Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cestovní ruch úpí, v létě se upne k lačným Čechům

  6:57
Restrikce namířené proti šíření koronaviru zcela paralyzovaly cestovní ruch. Kvůli zákazu cest Čechů do ciziny se však mnozí podnikatelé mohou v létě finančně „zahojit“ na domácí turistice.
Na Zelném trhu v Brně teď žádné turisty nepotkáte, na procházku do parku či na...

Na Zelném trhu v Brně teď žádné turisty nepotkáte, na procházku do parku či na Špilberk vyrážejí jen místní. Podnikatelé v cestovním ruchu doufají, že se to v letní sezoně změní. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Půl milionu korun činí každý den ztráta lázní v Hodoníně. Kromě léčebného areálu, kam na ozdravné kúry můžou přijet přes tři stovky klientů zároveň, společnost provozuje i krytý bazén, kam by za normálních okolností přišlo až 15 tisíc lidí měsíčně.

Teď je tam prázdno. A v lázních marně vyhlížejí den, kdy omezení provozu skončí. Už teď stoprocentně vědí, že ztrátu nedoženou.

„Lázeňské zařízení naší velikosti, které má 311 lůžek, tu možnost nemá. Naše lázně jsou po celý rok naplněny na sto procent. Pokud to doženeme, viděl bych to tak někdy v roce 2180,“ říká ironicky ředitel lázní Milan Sýkora.

V areálu je ještě něco přes stovku pacientů, kterým dobíhá čtyřtýdenní léčebný pobyt. Poslední z nich by měl opustit hodonínské lázně 9. dubna. To už bude pro společnost ztráta v desítkách milionů.

Hodonínské zařízení v tom není samo. Cestovní ruch je od počátku platnosti vládních nařízení, která mají zamezit šíření koronaviru, de facto mrtvý. Například na zámku v Lednici už přišli asi o milion korun, pokud vládní opatření potrvají i po Velikonocích, budou to už tři miliony.

Akvapark na suchu

V nejnavštěvovanějším turistickém cíli kraje, Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, mluví o ekonomickém dopadu současné situace jako o naprosto fatálním.

„Vždy jsme si vytvářeli rezervy pro horší období, ať už se týkaly nepřízně počasí, což je v našem byznysu například v létě celkem běžné, nebo pro různé opravy a nenadálé situace. Ale na tuto situaci se připravit zkrátka nešlo. Aktuálně máme nulové tržby,“ oznamuje mluvčí akvaparku Karolína Křenková.

„Mluvíme minimálně o propadu deset milionů korun za měsíc. Ovšem do toho všeho musíme nadále hradit další náklady, jde například o energie, dlouhodobé smlouvy, pojištění či nutný servis zařízení a nouzový chod akvaparku. Pokud bychom to chtěli vyčíslit, hovoříme o další částce zhruba tři miliony korun. Dalším nákladem jsou měsíční mzdy, které se pohybují opět okolo tří milionů,“ vypočítala Křenková. Podle ní bude návrat na produkční úroveň před COVID-19 minimálně na období jednoho roku.

Podnikatelům v cestovním ruchu má pomoci cílená kampaň, která chce turisty přesvědčit, aby své pobyty nerušili, ale posunuli na pozdější dobu. „Situace je vážná. Hrajeme o desítky tisíc pracovních míst, které chceme pomoci udržet,“ komentoval to ředitel státní agentury na podporu turismu CzechTourism Jan Herget.

Neodolatelné léto na jižní Moravě

Uvádí však, že dramatický pokles poptávky očekávají spíše regiony, které těží ze zahraničních turistů. Očekávání u domácích turistů jsou o něco optimističtější už proto, že Češi nejspíš budou muset kvůli uzavřeným hranicím trávit letní dovolenou v tuzemsku. A právě z toho by mohla jižní Morava těžit.

„Návštěvník kraje je z velké většiny český návštěvník. Ve chvíli, kdy vládní opatření skončí, budou lidé toužit po výletech,“ domnívá se Pavla Pelánová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava (CCRJM).

Kraj je podle ní dlouhodobě druhým nejnavštěvovanějším po Praze a po současném omezení cestování by mohl být ještě více v kurzu. Jižní Morava by letos paradoxně mohla zažít skutečné turistické žně a podnikatelé by si díky nim mohli vynahradit současné ztráty.

Centrála proto operativně mění marketingovou strategii. „Veškeré kapacity v tuto chvíli soustředíme na komunikaci s tuzemským návštěvníkem. Připravujeme neodolatelnou nabídku dovolené na jižní Moravě,“ říká Pelánová. Intenzivně chce propagovat turistiku spojenou s vínem, folklorem, cykloturistiku či výlety za unikátními kulturními či přírodními památkami.

Českému lázeňství hrozí zánik, varuje svaz

V dobré léto věří třeba na Baťově kanále. „V květnu a červnu přijdeme o všechny školní výlety a firemní klientelu. To, že budou lidé trávit dovolenou během letních měsíců doma, nám ale může v současné krizové situaci výrazně pomoci. Můžeme díky tomu alespoň částečně stáhnout ztrátu z počátku sezony. Na druhou stranu, lodě nejsou nafukovací a je otázka, zda budou mít lidé vůbec chuť cestovat a zda na to budou mít peníze,“ přemítá Vojtěch Bártek, předseda společnosti Baťův kanál.

Ubytovatelé a restauratéři řeší existenční problémy

Výrazně v tuto chvíli na vládní opatření doplácí zejména Brno. Jaro je obdobím městské turistiky, ale i té byznysové.

„Zejména velkým brněnským hotelům začali klienti okamžitě rušit velké semináře, konference a kongresy. Hotely, které jsou profilované na obchodního návštěvníka, jsou touto situací bité zatím nejvíce a za březen a duben už mají obrovské ztráty,“ potvrzuje Pelánová.

Pobyty ruší zákazníci samozřejmě i v menších penzionech, kterými se jižní Morava profiluje. Mnozí ubytovatelé nebo restauratéři řeší akutní existenční problémy.

„Máme zodpovědnost za více než 80 zaměstnanců. Ze dne na den nám klesl obrat na nulu, přičemž náklady na provoz se více méně nezměnily. Nejvyšším nákladem jsou mzdy zaměstnanců a měsíčně také odvádíme 900 tisíc korun na sociální a zdravotní pojištění. Nevíme, jak dlouho uzavření bude trvat, je to pro nás naprosto likvidační,“ uvedl Tomáš Pakosta, který provozuje restaurace v Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Současnou vládní podporu směrem k firmám považuje za nedostačující. Pomoci ale chtějí i radnice, například úlevami na nájemném nebo finančními dotacemi.

15. března 2020

  • Nejčtenější

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

Zchátralou vilu Brno místo privatizace přemění na muzeum židovské kultury

23. dubna 2024  12:33

Před pár týdny se v Brně otevřela návštěvníkům zrekonstruovaná Arnoldova vila, jež sousedí s mnohem...

Série 301 výher, kdo další to má? Nikdo. USK Praha drží mnoho rekordů

23. dubna 2024  12:15

Série 301 ligových vítězství v podání basketbalistek ZVVZ USK Praha, kterou v pondělním druhém...

Pokladní s brýlemi z pornofilmu v „nehobbyčejné“ knize. Pokřtí ji Čtvrtníček

23. dubna 2024  10:13

Před pár dny uplynulo pětadvacet let od smrti výjimečného moravského básníka Karla Křepelky....

Plodiny ničí nejen mráz. Brzké teplo vylákalo škůdce, narodí se víc generací

23. dubna 2024  6:35

Dopady „zblázněného“ počasí neberou konce. Rekordně brzy vyrazily do polí, keřů či zahrádek...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...