Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

  16:23aktualizováno  16:23
Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní prostředí. Díky hospodaření vinařů se sysli z místního sportovního letiště začali šířit i do okolních vinic a sadů obklopujících město.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ALKA WILDLIFE

Na travnatém letišti se vzácní sysli obecní vyskytují deset let, tehdy odborníci napočítali kolonii o deseti jedincích. Díky hospodaření přátelskému k syslům se postupně zvětšovala, dnes tady žije více než 650 hlodavců. Na letiště navazují zatravněné vinice, které jsou pro ně ideálním prostředím.

Zlatou známkou Sysli na vinici se nově pyšní vinaři Agrodružstva Miroslav na Znojemsku, kteří vyrábí víno pod značkou Perk.

„Letos na jaře se objevili dva sysli v jednom malém meruňkovém sadu. Proto jsme začali procházet i okolí letiště, asi kilometr vzdálené vinice, kde jsme jejich nory objevili hned na několika místech,“ popisuje koordinátorka projektu Sysli na vinici Kateřina Poledníková z organizace ALKA Wildlife.

Odborníky kontaktovali sami vinaři. „Naši pracovníci si při práci ve vinici všímají, co zde žije. Pátrali jsme proto po původci nor,“ popisuje Veronika Pakostová z Vína Perk.

To mohlo známku získat i proto, že má zatravněné vinice a v hospodaření nepoužívá pesticidy k hubení hlodavců.

Podle Poledníkové je zapojení vinařství do péče o krajinu pro miroslavské sysly naprosto klíčové.

„Hospodaření vinařství umožnilo jejich rozšíření z letiště. Jeho plocha je totiž velmi důležitá pro zdrojovou populaci, ale pro dlouhodobé přežití syslů je relativně malá,“ podotkla.

Ochranná známka Sysli na vinici má dvouletou tradici. Dosud ji získalo jednadvacet vinařství, která hospodaří ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku a ve Hnanicích na Znojemsku. Jak populace syslů roste tam, je těžké říct. Dosud se nedělalo detailní sčítání či mapování výskytu, z pravidelného monitoringu se pouze hrubě odhaduje stav populací.

„Ve Hnanicích se zatím jedná jen o ojedinělý výskyt v počtu několika málo jedinců, kteří se nesouvisle vyskytují ve vinicích při státní hranici a pak také v blízkosti fotbalového hřiště. Ve Velkých Pavlovicích je populace větší, hrubý odhad je pětistovka jedinců,“ popisuje Poledníková.

Jak to se syslí populací vypadá a jaké faktory je v tomto prostředí ovlivňují, tak bude možné s určitostí říct až v následujících letech.

„Data o jejich výskytu budeme porovnávat s výsledky botanického průzkumu a mapování prostředí pomocí dronu,“ uzavřela Poledníková.

Sysel v druhé polovině 20. století z krajiny vinou intenzivního zemědělství vymizel. V okolí některých jihomoravských obcí se ale zachovala funkční zemědělská krajina s drobnou mozaikou různorodých políček, vinic a sadů a ta je teď domovem několika kolonií těchto kriticky ohrožených hlodavců.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

Bál jsem se omrzlin, líčí fotograf, který zachytil Měsíc i dominanty Brna

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Byly teprve čtyři hodiny ráno, když brněnskému fotografovi Pavlu Gabzdylovi zazvonil budík. Ačkoli by si rád přispal,...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz