Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaplaťte později, nabízejí některá města chudnoucím firmám i lidem

  7:04
Pátek 13. března byl pro mnoho živnostníků posledním dnem, kdy mohli otevřít provozovnu. Od té doby kvůli boji proti koronaviru mají zavřeno a chybí jim tak příjem. Náklady na udržení provozovny je přitom potřeba platit stále. Radnice některých měst na jihu Moravy se proto snaží pomoci.
Majitel restaurace Hornický dům ve Zbýšově na jižní Moravě Dalibor Chatrný...

Majitel restaurace Hornický dům ve Zbýšově na jižní Moravě Dalibor Chatrný musel smutně zvednout židle. Koronavirus jeho podnik uzavřel. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Brno už v pondělí schválilo odklad plateb nájmu živnostníků, dobu na úhradu prodloužilo až do konce července. Představitelé vedení města tím chtějí především získat čas, aby v dalším kroku mohli nájemné snížit, či přímo odpustit.

„Budu však chtít, aby tam bylo zapracováno, že se to nebude vztahovat na ty, kteří dluží na nájemném. Pokud tam jsou notoričtí dlužníci, byl bych rád, aby dluh zaplatili, pak se na ně budou vztahovat úlevy jako na ostatní,“ upozornil náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl (ODS).

Vyjít vstříc chtějí v Brně i obyvatelům městských bytů. Radnice Brna-střed, která jich spravuje přibližně 3 500, prodloužila termín na zaplacení nájmu. Někteří lidé se totiž mohou dostat do dočasné platební neschopnosti.

„Musíme se o naše občany postarat. Karanténa, péče o děti, ukončení pracovního poměru nebo nemocenská zasáhnou do rozpočtů jednotlivých rodin,“ prohlásil starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS). Na radnici počítají s tím, že přijdou stovky žádostí.

Úlevy plánuje i vedení Brna-sever, které má rovněž ve správě velké množství bytů. „Máme připravený soubor opatření, ať už pro bytové, či nebytové prostory. Jsme si vědomi, že je potřeba pomoci. Ve středu na jednání rady se budeme zabývat konkrétními kroky,“ řekl místostarosta Brna-sever David Aleš (ANO).

Držitelé parkovacího oprávnění v modrých zónách se zase mohou těšit na to, že jim jejich kartu magistrát nejspíš prodlouží. V současnosti je totiž celostátním nařízením tato regulace zrušená a parkovat tam může kdokoliv.

„Buď bychom lidem vraceli poměrnou část, ale spíše bude jednodušší jim o tu dobu, co nebudou modré zóny platit, parkovací oprávnění prodloužit,“ nastínil brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Zmíněné opatření by se vztahovalo na podnikatele i rezidenty. Zároveň se plánované rozšiřování rezidentního parkování zpomalí. Od června měla regulace začít platit ve čtyřech nových oblastech, nakonec by to však měly být jen dvě. Které to budou, ještě není jasné.

V Miroslavi si místní předplácejí služby dopředu

Odpouštění nájmů chystá také Znojmo. Kromě toho zde připravují i další sadu opatření, jimiž chtějí zavést zálohované nákupy pro lidi, kteří musí být v karanténě, či zálohové platby pro malé a střední podniky. Konkrétní podoba zatím není známá.

Ostatní okresní města zatím vyčkávají. Blansko a Břeclav jen vyslaly signál, že nebudou uplatňovat sankce za pozdější uhrazení poplatku za odpad.

Zajímavou podporu pak vymysleli v Miroslavi na Znojemsku, kde vyzývají všechny obyvatele, aby přispěli k udržení služeb ve městě.

„Pojďme si předplatit nějakou službu od našich živnostníků, ať už je to večeře, pár piv, lekce cvičení nebo relaxační masáž. Je to úplně stejné, jako když si koupíte například dárkový poukaz k Vánocům. Zaplatíte hned a službu využijete až později,“ popsala na Facebooku vznik „Miroslavské předplacenky“ místní zastupitelka Eliška Nohavicová (STAN).

Ústupky chystají i majitelé obchodních center

Standardní náklady při nulových tržbách řeší i obchodníci v brněnských nákupních centrech.

Například v Avionu má dnes otevřeno jen 12 z celkem 45 obchodů. Majitelé Avionu se proto rozhodli, že uzavřeným provozovnám odpustí nájem i další poplatky za celou dobu, kdy nebudou smět otevřít.

„Zabýváme se i dalšími obchody, které sice mají otevřeno, ale ubylo jim zákazníků, protože lidé sem jedou například jen nakoupit potraviny,“ uvedl ředitel Avionu Petr Navrátil.

Pomoc obchodníkům řeší i Vaňkovka nebo majitelé sousedního Teska u hlavního nádraží. Otázku na konkrétní kroky však považují za předčasnou. „V tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, jak mimořádná opatření dopadnou na nás či nájemce,“ sdělil Ondřej Micka, mluvčí společnosti Crestyl, která vlastní zmíněné Tesco. Podle ředitele Vaňkovky Jana Borůvky komunikují o situaci nájemci s majitelem.

Pro majitele center na jednu stranu znamenají úlevy směrem k obchodníkům ztrátu příjmů, na druhou stranu by nájemci v současné situaci nemuseli platby utáhnout a hrozil by jim konec.

„Ještě je na to brzy, ale vedeme diskuze s nájemci, jakým způsobem by jim bylo možné pomoci,“ poznamenal Jakub Velen, mluvčí developerské společnosti CPI, která vlastní nákupní centrum v Králově Poli.

„Zvažujeme možnosti posunutí splatnosti nájmů. Jednáme v tomto směru s bankami o možnostech odsunu splátek tak, abychom ulehčili nájemníkům. Situace je ale velmi složitá a živá,“ uvedl František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya, která je majitelem Obchodního centra Futurum.

Autor:
  • Nejčtenější

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V obci na tahu z Brna do Svitav zpomalí jen každý pátý řidič, nasadí tam radary

17. června 2024  5:06

Přejít silnici je v obcích ležících na tahu z Brna do Svitav adrenalinová záležitost. Lažany tak...

Obce se hrozí dalších přívalů vody, živlu do cesty staví balíky slámy

21. června 2024  5:39

Mohutné intenzivní srážky zaplavily obce v kraji prudkými potoky s bahnem. Řešit se to snaží...

VIDEO: V Brně s ohňostrojem zazářili Rakušané, při show vytvořili i nápis na nebi

20. června 2024

To nejlepší přišlo během tradičního festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na brněnské přehradě...

Kostel sv. Jakuba v Brně opět otevře, výklad k prohlídce namluvili herci

20. června 2024  15:17

Brněnský kostel sv. Jakuba, který plánuje na konci června opět otevřít po bezmála tři roky trvající...

Tendr na Janáčkovo kulturní centrum v Brně byl v pořádku, rozhodl ÚOHS

20. června 2024  13:02

Zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně bylo v pořádku a jeho výsledek platí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...