Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Nemocné musí hledat rychle, chytrá karanténa poběží 24 hodin denně

  10:03
Získat souhlasy se zpracováním osobních údajů, data od bank a mobilních operátorů, vyslat odběrový tým. S tím vším si musí poradit lidé zapojení do projektu chytré karantény, který se od pondělí zkouší na jižní Moravě. Zatím se ladila součinnost, aby vše bylo co nejrychlejší a mohlo fungovat 24 hodin denně.

Pod drobnohledem hygieniků se ocitne člověk jen s vlastním souhlasem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Armáda nyní ladí s jihomoravskou hygienickou stanicí, jak budou společně postupovat. Právě týmy tvořené vojáky vyrazí do terénu odebírat vzorky lidem, kteří se dostali do kontaktu s někým infikovaným.

Smyslem projektu je mapování pohybu nakaženého člověka pomocí mobilu i platebních karet. Následně s ním hygienici proberou, s kým se setkal. Lidem, se kterými byl nemocný v kontaktu, se nařídí krátkodobá karanténa a do několika hodin za nimi přijede odběrový tým, aby se mohl provést test na koronavirus.

„Našich pět týmů se nyní snaží začlenit do procesu záchrannou službu, která již má s odebíráním vzorků zkušenosti. Vše ladíme s krajskou hygienickou stanicí. Seznamujeme se tedy s tím, jak vše bude fungovat a jak se předávají informace,“ nastínila mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Po technické stránce je podle mluvčí sdružení Covid19cz Ireny Zatloukalové, které systém iniciovalo, vše připraveno. „Nic nebrání tomu, aby hygiena začala obvolávat jednotlivé lidi. Mám za to, že už se tak děje. Oslovovat se budou nemocní koronavirem, u kterých hygiena ještě žádné trasování v minulosti neprováděla. Půjde tedy o nové případy,“ přiblížila Zatloukalová.

Cílem je nyní podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové doladit celkový provoz tak, aby byl projekt připravený k plošnému využití po celé republice. Do projektu se postupně zapojí také laboratoře, nemocnice, praktičtí lékaři i hasiči, kteří budou dezinfikovat místa, kde se pohyboval nakažený člověk. 

„Předpokládám, že postup bude stejný jako během naší standardní činnosti. Prostě dostaneme pokyn, že je potřeba nějaké místo dezinfikovat, tak tam vyjedeme. Doteď šlo především o vozy státní a městské policie či lidi. Stěžejní úloha je i nadále na hygienicích a my jsem připraveni k součinnosti,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Na místo budou vyjíždět pouze profesionální hasiči, kteří jsou už náležiě proškoleni. Podle Mikošky hasiči spolupracují také na zaškolení odběrových skupin z řad Armády ČR, a to především ohledně ochranných pomůcek a dezinfekce. „S Krajskou hygienickou stanicí konzultujeme možné nasazení v rámci dezinfekce,“ dodal Mikoška. 

Chytrá karanténa

● Systém pro chytrou karanténu vytvořila skupina technologických expertů Covid19cz.

● Spočívá v mapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Smyslem je co nejrychlejší izolace osob ohrožených nákazou koronavirem.

● Armáda má pro testování připraveno 14 odběrových týmů s možností navýšení až na 33.

● Do projektu se budou postupně přidávat složky IZS, odběrová místa, laboratoře, praktičtí lékaři i nemocnice.

● Testování začalo v Jihomoravském kraji. V další vlně se zřejmě připojí Moravskoslezský kraj a Praha.

Jihomoravský kraj si stát pro testování vybral, protože je oproti Praze průměrný, co se týče výskytu nákazy. Navíc nebyl zatížený lokální karanténou některých obcí jako například v Olomouckém kraji a na Vysočině.

Banky ještě vyčkávají

Mapování pohybu nakaženého člověka je podmíněno jeho souhlasem se zpracováním dat, která mají poskytnout telefonní operátoři, ale také banky. Ty nyní vyčkávají na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

„Naprosto chápeme nutnost co nejlépe chránit obyvatele před nekontrolovaným rozšiřováním nákazy. Nicméně jako banka jsme vázáni bankovním tajemstvím a dále jsme povinni dodržovat legislativu, která se týká ochrany osobních údajů. Proto očekáváme stanoviska ČNB a ÚOOÚ k tomuto projektu a následně budeme postupovat v souladu s ním,“ vysvětlila pro ČTK mluvčí Moneta Money Bank Zuzana Filipová. Podobně se vyjádřila mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Právě v pondělí podle Ondřeje Tomase z brněnské společnosti CleverMaps, která se podílí na chytré karanténě, hygiena prováděla cvičné hovory, kdy se konkrétních lidí ptali, zda souhlasí se zpracováním osobních údajů. 

„Trasování jako takové se zatím neprovádělo. Celý den se učili pracovat se systémem. Ostrý provoz začne pravděpodobně už dnes, v úterý. Nad vším dohlíží supervizor,“ poznamenal. Celý proces trasování musí být rychlý. Data o nakaženém zůstanou v systému maximálně šest hodin, pak musí být zničena.

Stát kvůli chytré karanténě dokonce zřídil speciální centrální štáb. „Už pracuje. Minulé pondělí dostali úkol a setkali se už čtyřikrát. Musí fungovat 24 hodin denně, počítá se s padesáti lidmi na směny. Štáb se setkává v prostorách armády na Ruzyni. Jde o čas, spěcháme,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Lidovky.cz. 

Zájem o zavedení chytré karantény projevil už Moravskoslezský kraj. „Ten by mohl následovat, možná už v průběhu tohoto týdne,“ řekl ještě Babiš.

  • Nejčtenější

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

ANALÝZA: Touhu po prestiži kazí Mendelově univerzitě série afér s plagiáty

Na školu, která si chce zakládat na prestiži a prezentuje se třeba i úzkou spoluprací s knížecím rodem Lichtenštejnů,...

Čtrnáctiletý chlapec si půjčil dědovo auto, při jízdě narazil na policisty

Po dobrodružství zatoužil na začátku prázdnin čtrnáctiletý chlapec na Hodonínsku, který večer tajně nasedl do dědova...

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Škoda, že se Mendel nedokázal myšlenkově propojit s Darwinem, lituje bioložka

Premium Letos si připomínáme 200. výročí narození moravského přírodovědce německého původu Gregora Johanna Mendela. Co by se...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...