Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

VIDEO: Na dalekohledu visí pavučiny, centrální mozek hvězdárny čeká restart

Seriál   7:18
Sál planetária s kopulí o průměru 18 metrů je tím hlavním, za čím do brněnské hvězdárny na Kraví horu ročně míří valná část z celkem 150 tisíc návštěvníků. Málokdo se už však dostane k nenápadnému pultíku nad věncem sedadel se třemi počítači. Právě tam obvykle sedí „velící důstojník“, jenž pořady spouští a ovládá.

„Promítání se děje pomocí dvou datových projektorů se speciální optikou, které obraz roztáhnou na celou kopuli, takže dvě stovky lidí pod ní mají pocit, že sedí například v kosmické lodi,“ vysvětluje Jiří Dušek, ředitel hvězdárny, na kterou se zaměřil další díl seriálu Zákulisí letních cílů.

Na obsluhu stačí jeden člověk. „Software vytváří obraz v reálném čase a moderátor komentuje, co se nad lidmi děje. Jeden z počítačů je na audio, takže nic složitého, ale nejdůležitější jsou zbylé dva s astronomickou částí. V prvním máme uložené veškeré informace o planetách, druhý řídí světla a laserové i další efekty, například mlhu. Zároveň je to bezpečnostní pracoviště, takže jsou tu tlačítka, jimiž se v případě nutnosti vše vypne,“ upozorňuje ředitel.

Hvězdárna zaměstnává dvě desítky stálých pracovníků, dalších 21 až 25 najímá na sezonu, která trvá od jara přes léto. Jedním z nich je Šárka Karešová, která pracuje jako moderátorka pořadů.

Vcházíme společně do dveří za řídicím pultíkem v sálu. Uprostřed potemnělé klimatizované místnosti v prosklené skříni tiše vrní centrální mozek planetária, jehož dodavatelem je česko-francouzské konsorcium společností Nowatron Elektronik a RSA Cosmos.

Speciální aktivní brýle s tekutými krystaly

Na první pohled jej tvoří celkem pět skříní. Dvě z nich ovládají digitální dění uvnitř sálu, další mají na starosti zvuk a projektory. Poslední funguje jako záložní zdroj pro případ, že vypadne energie.

„Agregát má dojezd patnáct minut. Pak bychom se museli lidem omluvit a představení přerušit. Ale to se nikdy nestalo, i když proud už asi dvakrát nebo třikrát vypadl. Než totiž agregát doběhl, elektřina znovu naskočila, takže diváci nic nepoznali,“ líčí Karešová.

Systém slouží už pět let, což znamená, že ve světě digitální techniky dospěl a zestárl. Proces jeho omlazení přijde na 40 milionů korun. „Budeme měnit počítače a zároveň převádět sál na digitální vysílání s lepším rozlišením a do módu 3D,“ doplňuje Karešová.

Jako v kině dostanou návštěvníci speciální aktivní brýle s tekutými krystaly pro kopuli.

„Reagují na to, co se odvíjí na plátně. Střídavě divákovi zakrývají levé a pravé oko, třeba šedesátkrát za vteřinu, takže to člověk ani nepostřehne. Ve výsledku ale v mozku uvidí plastický obraz,“ popisuje Dušek.

Hlas Krajča nebo Polívky

Staré počítače se přestěhují o patro níž do produkčního studia, kde se rodí nové pořady. Prostor vypadá jako zmenšenina velkého planetária. Tvorbu mají na starosti čtyři místní kreativci – sedí u počítačů, a co vymyslí, promítají do malé kopule. Až pořady úplně „sedí“, přejdou do velkého sálu, protože hodina v něm stojí až pět tisíc korun.

Zákulisí letních cílů

Ročně má planetárium většinou čtyři až pět premiér, polovinu si vyrábí samo. Ke spolupráci zve známé herce. Poslední pořad s názvem Morava 360 namluvil Bolek Polívka, další třeba Richard Krajčo, Jiří Langmajer nebo Marek Vašut.

„Pro kameramana je natáčení velké dobrodružství, protože musí být pod kamerou, aby zabral celý obraz pro kopuli. Další možností jsou pak drony. Ty jsme použili právě v pořadu o Moravě, kdy jsme snímali historická místa z pohledu ptáků,“ vypráví ředitel.

Kousek vedle produkční místnosti se nachází zvukové studio s čtverečkovými akustickými stěnami.

„Tady děláme jednoduché rychloobrátkové pozvánky, které dáváme na internet. Jinak pořady pro planetárium natáčíme v profesionálních studiích v Brně a v Praze,“ podotýká Dušek a míří o dvě patra výš přes terasu s návštěvnickými dalekohledy až do prostoru jen pro zasvěcené.

V malé místnosti pod střechou, která se na stisknutí tlačítka odsune, je instalovaný odborný dalekohled.

„Tady je pozorovatelna hlavně studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Jde o digitální fotoaparát s obřím objektivem o průměru 35 centimetrů, který oblohu fotí a oni pak data na počítači vyhodnotí. Aby se neklepal, je umístěný na pódiu ve speciální odpružené betonové vaně,“ poznamenává Dušek.

Podle něj si digitální technika poradí i se světelným smogem nad Brnem. Zatímco návštěvnické dalekohledy jsou vypulírované, objektiv tohoto přístroje tu a tam obestírají pavučiny.

„Prach ničemu nevadí, naopak při přílišném čištění hrozí, že se optika poškodí, protože na otěr je velice citlivá,“ tvrdí ředitel.

Do října zavřeno

Pomalu míříme ven z hlavní budovy k jedné ze dvou malých kopulí před příjezdovou cestou – pocházejí z roku 1954.

„První si postavili přírodovědci z brněnské univerzity a druhá patří nám. Bereme ji spíš z piety jako muzeum a lidi sem pouštíme málokdy. Až do roku 1959 to přitom byla celá brněnská hvězdárna, ale vešlo se sem i dvacet třicet lidí,“ povídá ředitel.

Uvnitř trůní veliký bílý dalekohled, jehož základ je starý 40 let. Střecha se na rozdíl od „studentské“ observatoře otevírá kovovým kolem ručně.

„Dalekohled prověří každého astronoma. Ve střeše se totiž otevře jen štěrbina, takže ten, kdo s ním manipuluje, musí velmi dobře vědět, kam ho namířit,“ vysvětluje Dušek.

Od 1. srpna se celé planetárium uzavřelo a opět se otevře až v říjnu. Hvězdárna se tak připravuje na nápor tisíců lidí. Na starosti je má zástupce ředitele Jan Píšala.

„Musíme zajistit, aby se dostalo na všechny, takže instalujeme tři pozorovací stanoviště ve větší vzdálenosti od sebe a k nim přivedeme elektřinu,“ říká Píšala.

Pozorovací technika není jen jeden dalekohled, ale také baterie, filtry, okuláry, ovladače. „Navíc chceme pozorování živě streamovat na internet, což znamená připravit na střeše další dalekohledy a techniku,“ dodává Píšala. Zabere to asi dva dny příprav a půl dne vlastní instalace.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Vzpoura šimpanzů. V hodonínské zoo tři utekli, hrozilo, že se dostanou ven

V Zoo Hodonín v neděli utekli tři šimpanzi z expozice do obslužné chodby a hrozilo, že se dostanou do areálu zoo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svému nádoru říká Evžen. Udělal si v mé hlavě mejdan, říká foodblogerka

Premium Nádoru, který se usadil v její hlavě, říká Denisa Zajícová mužským jménem Evžen. Zpočátku se tvářil docela nevinně,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Loni bylo nečekané, letos mám na mistrovství světa velký cíl, říká Barista roku

Káva ho pohltila hned a z brigády při škole se rychle stala životní vášeň. Loni se Denis Kramář z brněnské pražírny...

Drzý vandal sprejoval po tramvaji i před cestujícími, pátrá po něm policie

Policisté pátrají po neznámém muži, který řádil se sprejem v brněnské tramvaji. Sedl si dozadu, po pár sekundách vytáhl...

Politik Bradáč, stíhaný kvůli kupčení s byty, po půl roce opustil vazbu

Brněnský politik ODS Otakar Bradáč už nesedí ve vazbě, kde byl od svého zadržení krátce po komunálních volbách. V...

Dům praskl od střechy až k zemi, hasiči ho museli zabezpečit před zřícením

Celé čtvrteční odpoledne mělo několik jednotek hasičů práci na zabezpečení domu v Mešovicích u Uherčic na Znojemsku....

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...