, že mi tohle album pochválil. Řekl, že se mu líbí, že ty písničky zpívám hezky, od srdce,“ uvedl Gott.

Kde se pije pivo, tam se nezpívá

Deska Lidovky mého srdce se točila přímo v Mistříně na jižní Moravě. Vždycky když se Gott vyskytoval někde poblíž, přijel a natočil další dvě tři písně. Svižné čardáše i balady. Doma si je ale nepouští.

„Pro mě tahle hudba – i tanec – patří k setkávání se s lidmi a hudebníky v tom kraji. Pak bývám jedním z posledních hostů, kteří odcházejí ze sklípku. Ostatně – pojí se to i s mentalitou tamních lidí a taky s tím, že tam jsou dobrá vína. V místech, kde se pije pivo, jsem žádnou podobnou píseň neslyšel,“ uvedl Gott s tím, že vždy, pokud se ochutnává, se těší na Rulandské šedé. „To mám opravdu rád,“ řekl. Na jeho narozeniny dodával víno v minulosti například vinař Radomil Baloun z Velkých Pavlovic.

Návštěvník brněnské diskotéky

Kdy se Karel Gott poprvé seznámil s jižní Moravou, se doložit nedá. Býval ale jedním z pravidelných hostů Topasu v Žabovřeskách, což byl vůbec první studentský klub s diskotékovou scénou otevřený v tehdejší ČSSR, a to osobně v té době úřadujícím prezidentem Antonínem Novotným.

Největší rozkvět klub zažíval v 60. a 70. letech a vedle Gotta byli občasnými návštěvníky i Jan Werich, Karel Kryl nebo Olympic.

„Ale i bolševická StB byla v Topasu na denním pořádku. I každodenní zatýkaní a následné výslechy v Běhounské ulici,“ uvádí se v historické sekci webu topasclub.cz.

Na České i automotodromu

„Stopu“ Gott zanechal i v brněnské České ulici, kde se točila slavná scéna filmu Dědictví aneb Kurvahošiguntág. „Já ťa znám, ty mňa neznáš?“ ptá se Bohuš alias Bolek Polívka Gotta.

Scéna vznikla na základě Polívkovy osobní zkušenosti, kdy na něj opilec na ulici volal: „Poli, toto všecko je moje! Já si ťa najdu třeba v Paříži! Taxálem dojedu.“

Na Masarykově okruhu v Brně zase spolu s brněnskými zpěváky natočil hudební zábavný televizní film Gott – party. V třičtvrtěhodinovém snímku z roku 1970 se tak objevuje vedle Marthy Elefteriadu, Boba Frídla, Jiřího Štědroně nebo Ivana Vyskočila. K vidění je i na YouTube.

„Ahoj Petře, tady Karel Gott“

Jihomoravské umělce si ale Gott vybírá dodnes. V roce 2005 předával první vážnější ocenění – Skokan roku v Českém slavíkovi – Petru Bendovi, kterého by ani ve snu nenapadlo, že po mnoha letech zazvoní telefon a tam se ozve:

„Ahoj, Petře, tady je Karel Gott“. Myslel, že mu volá někdo z rádia, ale skutečný mistr po něm chtěl napsat písničku přímo na tělo. Ze tří věcí si vybral tu nejvíc bigbeatovou.

„Pro mě jako skladatele to je obrovská čest a pocta. Vzpomínám si na naše nekonečné telefonáty a komunikaci ohledně hudby i textu, korepetice u klavíru u něj doma... Chtěl, ať je vše dokonalé, a nic nenechat náhodě. Také nezapomenu na chvíle při natáčení ve studiu, kdy jsem jako producent nahrávky poznal, jak precizní a zároveň pokorný je to umělec,“ pochvaluje si Bende.

A chválou nešetří ani Josef Bouda a Radek Verner ze skupiny Karel Gott revival Morava. „Několikrát jsme se osobně potkali. Má obrovské charizma, je to fajn chlap. Když se zjeví ve dveřích, je to, jako by vyšlo sluníčko. Srší energií a povídat se s ním dá opravdu o všem,“ líčí hudebníci.

O tom, že mistrův vztah k jižní Moravě je vřelý, svědčí i fakt, že jediný jeho letošní koncert se odehrával v brněnském Rondu, kde byl jedním z hostů také Jiří Zonyga, zpěvák pocházející z Lanžhota.

Co přejí zpěváci Karlu Gottovi?

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz