Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sen o hokejovém mistrovství se rozplývá, nová hala zůstává v nedohlednu

  6:16
K roku 2024 jako k zásadní metě vzhlíží už dlouho brněnští politici. Opakují, že dělají všechno pro to, aby v Brně konal hokejový šampionát. A to v nové hale, která se plánuje na výstavišti. Jenže šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička mistrovství světa na brněnské půdě už příliš nevěří.
Novou hokejovou halu pro Kometu chtějí postavit na brněnském výstavišti za...

Novou hokejovou halu pro Kometu chtějí postavit na brněnském výstavišti za pavilonem Z v sousedství Bauerovy ulice. (rok 2020) | foto: Vizualizace A PLUS a Arch.Design

Podle Hniličky, který je několikanásobným mistrem světa, mistrovství není příliš reálné. „Byl bych strašně rád, kdyby bylo mistrovství v Brně, ale to by bylo potřeba, aby se příprava haly rozjela co nejrychleji,“ uvedl.

Naznačuje, že se postupuje pomalu, i když vedení Brna naopak říká, že se stále drží původního termínu dokončení za tři roky.

„O novou hokejovou halu se zajímám už dva roky, tedy od samého počátku, co jsem vládním zmocněncem pro sport,“ poznamenal šéf agentury. Tehdy však mělo bývalé vedení Brna plány umístit stadion na místo současného velodromu v Pisárkách, loni v únoru současná koalice změnila lokalitu na plochu za pavilonem Z na brněnském výstavišti. Letos v lednu odkryli studii, jak bude nová hokejová aréna vypadat a jak se bude vyjímat vedle ostatních pavilonů.

Podle Hniličky roste také částka, za niž nová hala vznikne, což bourá i původní dohody se státem o spolufinancování. „Na začátku jsme se bavili, že by každý – tedy kraj, město a stát – zaplatil třetinu předpokládané částky,“ prohlásil. Jenže suma skokově narostla. Zatímco na začátku to bylo zhruba 1,4 miliardy, dnes už se podle něj pohybuje mezi dvěma a třemi miliardami.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) mu oponuje, že stále probíhá projektování haly. „Zmiňovat jakoukoliv sumu by tedy bylo v tuto chvíli velmi předčasné,“ sdělila.

Kraj dá maximálně 300 milionů

Poměry financování nové arény teď každopádně nejsou jasné. Třeba Jihomoravský kraj se již vyjádřil, že nebude schopen dát ze svého více než na začátku přislíbených zhruba 300 milionů. „Není vůbec reálné, že by se kraj na stavbě podílel například jednou miliardou,“ vyloučila takovou možnost krajská radní Taťána Malá (ANO).

Podle Hniličky by měl brněnský projekt kvůli výši investice jít mimo systém Národní sportovní agentury a měla by se jím zabývat přímo vláda a ministerstvo financí. Vedení Brna má přitom přesně opačné informace. „Od paní ministryně máme odpověď, že ona s částkou nepočítá, že máme kontaktovat právě agenturu,“ podotkla brněnská primátorka.

Jasnou garanci o spolufinancování hokejové haly, s jejíž výstavbou chce začít město už v příštím roce, ze strany státu tedy Hnilička minulý týden politikům nedal. Z toho důvodu nemá Brno ani záruky pro hokejový svaz, že může světový šampionát za čtyři roky proběhnout na jihu Moravy.

Přitom ještě loni v květnu, kdy se o českém pořadatelství mistrovství světa rozhodovalo, se sekretář Českého svazu hokeje Martin Urban vyjádřil, že vedle Prahy by se mohl konat právě v Brně namísto původně vybrané Ostravy.

Teď se naděje rozplývají. „Aby výkonný výbor mohl vůbec projednat, schválit a navrhnout konání v Brně, museli bychom mít jasné garance, kdy bude hala dokončena a zprovozněna,“ doplnil mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. Konečný termín pro změnu místa z Ostravy na Brno sice nemají, vše však musí schválit i Mezinárodní federace ledního hokeje.

Atletický stánek nebude, stát na něj chce dát málo

Těsně před dokončením je příprava stavby atletické haly v bohunickém kampusu. Za pár týdnů na ni bude pravomocné stavební povolení, jenže peníze už ne. Národní sportovní agentura (NSA) na ni plánuje vyčlenit sice 150 milionů, podle vedení Brna je to však málo.

Právě na výši spolufinancování se přišla zeptat minulý týden na roadshow NSA brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). „Částka 150 milionů pro nás není řešením, protože pokud tuto sumu dá stát a dalších sto přislíbil Jihomoravský kraj, tak zbývající částka není v silách města Brna,“ uvedla primátorka.

Celková suma se totiž z původní zhruba půl miliardy, kdy se hala začala plánovat, vyšplhala na 850 milionů. Brno by tak ze svého muselo zaplatit 600 milionů, tedy více, než jaká byla celková cena na začátku. „My bychom potřebovali od státu tak 300 až 400 milionů,“ doplnil primátorku její náměstek Robert Kerndl (ODS). Jinak podle něj hala nevyroste.

Podle předsedy NSA Milana Hniličky má stát atletickou halu v kolonce projektů krajského významu, na něž chce maximální částku zastropovat právě na 150 milionech. „Musíme zachovat míru stejné podpory pro všechny regiony,“ řekl Hnilička v reakci na ujištění primátorky, že hala je takřka připravená ke stavbě. „Uvědomuji si, že je to pro vás složitá situace, já vám ale nedokážu odpovědět jinak,“ řekl Vaňkové.Třípatrová aréna, kterou by využívali atleti z celého kraje, tak zůstane jen na papíře. (mos)

Autor:
  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

23. června 2024  11:31

Běžně malé jezírko na dně propasti Macocha na Blanensku proměnily páteční silné deště a bouřka v...

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

Dopravní podnik ustoupil, zákaz rádia v brněnské MHD skončil. Vydržel měsíc

24. června 2024  15:01

Zhruba měsíc vydržel v Dopravním podniku města Brna (DPMB) zákaz poslechu rádií a mluveného slova....

Obnova domova pro seniory v Hodoníně poničeného tornádem začne v červenci

24. června 2024  13:41

Tři roky už je domov pro seniory v Hodoníně, známý jako S-centrum, opuštěný. Na den přesně před...

Mistr světa a bronzový olympionik říká sbohem. Oštěpař Veselý končí kariéru

24. června 2024  13:05,  aktualizováno  13:26

Dvojnásobný olympijský medailista a mistr světa a Evropy v hodu oštěpem Vítězslav Veselý končí v...

Miliardář Fait odblokuje Brnu výstavbu sportovišť, která už měla být hotová

24. června 2024  10:59

Pumptrackovou dráhu pro cyklisty, okruh pro inline bruslaře nebo workoutové hřiště slibují už roky...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...