Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Český startup dobyl Cannes. Umí zajistit promítání filmů kdekoli a kdykoli

  6:00
Spolupracují s ním letní kina, krajanské spolky, ministerstvo zahraničí, ale třeba i Kofola. Startup Artinii distribuuje filmy k promítání do celého světa tak, že propojuje světové filmaře s organizátory akcí bez prostředníků. Stačí k tomu počítač. Mezi jeden z jeho posledních úspěchu patří účast na filmovém festivalu v Cannes, kde se umístil v první desítce skokanů filmového průmyslu.

Zakladatelé startupu Artinii Vít Krajíček (vlevo) a Ctirad Hemelík. | foto: Artinii

Startup Artinii, jehož název je odvozen od slovního spojení Art in Intelligent Interaction, je technologická společnost, která vyvíjí software pro bezpečnou digitální distribuci audiovizuálního obsahu. Díky moderním technologiím a úložnému a distribučnímu systému je schopen snadno, bezpečně a rychle doručit jakýkoli audiovizuální materiál kamkoliv po světě. 

„Našim cílem je zkrátit a zjednodušit cestu filmu od jeho tvůrců a držitelů práv k publiku prostřednictvím nejprogresivnějších online řešení. Nabízíme jednoduchý plně digitalizovaný inovativní způsob, jak zorganizovat veřejné promítání filmů kdekoli a kdykoli,“ vzkazují autoři.

Ctirad Hemelík a Vít Krajíček se seznámili už v roce 2003. „Vít je z nás dvou spíše ten technický typ, já jsem spíše mluvčí, máme role ve firmě takhle rozdělené. Vít mě ale v podstatě naučil, jak působit na internetu, protože už v době, kdy jsme se seznámili, působil jako viceprezident americké společnosti Monster Technology,” vzpomíná na začátky Hemelík. 

Hemelík posléze působil jako eventový manažer a pořádal veletrhy, festivaly či přednášky. „V roce 2007 jsem poprvé udělal malý filmový festival. Sehnat filmy ale bylo složité, jelikož neexistovala žádná oficiální databáze producentů a já jsem je všechny musel obepisovat a shánět povolení k promítání filmů,” říká Hemelík. 

V návaznosti na tuto zkušenost pak začal přemýšlet o projektu, který by umožnil institucím či firmám objednat si film na jednorázové promítání. Naplno se mu ale začal věnovat až v roce 2015, kdy se spojil právě se svým kamarádem Vítem Krajíčkem. 

Začalo to Svěrákem

„Tehdy jsme začali komunikovat s režisérem Janem Svěrákem, který zrovna dodělal upravenou a digitálně vyčištěnou verzi filmu Obecná škola. Nabízel ji českým kinům, jelikož se blížily osmdesáté narozeniny jeho otce Zdeňka, a on chtěl promítání Obecné školy v remasterované verzi pojmout jako oslavu. Jenže o to u našich kinoproducentů nebyl zájem. Nás tedy napadlo, že bychom se mohli pokusit film distribuovat do českých komunit po celém světě,” popisuje Hemelík. 

„Mělo to velký úspěch, povedlo se nám snímek dostat do míst po celém světě, mezi ty nejzajímavější patří třeba Ulánbátar nebo Aljaška. Celkem proběhlo asi 160 projekcí,” doplňuje Krajíček. Obecnou školu následně nakonec dostali i do Čech.

Artinii v roce 2018 získalo investory a stále realizovalo projekce filmů po různých komunitách. „Na světě se ročně natočí kolem 40 tisíc filmů a televizních pořadů, ale k nám do kin se jich dostane jen zhruba 150. Navíc existuje mnoho různých skupin a komunit, například komunita lidí, kteří jsou fanoušky výbuchů vesmírných lodí ve filmech a sledují každý film, který s tímto tématem vyjde,” vysvětluje Krajíček. 

„Bohužel však neexistuje mnoho cest, jak se k některým filmům dostat, jelikož si je producenti chrání a nechtějí, aby visely na internetu bez toho, aby nad nimi neměli žádnou kontrolu. Proto je příhodná právě naše technologie, která umožňuje tvůrcům nahrát film do našeho systému a mít jistotu, že se ním nebude zacházet nijak špatně,” říká Hemelík. 

Platforma Artinii funguje v podstatě tak, že producent nahraje do systému film a koncový zákazník, který může být buď jedinec, který chce uspořádat nějaké veřejné promítání, anebo třeba instituce typu letního kina, si zvolí film, čas a místo promítání a za jednorázový poplatek, který činí zhruba 3 tisíce korun, si daný snímek zakoupí a ve zvolený čas ho může promítat. 

„Je to výhodné jak pro producenty, tak i pro koncové zákazníky, jelikož producenti mají zaručené, že film nikdo nekrade a nedistribuuje dál. Zákazník zase dostane film v nejlepší kvalitě a se všemi technickými atributy, jako mají klasická kina,” říká Hemelík. 

Artinii se navíc pyšní výborným zabezpečením obsahu. „Podle výsledků na letošním festivalu v Cannes jsme nejlepší v ochraně proti pirátům. Máme totiž všechno zakódované a zašifrované a filmy jsou opatřeny vodoznakem a nástrojem, který dovede poznat i to, kdyby někdo daný film natáčel na mobil,” vysvětluje Krajíček. 

Kromě letních kin či jednotlivců používá nyní platformu Artinii i třeba Kofola. „Spolupracujeme s Kofolou na projektu Kofokino. Restaurace, které jsou spojené s Kofolou, si dělají vlastní projekce filmů a tím přilákají na své zahrádky návštěvníky, což jim obzvlášť nyní v době covidu moc pomáhá,” říká Hemelík.

Klikni a promítej! Na trhu v Cannes se představí český projekt

Covid měl ale dopad i na samotný startup Artinii, který má v současné době okolo 20 zaměstnanců. „Měli jsme vymyšlenou spolupráci s tvůrci filmu Zátopek. Start komunikační kampaně byl připraven na 25. března 2020 a tato komunikace měla za cíl oslovit běžecké skupiny po celém světě, aby se přidali k podzimní celosvětové „komunitní premiéře“. Film bohužel dosud neměl premiéru (proběhne 26. srpna, pozn. ed.) a kvůli covidu padly i zahraniční spolupráce s komunitami, jelikož to nebylo možné,” říká Hemelík. 

„Více jsme se ale zaměřili na technologii a také na práci s českými firmami. Momentálně máme v ČR spolupráci třeba s Kinem Pilotů, Bioscopem či s Bontonfilmem, podílíme se na distribuci nových filmů jako například Matky nebo GUMP do letních kin po celé ČR a SR a máme tisíce klientů, mezi něž patří i firmy z Afriky či jižní a severní Ameriky,“ říká Hemelík. 

Mezi klienty značky patří například i Česká centra a organizace Ministerstva zahraničí, která tento rok využila služeb Artinii pro realizaci prezentace festivalu českých filmů v USA a Kanadě. 

Úspěch v Cannes i u světových producentů

Největším letošním úspěchem firmy je však účast na filmovém festivalu v Cannes. „Byli jsme tam pozvaní i loni, ale bohužel to bylo jen online. Letošní účast pro nás ale byla neobyčejným zážitkem a to, že jsme se umístili mezi předními technologickými startupy ve filmovém průmyslu, je pro nás velká pocta. Navíc nám to přineslo i mnoho nových příležitostí a obchodních kontaktů včetně možné spolupráce s mnoha producenty z celého světa,“ říká Hemelík. 

Artinii navíc mělo v Cannes samostatnou panelovou diskuzi na hlavním pódiu v hlavním čase. To bylo vůbec poprvé, kdy se někdo z České republiky dostal na hlavní pódium. K tomu našimi hosty byly osobnosti jako američtí nezávislí filmoví producenti Ted Hope či Brian Newman. Bylo to neuvěřitelné a pro Artinii přelomové,” uzavírá Hemelík.

Autor:

ZANIKLÉ TRATĚ: Freiberská dráha vozila přes Moldavu uhlí do Saska

  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Počty prasat nakažených morem teď budou stoupat, varují veterináři

Nález divokého prasete nakaženého africkým morem prasat na Liberecku nebude nejspíš jediný. Veterináři nyní očekávají...

Od pětistovky výše. Lidé chtějí na Mikuláši šetřit, zájem je ale velký

Rodiny i firmy, které využívají služeb Mikuláše, čerta a anděla, letos investují do nadílky spojené s krátkým programem...

Většina lidí se na Vánoce uskrovní, někteří si opět půjčí, říká průzkum

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z každoročního průzkumu...

Český HDP mezičtvrtletně klesl. Drtí ho omezení spotřeby domácností

Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí tohoto roku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...