Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

VIDEO: Na dalekohledu visí pavučiny, centrální mozek hvězdárny čeká restart

Seriál   7:18
Sál planetária s kopulí o průměru 18 metrů je tím hlavním, za čím do brněnské hvězdárny na Kraví horu ročně míří valná část z celkem 150 tisíc návštěvníků. Málokdo se už však dostane k nenápadnému pultíku nad věncem sedadel se třemi počítači. Právě tam obvykle sedí „velící důstojník“, jenž pořady spouští a ovládá.

„Promítání se děje pomocí dvou datových projektorů se speciální optikou, které obraz roztáhnou na celou kopuli, takže dvě stovky lidí pod ní mají pocit, že sedí například v kosmické lodi,“ vysvětluje Jiří Dušek, ředitel hvězdárny, na kterou se zaměřil další díl seriálu Zákulisí letních cílů.

Na obsluhu stačí jeden člověk. „Software vytváří obraz v reálném čase a moderátor komentuje, co se nad lidmi děje. Jeden z počítačů je na audio, takže nic složitého, ale nejdůležitější jsou zbylé dva s astronomickou částí. V prvním máme uložené veškeré informace o planetách, druhý řídí světla a laserové i další efekty, například mlhu. Zároveň je to bezpečnostní pracoviště, takže jsou tu tlačítka, jimiž se v případě nutnosti vše vypne,“ upozorňuje ředitel.

Hvězdárna zaměstnává dvě desítky stálých pracovníků, dalších 21 až 25 najímá na sezonu, která trvá od jara přes léto. Jedním z nich je Šárka Karešová, která pracuje jako moderátorka pořadů.

Vcházíme společně do dveří za řídicím pultíkem v sálu. Uprostřed potemnělé klimatizované místnosti v prosklené skříni tiše vrní centrální mozek planetária, jehož dodavatelem je česko-francouzské konsorcium společností Nowatron Elektronik a RSA Cosmos.

Speciální aktivní brýle s tekutými krystaly

Na první pohled jej tvoří celkem pět skříní. Dvě z nich ovládají digitální dění uvnitř sálu, další mají na starosti zvuk a projektory. Poslední funguje jako záložní zdroj pro případ, že vypadne energie.

„Agregát má dojezd patnáct minut. Pak bychom se museli lidem omluvit a představení přerušit. Ale to se nikdy nestalo, i když proud už asi dvakrát nebo třikrát vypadl. Než totiž agregát doběhl, elektřina znovu naskočila, takže diváci nic nepoznali,“ líčí Karešová.

Systém slouží už pět let, což znamená, že ve světě digitální techniky dospěl a zestárl. Proces jeho omlazení přijde na 40 milionů korun. „Budeme měnit počítače a zároveň převádět sál na digitální vysílání s lepším rozlišením a do módu 3D,“ doplňuje Karešová.

Jako v kině dostanou návštěvníci speciální aktivní brýle s tekutými krystaly pro kopuli.

„Reagují na to, co se odvíjí na plátně. Střídavě divákovi zakrývají levé a pravé oko, třeba šedesátkrát za vteřinu, takže to člověk ani nepostřehne. Ve výsledku ale v mozku uvidí plastický obraz,“ popisuje Dušek.

Hlas Krajča nebo Polívky

Staré počítače se přestěhují o patro níž do produkčního studia, kde se rodí nové pořady. Prostor vypadá jako zmenšenina velkého planetária. Tvorbu mají na starosti čtyři místní kreativci – sedí u počítačů, a co vymyslí, promítají do malé kopule. Až pořady úplně „sedí“, přejdou do velkého sálu, protože hodina v něm stojí až pět tisíc korun.

Zákulisí letních cílů

Ročně má planetárium většinou čtyři až pět premiér, polovinu si vyrábí samo. Ke spolupráci zve známé herce. Poslední pořad s názvem Morava 360 namluvil Bolek Polívka, další třeba Richard Krajčo, Jiří Langmajer nebo Marek Vašut.

„Pro kameramana je natáčení velké dobrodružství, protože musí být pod kamerou, aby zabral celý obraz pro kopuli. Další možností jsou pak drony. Ty jsme použili právě v pořadu o Moravě, kdy jsme snímali historická místa z pohledu ptáků,“ vypráví ředitel.

Kousek vedle produkční místnosti se nachází zvukové studio s čtverečkovými akustickými stěnami.

„Tady děláme jednoduché rychloobrátkové pozvánky, které dáváme na internet. Jinak pořady pro planetárium natáčíme v profesionálních studiích v Brně a v Praze,“ podotýká Dušek a míří o dvě patra výš přes terasu s návštěvnickými dalekohledy až do prostoru jen pro zasvěcené.

V malé místnosti pod střechou, která se na stisknutí tlačítka odsune, je instalovaný odborný dalekohled.

„Tady je pozorovatelna hlavně studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Jde o digitální fotoaparát s obřím objektivem o průměru 35 centimetrů, který oblohu fotí a oni pak data na počítači vyhodnotí. Aby se neklepal, je umístěný na pódiu ve speciální odpružené betonové vaně,“ poznamenává Dušek.

Podle něj si digitální technika poradí i se světelným smogem nad Brnem. Zatímco návštěvnické dalekohledy jsou vypulírované, objektiv tohoto přístroje tu a tam obestírají pavučiny.

„Prach ničemu nevadí, naopak při přílišném čištění hrozí, že se optika poškodí, protože na otěr je velice citlivá,“ tvrdí ředitel.

Do října zavřeno

Pomalu míříme ven z hlavní budovy k jedné ze dvou malých kopulí před příjezdovou cestou – pocházejí z roku 1954.

„První si postavili přírodovědci z brněnské univerzity a druhá patří nám. Bereme ji spíš z piety jako muzeum a lidi sem pouštíme málokdy. Až do roku 1959 to přitom byla celá brněnská hvězdárna, ale vešlo se sem i dvacet třicet lidí,“ povídá ředitel.

Uvnitř trůní veliký bílý dalekohled, jehož základ je starý 40 let. Střecha se na rozdíl od „studentské“ observatoře otevírá kovovým kolem ručně.

„Dalekohled prověří každého astronoma. Ve střeše se totiž otevře jen štěrbina, takže ten, kdo s ním manipuluje, musí velmi dobře vědět, kam ho namířit,“ vysvětluje Dušek.

Od 1. srpna se celé planetárium uzavřelo a opět se otevře až v říjnu. Hvězdárna se tak připravuje na nápor tisíců lidí. Na starosti je má zástupce ředitele Jan Píšala.

„Musíme zajistit, aby se dostalo na všechny, takže instalujeme tři pozorovací stanoviště ve větší vzdálenosti od sebe a k nim přivedeme elektřinu,“ říká Píšala.

Pozorovací technika není jen jeden dalekohled, ale také baterie, filtry, okuláry, ovladače. „Navíc chceme pozorování živě streamovat na internet, což znamená připravit na střeše další dalekohledy a techniku,“ dodává Píšala. Zabere to asi dva dny příprav a půl dne vlastní instalace.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Basketbalisty Brna posílil pivot Kejval, dosud působil ve Švýcarsku

Basketbalisty Brna posílil pivot Adam Kejval. Dvaadvacetiletý syn předsedy Českého olympijského výběru Jiřího Kejvala dosud působil ve švýcarském klubu Vevey Riviera, v NBL bude debutovat. Brněnský...

27. července 2024  14:23

Brněnský pivní fenomén vidíme každý večer v ulicích, vyzdvihuje znalec

Vystudovaný historik a geograf, rodilý Brňan Filip Vrána už patnáct let fotí bývalé pivovary. Napsal přes deset nejen odborných knih o všem, co s pivem souvisí, a zároveň učí historii pivovarnictví...

27. července 2024  13:12

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....