Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

  16:23aktualizováno  16:23
Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní prostředí. Díky hospodaření vinařů se sysli z místního sportovního letiště začali šířit i do okolních vinic a sadů obklopujících město.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ALKA WILDLIFE

Na travnatém letišti se vzácní sysli obecní vyskytují deset let, tehdy odborníci napočítali kolonii o deseti jedincích. Díky hospodaření přátelskému k syslům se postupně zvětšovala, dnes tady žije více než 650 hlodavců. Na letiště navazují zatravněné vinice, které jsou pro ně ideálním prostředím.

Zlatou známkou Sysli na vinici se nově pyšní vinaři Agrodružstva Miroslav na Znojemsku, kteří vyrábí víno pod značkou Perk.

„Letos na jaře se objevili dva sysli v jednom malém meruňkovém sadu. Proto jsme začali procházet i okolí letiště, asi kilometr vzdálené vinice, kde jsme jejich nory objevili hned na několika místech,“ popisuje koordinátorka projektu Sysli na vinici Kateřina Poledníková z organizace ALKA Wildlife.

Odborníky kontaktovali sami vinaři. „Naši pracovníci si při práci ve vinici všímají, co zde žije. Pátrali jsme proto po původci nor,“ popisuje Veronika Pakostová z Vína Perk.

To mohlo známku získat i proto, že má zatravněné vinice a v hospodaření nepoužívá pesticidy k hubení hlodavců.

Podle Poledníkové je zapojení vinařství do péče o krajinu pro miroslavské sysly naprosto klíčové.

„Hospodaření vinařství umožnilo jejich rozšíření z letiště. Jeho plocha je totiž velmi důležitá pro zdrojovou populaci, ale pro dlouhodobé přežití syslů je relativně malá,“ podotkla.

Ochranná známka Sysli na vinici má dvouletou tradici. Dosud ji získalo jednadvacet vinařství, která hospodaří ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku a ve Hnanicích na Znojemsku. Jak populace syslů roste tam, je těžké říct. Dosud se nedělalo detailní sčítání či mapování výskytu, z pravidelného monitoringu se pouze hrubě odhaduje stav populací.

„Ve Hnanicích se zatím jedná jen o ojedinělý výskyt v počtu několika málo jedinců, kteří se nesouvisle vyskytují ve vinicích při státní hranici a pak také v blízkosti fotbalového hřiště. Ve Velkých Pavlovicích je populace větší, hrubý odhad je pětistovka jedinců,“ popisuje Poledníková.

Jak to se syslí populací vypadá a jaké faktory je v tomto prostředí ovlivňují, tak bude možné s určitostí říct až v následujících letech.

„Data o jejich výskytu budeme porovnávat s výsledky botanického průzkumu a mapování prostředí pomocí dronu,“ uzavřela Poledníková.

Sysel v druhé polovině 20. století z krajiny vinou intenzivního zemědělství vymizel. V okolí některých jihomoravských obcí se ale zachovala funkční zemědělská krajina s drobnou mozaikou různorodých políček, vinic a sadů a ta je teď domovem několika kolonií těchto kriticky ohrožených hlodavců.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Nájemné v Brně bude dražší. Městské části plánují velké opravy bytů

Povodňový dvojdomek v Bílém Kostele se blíží dokončení.

Obvod Brno-sever chce opravit za stovky milionů korun městské byty. Omezí proto slevy na nájemném, které tak zdraží až...

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Z parkování v modrých zónách teče Brnu méně peněz, než odhadovalo

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Příliv peněz z rezidentního parkování a z pokut od motoristů, který měl pokrýt další rozvoj modrých zón v Brně, vázne....

Najdete na iDNES.cz