Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obžalovaný šíbr Hos se tiše vrátil do ODS. Po žádné funkci netoužím, tvrdí

  15:19
Někdejší vlivný politik Jiří Hos je opět členem strany a šéfem buňky ODS na Brně-sever. Za korupci v kauze Stoka mu přitom dál hrozí devět let vězení a pokuta milion korun.

Jiří Hos (vlevo) je jedním z obžalovaných v korupční kauze Stoka. Vinu odmítl, přesto mu hrozí devět let vězení. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před dvěma měsíci brněnská primátorka Markéta Vaňková v rozhovoru pro MF DNES upozorňovala, že trestně stíhaný politik může poškodit dobré jméno strany. A proto kvitovala, že si v „její“ ODS pozastavil členství Jiří Hos.

Někdejší vlivný podnikatel a kontroverzní politik je totiž obžalován v kauze Stoka, která se týká machinací s veřejnými zakázkami na Brně-střed a přes členy hnutí ANO zasahuje až do nejvyšších mocenských pater.

Jenže přerušení spojení mezi občanskými demokraty a Hosem už zase neplatí. Přestože mu hrozí devítiletý trest za korupci, rozhodl se do strany potichu vrátit. Tímto krokem se dokonce znovu stal šéfem své domovské buňky na Brně-sever, jedné z největších ve městě, která byla v době jeho absence bez předsedy.

Hlavní aktér na celé „akci“ nic závadného nevidí. „Členství jsem si pozastavil před krajskými volbami, které byly loni v říjnu. Nechtěl jsem tehdy poškozovat stranu. Teď jsem si ho znovu obnovil,“ shrnul pro MF DNES svůj postup Hos.

A hlavní důvod k názorové otočce? „Po vyjádření pana státního zástupce Radka Mezlíka, že Hos není v kauze Stoka až tak důležitý, jsem zkrátka nabyl dojmu, že bych se měl vrátit, protože nás nyní nečekají komunální ani krajské volby. Naopak se blíží sněmy, a i já ho chci jako předseda Brna-sever svolat, aby se zvolilo nové vedení. Po žádné funkci netoužím, chci být jen řadovým členem ODS,“ dodal a zároveň popřel, že má jakékoliv ambice dostat se v politice do vedoucích pozic v Brně či kdekoliv jinde.

Že je jeho role v kauze Stoka ve srovnání s jinými obžalovanými spíše okrajová, komentoval žalobce Mezlík v listopadu, kdy se Hos záhadně ztratil a policie po něm začala pátrat na žádost rodiny, která neměla o svém blízkém žádné zprávy. Až po dvou týdnech se politik sám přihlásil s tím, že je v pořádku, pohyboval se po Česku a měl vypnutý mobil, takže o pátrání netušil.

Šéfové ODS kolem návratu Hose našlapují opatrně

Pestrý život Jiřího Hose

  • Je mu 57 let. 
  • Původně dráhový cyklista, později vlivný brněnský podnikatel a politik v barvách ODS. 
  • Působil v zastupitelstvu Brna i městské části Brno-sever (dosud), kde dřív zastával funkci místostarosty. Byl také jedním ze dvou zástupců brněnské buňky v celostátní výkonné radě ODS. 
  • Jako majitel firmy Visinvest přivedl do Brna v letech 2009 až 2011 Národní basketbalovou ligu
  • Podílel se na projektech za Vaňkovkou, například na stavbě administrativního centra Trinity. 
  • Do roku 2017 byl spolumajitelem firmy BNSD, která si na 40 let pronajala budovu hlavního vlakového nádraží i s okolními pozemky. 
  • Předloni v červenci jej policie obvinila v kauze Stoka „z účasti v organizované zločinecké skupině, ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a přijetí úplatku“. Kvůli tomu si pozastavil členství v ODS, nyní je ale zpět ve straně. 
  • Loni v listopadu ho policie začala na prosbu rodiny hledat jako pohřešovaného. Přihlásil se sám po dvou týdnech s tím, že měl vypnutý telefon a o pátrání nevěděl.

Buňka na Brně-sever bude Hosův návrat řešit. „Podle stanov ODS jsme mohli pouze akceptovat, že dotyčný členství na vlastní žádost obnovil. Kvůli koronaviru jsem se ještě nemohla se spolustraníky setkat. Dokud rozhodnutí pana Hose neprodiskutujeme, tak se k tomu nebudu vyjadřovat,“ sdělila místopředsedkyně „severní“ organizace ODS Sabina Tomíšková, která také zažila politický pád, když rezignovala na místo starostky městské části. Zastupitelé jí vyčítali, že až příliš propojila svoje podnikání s politikou, a plánovali ji sami odvolat.

Redakce včera oslovila i Vaňkovou a jejího náměstka a zároveň šéfa brněnských občanských demokratů Roberta Kerndla. „Je třeba upozornit, že dvouletý mandát místních orgánů končí v nejbližších dnech. Bude tedy nezbytné, jakmile to epidemická situace dovolí, aby místní sněm Brno-sever zvolil nové vedení včetně předsedy,“ reagovali ve společném prohlášení a víc situaci nekomentovali.

Stejně jako šéf jihomoravské organizace ODS a Hosův dlouholetý přítel Pavel Blažek. „Nemyslím si, že je stav takový, jak jej popisujete. Proto ani nemám co hodnotit,“ napsal v SMS poslanec.

K Hosově rozhodnutí se tak místo čelných představitelů alespoň částečně vyjádřil místopředseda jihomoravské organizace a krajský radní Jiří Crha. „Naposledy jsem zaznamenal informaci, že ho hledá policie. Jinak o něm nemám žádné informace. Kauza Stoka je sama o sobě složitá a já sám bych určitě s návratem do strany počkal, přestože ctím presumpci neviny. Nechci ale pana Hose soudit. Je to těžká situace. Pokud žalobce řekl, že jeho role v kauze je okrajová, asi se cítí nevinný a chtěl zpátky,“ přemítal Crha.

Zažil politický pád a čelil insolvenci

Hos v minulosti patřil mezi nejvlivnější muže na jižní Moravě. I když navenek nikdy nezastával vyšší post než křeslo místostarosty na Brně-sever či městského zastupitele za ODS, spojoval ekonomickou i politickou moc. Jeho jméno vyvolalo emoce v roce 2008, kdy si firma Brno New Station Development, kterou spoluvlastnil, na 40 let pronajala brněnské hlavní nádraží za nápadně výhodných podmínek.

Pak ale zažil tvrdý pád, a dokonce čelil insolvenci. Desátým obviněným v kauze Stoka se stal v červenci 2019. Trest mu hrozí za účast v organizované zločinecké skupině a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a přijetí úplatku. Podle obžaloby Hosem vytipované stavební společnosti byly ochotné za informace k tendrům zaplatit úplatek ve výši deseti procent.

Hos už v kauze Stoka vypovídal před brněnským krajským soudem, kde vinu popřel. „Na žádné trestné činnosti, natož v organizované zločinecké skupině, jsem se nepodílel,“ prohlásil v krátkosti politik, kterému kromě vězení hrozí také milionová pokuta.

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...