Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na jižní Moravu se sjíždějí filmaři. Mimo jiné i režisér Mostu

  6:03
Americko-britský film, Budařova pohádka i Prušinovského seriál. Na jižní Moravu přijedou filmaři. Nenatáčí se jen v Brně, ale také v zahradě v Oslavanech nebo ve škole ve Šlapanicích. A štáby už vyhlížejí další lokace.

Seriál Tajemství pana M. se právě natáčí v Brně a přiblíží dětem Johanna Gregora Mendela jako zakladatele genetiky i zájemce o včelařství, astronomii a meteorologii. V hlavní roli Pavel Kříž. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tři děti vybíhají z kláštera augustiniánského opatství, mezi nimi je i Theo Schaefer, kterého diváci znají jako Tomáše ze seriálu Kukačky. Je krásné počasí, přesto najednou začíná pršet. Tak vypadá jedna ze scén nového seriálu Tajemství pana M., který se právě natáčí v Brně a přiblíží dětem Johanna Gregora Mendela jako zakladatele genetiky i zájemce o včelařství, astronomii a meteorologii. V hlavní roli Pavel Kříž.

„Mendelův příběh je jedinečný. Fascinace dávnými pokusy a jejich propojování se současnými možnostmi děti inspiruje. Zároveň v nich buduje pozitivní vztah k vědě,“ říká autor scénáře a režisér osmidílného seriálu Pavel Šimák.

Nenatáčí se jen v Brně, ale také v zahradě v Oslavanech nebo ve škole ve Šlapanicích. A filmaři už vyhlížejí další lokace, které v následujících měsících obsadí se svými štáby. Jižní Morava láká i zahraniční produkce.

Místní barokní zámky si pro podzimní natáčení vyhlédli autoři celovečerního americko-britského filmu Chevalier. „Jedná se o velký zahraniční projekt, který má divácký i festivalový potenciál na mezinárodním trhu, což představuje pro město i kraj důležitou možnost propagace,“ vyzdvihuje Ivana Košuličová z Filmové kanceláře Brno, jež štábům pomáhá najít vhodné lokace.

Příběh hudebního skladatele, šermíře a prvního uznávaného dirigenta černé pleti Chevaliera de Saint-Georges, jemuž se přezdívá Černý Mozart, zavede diváky do 18. století a období královny Marie Antoinetty. V hlavní roli se představí Kelvin Harrison Jr.

Podle Košuličové štáb režiséra a producenta Stephena Williamse stráví v regionu velkou část natáčení Chevaliera, dva až tři týdny, což znamená významný příjem pro místní ekonomiku a služby nejen za pronájmy lokací, ale také ubytování, stravování i výpomoci. „Díky vstřícné spolupráci servisní produkce s Filmovou kanceláří budou mít možnost na projektu spolupracovat i místní filmoví profesionálové a studenti,“ dodala. Film patří k desítce projektů, mezi něž v aktuální výzvě Jihomoravský filmový nadační fond rozdělí téměř devět milionů korun.

Po Mostu bude Prušinovský natáčet v Brně

Pro svůj nový seriál si Brno vyhlédl režisér kultovního seriálu Most!, Trpaslík nebo Okresní přebor Jan Prušinovský, jehož nejnovější film Chyby právě promítají v kinech.

„Zatím jsme ve fázi příprav. Stejně tak jako v případě Mostu i v tomto seriálu bude tentokrát jihomoravská metropole hrát jednu z hlavních rolí. Česká televize v regionech natáčí ráda a často, a to nejen kvůli zajímavým lokacím, ale právě díky specifičnosti krajů, které se stávají rovnocenným partnerem hercům nebo autentickým dějištěm událostí,“ prozradil pro MF DNES producent Michal Reitler s tím, že na další podrobnosti je ještě brzy.

Dalším seriálem natáčeným v Brně bude osmidílný komediální snímek z prostředí ochotnického divadla Amatéři z Kingsfieldu v režii Roberta Vrby. V příběhu sebevědomého režiséra podřadných amatérských filmů, který se s partou ochotníků rozhodne nazkoušet autorský muzikál, si zahrají Michal Isteník, Erika Stárková, Cyril Drozda, Robert Mikluš, Marie Ludvíková, Sára Venclovská, Magdalena Tkačíková, Aleš Slanina a Martin Siničák.

V komnatách lednického zámku, na Sirotčím hrádku, v klášteře v Rajhradě nebo na Pohansku budou na podzim vznikat záběry pohádky Jana Budaře Princ Mamánek. Sám se také ujme hlavní role prince, jenž je silně závislý na své matce, kterou měla ztvárnit nedávno zesnulá Libuše Šafránková. Natáčení totiž Budař původně avizoval už před čtyřmi lety. Herecké obsazení slibuje jména jako Jana Nagyová (představitelka legendární Arabely), Martin Huba, Emília Vašáryová, Boleslav Polívka, Ondřej Vetchý a Veronika Khek Kubařová.

„Iniciace, odvaha, podpora muže mužem, to jsou témata, která jsou stále aktuální a v pohádkovém zpracování můžou být inspirací nejen pro nové generace dětí, ale i pro dospělé,“ popsal Budař ve svém tvůrčím záměru, proč chce pohádku natočit. Rodinný film Světýlka vezme diváky zpět do 90. let a dá jim nahlédnout do jednoho letního dne a příběhu šestileté Amálky a jejích nejbližších. Podle režisérky Beaty Parkanové budou Světýlka silným filmem o křehkých jemnostech, o základních vtazích a potřebách člověka a také o rodině.

Mladá dívka je hlavní hrdinkou i dalšího snímku. Krátký studentský film Ledová trhlina ukáže lední hokej pohledem patnáctileté Alex, která je jedinou holkou v klučičím hokejovém týmu.

A prostor na jihu Moravy mají i dokumenty. Celovečerní časosběrný dokumentární film Andělé s jedním křídlem se v okolí vodní nádrže Nové Mlýny natáčí od června do prosince příštího roku. Vypráví příběh mladých lidí, kteří se léčí ze závislosti prostřednictvím pracovní terapie. Do světa grafického designu pak zavede diváky sedmidílný dokumentární seriál Identita – sedm příběhů českého grafického designu.

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...