VIDEO: Obří stage pro Kabáty drží v zemi 26 tun vody

Seriál   11:45aktualizováno  11:45
Po dva dny rozduní brněnské výstaviště známé hity od skupin Kabát, Chinaski či Wanastowi Vjecy. Druhý ročník Létofestu začíná v pátek. Festivalové zábavě, kterou si v Brně užije až devět tisíc lidí, předchází spousta práce a plánování. A právě na to se zaměřil další díl seriálu Zákulisí letních cílů.

Dohodnout se s umělci, zamluvit vhodné místo a postarat se o komfort diváků? Na první pohled základní úkoly pro každého organizátora, na ten druhý dlouhodobá a náročná činnost. Někteří věhlasní interpreti totiž už nyní obsazují koncerty na rok 2020. Další ročník festivalu se tak začíná plánovat ještě před koncem toho aktuálního.

Fotogalerie

A vhodných míst, která splní náročné technické požadavky, v Brně také není mnoho. „Rozhodli jsme se festival přesunout na výstaviště, protože loni byl problém dostat na stadion za Lužánkami kamiony s technikou. Areál má navíc poměrně nejistou budoucnost, což neladí s naším záměrem udělat z Létofestu tradici,“ objasňuje organizátor akce Pavel Vlašín.

Do Brna spolu se skupinou Kabát přijíždí i jejich na české poměry unikátní pódium. Na výšku měří více než 11 metrů a k zemi je ukotveno pomocí nádrží s vodou. Celkem tak kovovou masu drží 26 tun tekutiny.

Program Létofest Brno 2018

  • Druhý ročník hudebního festivalu přivítá dnes a zítra brněnské výstaviště. Lidé se do areálu dostanou bránou číslo 7.
  • Vstupenky lze zakoupit přímo na místě. Páteční stojí 450 Kč, sobotní 550 Kč a dvoudenní 950 Kč. Návštěvníci MotoGP mají nárok na slevu, děti do 10 let vstup zdarma.
  • Dnešní program: 16.45 – 18.00 Harlej 18.45 – 20.00 BSP 20.45 – 22.00 Chinaski 22.45 – 00.00 Mig 21
  • Sobotní program: 13.00 – 14.15 Sebastian 15.00 – 16.15 Marek Ztracený 17.00 – 18.15 Anna K.19.00 – 20.15 Iné Kafe 20.45 – 22.00 Wanastowi Vjecy 22.30 – 23.45 Kabát

Na stavbu konstrukce ale nejsou třeba jeřáby. Do výšky vyjíždí díky motorům. „Stage v této zvětšené podobě letos vezeme poprvé. Spotřebuje asi jednu megawatthodinu, což je za stejnou dobu asi jako průměrná vesnice,“ vypočítává Martin Litov z agentury Pink Panther, která zajišťuje montáž a převoz pódia.

Energii ale mají organizátoři vlastní. Vozí s sebou několik elektrocentrál, aby předešli případným komplikacím s výpadky proudu nebo nedostatečným zázemím.

První kamiony s technikou dorazily na výstaviště již ve středu po půlnoci. Od té chvíle se montuje nonstop. „Momentálně tu pracuje okolo stovky lidí. Trochu nám to komplikují vedra, a tak děláme i koupací přestávky na Riviéře,“ vysvětluje ve čtvrtek odpoledne Vlašín. Zatímco stavba klasického pódia zabere asi půl dne, tento gigant trvá uvést do provozu čtyřnásobek času.

Dnešní večer zakončí Mig 21. Poté se lidé odeberou domů nebo do nedalekého stanového městečka u Velodromu. Pořadatele ale čeká dlouhá noc plná úprav a úklidu. „Na sobotu musíme nachystat třináctimetrové molo, ve kterém je zabudovaná speciální světelná technika,“ dovysvětluje Litov.

Pro hvězdy jen dvě buňky

Kdo by si myslel, že interpreti vyžadují luxusní zázemí, je na omylu. Jsou pro ně připravené dvě buňky hned vedle pódia, ve kterých se postupně musejí vystřídat. Jednu podobnou se zázemím mají pro sebe také organizátoři, jinak ale nocují ve stanovém městečku spolu s návštěvníky.

Zákulisí letních cílů

Na extrémní letní teploty jsou pořadatelé připravení. Nachystaná je brána se sprchovými hlavicemi, které vytvářejí vodní mlhu jako osvěžení pro návštěvníky. Vodu na publikum budou rozprašovat také hasiči. „Nejvíce z tepla kolabují členové ochranky. Zatímco lidé se mohou zajít osvěžit a schovat do stínu, oni musejí několik hodin stát na místě. Vynasnažíme se, aby měli dostatečný přístup k vodě,“ slibuje Vlašín.

O víkendu se v Brně jede slavná MotoGP, a tak se organizátoři rozhodli akce propojit. Pokud se lidé prokážou vstupenkou na závod, mají na festival zlevněné vstupné. „Momentálně je prodáno asi šest tisíc vstupenek. Kapacita areálu je devět tisíc lidí,“ zve zájemce Vlašín.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Najdete na iDNES.cz