Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rychlá dohoda. Hejtmanem jižní Moravy bude lidovec Grolich, ANO v opozici

  18:40aktualizováno  20:07
Novým hejtmanem jižní Moravy se stane lidovec Jan Grolich. Na večerním jednání se na tom dohodli politici ze čtyř pravostředových stran: KDU-ČSL, Pirátů, ODS a Starostů pro jižní Moravu. Dosud vládnoucí hnutí ANO, které volby vyhrálo, skončí v opozici.

Šestatřicetiletý Grolich je kometou letošních krajských voleb na jižní Moravě. Dosud takřka neznámý starosta Velatic na Brněnsku a poslední čtyři roky i krajský zastupitel získal 12 tisíc preferenčních hlasů, suverénně nejvíc v kraji. Teď má šéfovat koalici, která dá dohromady pohodlnou většinu 37 z 65 zastupitelů.

„Dohodli jsme se, že se dohodneme, dává nám to smysl. Zítra se potkáme a dorazíme detaily. Základní memorandum jsme podepsali, s ostatními jednat nebudeme. Děkujeme za velkou podporu, která dala jižní Moravě jasnou zprávu, že máme udělat změnu. A doufám, že se to podaří,“ prohlásil Grolich. 

„Mám nejsilnější mandát, největší preference, hejtmanem budu já,“ doplnil.

Šestatřicetiletý právník o parník předběhl i „čtyřtisícového“ oblíbeného stranického kolegu a bývalého hejtmana Stanislava Juránka. V domovských Velaticích voliči Grolichovi dali 73 procent platných hlasů.

Podle předběžné dohody budou mít lidovci, Piráti a ODS v radě po třech zástupcích, Starostové dva.

„Předběžně máme dojednané gesce. Našimi prioritami budou příroda a životní prostředí. Dalšími dvěma velkými úkoly jsou reforma sociální oblasti a zdravotnictví. Nejpozději v pondělí dopoledne vše představíme, koaliční smlouvu podepíšeme později,“ nastínil Grolich.

Jeho KDU-ČSL skončila ve volbách druhá za hnutím ANO se ziskem přes 15 procent hlasů a 11 mandátů. Třetí Piráti získali 10 křesel, čtvrtá ODS 9 zastupitelů a pátí Starostové 7 mandátů.

ANO i ČSSD v opozici

Jednání o čtyřkoalici začala rychle, vyjednávací týmy se scházely již v sobotu odpoledne. Navečer se pak zástupci všech čtyř stran sešli na brněnském magistrátu, aby se definitivně domluvili.

„Jednání nemusí být snadná, takže je potřeba začít co nejdřív. Dlouhodobě je z hlediska očekávání středových a středopravých voličů cesta k výraznějšímu prosazení tohoto proudu přes volební spolupráci,“ prohlásil odpoledne lídr ODS Jiří Nantl

Podrobné výsledky voleb v kraji

Podle jedničky Starostů Františka Lukla vše směřovalo k dohodě. „Nejbližší koaliční partner se v tuto chvíli jeví ODS a Piráti. Dohodli jsme s na základních rysech,“ uvedl Lukl.

Výsledek přes 10 procent a 7 mandátů vnímá hodně pozitivně. „Je to velký úspěch pro Starosty, je to silný hlas,“ uvedl Lukl.

Lídr ODS nevylučoval, že se obrátí i na ANO. „Náš základní cíl není negativní, ale je pozitivní, tedy sestavit koalici, která by fungovala i ve velmi těžké době. Myslím, že o vyšachování hnutí ANO se víc mluví, já bych ty řeči nepřeceňoval. Ve hře jsou opravdu všechny možnosti, uměl bych si představit i velmi širokou koalici,“ poznamenal Nantl.

Z hlediska počtu mandátů připadalo v úvahu i spojení, v němž by bylo hnutí ANO s ODS, Starosty pro jižní Moravu a sociálními demokraty, kteří byli i v končící krajské koalici. Dohromady by měli 35 mandátů a vyšachovali by tak ve volbách druhé lidovce. „S výsledkem jsem spokojený, i když mohl být vyšší. Nic není rozhodnuto, o koalici budeme jednat,“ řekl lídr ANO Bohumil Šimek.

Sociální demokraté, kteří spadli z jedenácti mandátů na současné čtyři, pouze vyčkávali. „Aktivně se nikomu neozýváme, z naší pozice to nemá cenu. Čekáme na telefonát,“ prohlásil lídr kandidátky ČSSD a dosavadní náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Spokojení jsou politici z uskupení Spolu pro Moravu, které tvoří TOP 09 a Zelení. Získali pět mandátů. „Spojení liberálních stran se ukázalo jako dobré. Čísla by byla lepší, kdybychom se víc zaměřili i na venkov, ale máme omezené zdroje a nevedli jsme extra velkou kampaň,“ uvedl lídr Jan Vitula.

S lídry Pirátů, ODS a KDU-ČSL, kteří tvoří koalici i na brněnském magistrátu, si už telefonoval. „Nikdy jsem nebyl nadšený z brněnské koalice. Byli jsme spokojení ve stávající koalici na kraji,“ poznamenal Vitula.

Starší lidé se k volbám báli, litují komunisté

Poprvé od vzniku krajů budou v jihomoravském zastupitelstvu chybět komunisté.

„Je to obrovské zklamání. Mysleli jsme si, že dostaneme větší podporu, protože jsme pro to udělali všechno. Máme informace z terénu od našich lidí, že přestože volební účast byla obstojná, tak ti naši starší lidé strach z koronaviru nepřekročili, což nás trošičku zbrzdilo, především na venkově,“ posteskl si jihomoravský lídr KSČM Stanislav Navrkal.

„Samozřejmě děkuji všem voličům, my asi nejsme v rámci strany v republice jediní (kdo neuspěl) a budeme si muset výsledky vyhodnotit,“ sdělil Navrkal, který se stejně jako straničtí kolegové Ivo Pojezný a Zdeněk Koudelka dosud pokaždé do zastupitelstva dostal.

Ještě před čtyřmi lety pobrali komunisté na jižní Moravě 9,69 procent hlasů. 

„Tolik jsme nečekali, ale doufali jsme, že bychom mohli získat šest a půl až sedm procent, jak ukazovaly i některé průzkumy. Ale hlavně v Brně jsme ztratili obrovské množství hlasů. Mladí se k volbám jít nebáli, ti starší opatrní lidé k volbám nešli. V daných možnostech jsme udělali, co jsme mohli - kontaktní kampaň, byli jsme mezi lidmi. Samozřejmě kvůli finančním možnostem nemáme ty obrovské billboardy a bannery, šli jsme spíš skromnější cestou,“ poznamenal Navrkal.

Autoři: , , , , ,
  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Hřiště na šlechtické půdě, rozmach během války. SK Líšeň slaví 100 let

22. června 2024  10:24

Sté výročí založení si v neděli připomene fotbalový klub z Líšně, okrajové části Brna. Jeho...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...