Nájemci bytů i provozoven dostávají úlevy. Radnice plánují odložit nájmy

  7:35
Řada odvětví ekonomiky je nyní zcela ochromena. Podnikatelé často museli zavřít obchody, restaurace prodávají jen jídlo s sebou. Lidé se tak mohou dostat do situace, ve které bude problém i zaplacení nájmu za byt. Radnice v Praze proto plánují pomoc jejich odpuštěním nebo oddálením.

Restaurace a fastfoody musely kvůli rozhodnutí vlády uzavřít vnitřní prostory. Jídlo si lidé mohli odnést pouze s sebou. Na snímku fastfood v Karlově ulici v Praze. (14. března 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Živnostníkům v našich nájmech jsme plošně pomohli okamžitě odkladem nájemného až do konce roku. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) v bytech jsme pomohli tento týden také odložením placení nájemného,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).

Koronavirus v Česku

Podobné opatření zavádí i Praha 22. „Nabízíme odklad splátek nájemného nájemcům bytů, kteří se z důvodu vládních opatřeních souvisejících s vyhlášením nouzového stavu ocitli v tíživé finanční situaci na dobu až tří měsíců. A nabízíme také odpuštění nájmu nájemcům nebytových prostor v majetku Prahy 22, kteří museli z důvodu usnesení vlády uzavřít své provozovny,“ říká mluvčí městské části Petra Vaňková. 

Pokud se kvůli epidemii dostanou do finanční tísně nájemníci bytů, které má ve správě Praha 3, radnice jim umožní případné dlužné nájemné hradit podle dohodnutých splátkových kalendářů.

Vítán, kdo pomůže

O situaci nájemníků v bytech se dříve zajímal veřejný ochránce práv. „Jako ombudsman se nemohu vyjadřovat k občanskoprávním vztahům, k nimž nájmy patří. Obecně jistě platí, že každý krok, který pomůže lidem v této těžké situaci, je jimi vítán,“ uvedl pro MF DNES Stanislav Křeček.

Ekonom Lukáš Kovanda by ale v otázce úlev pro nájemní byty byl opatrnější. „U každé podpory je důležitá adresnost a účelnost. Právě to se ale při rozšíření pomoci na nepodnikatele snižuje, což nyní není žádoucí,“ vysvětluje analytik.

Jak městské části pomáhají podnikatelům

Praha 1 

 • Odklad splátek nájemného za nebytové prostory ve správě Prahy 1 až do výše složené kauce.

Praha 2

 • Odklad splátek nájemného za nebytové prostory (obchody či další provozovny) projedná rada městské části v pondělí 30. března. „Jestli dojde i k dalším rozhodnutím, nelze v tuto chvíli předjímat,“ říká za Prahu 2 Andrea Zoulová.

Praha 3

 • Platbu nájemného za nebytové prostory je možné odložit o tři měsíce, slevy na nájemném v bytech jsou v rovině úvah. 

Praha 4

 • Odklad nájemného bez sankcí mají podnikatelé, kterých se dotkla nouzová opatření vlády.

Praha 6

 • Dvouměsíční odklad platby nájemného u postižených provozoven.

Praha 7

 • Odklad plateb nájemného pro živnostníky do konce roku a odklad nájemného pro OSVČ v bytech, které spravuje Praha 7.

Praha 8

 • Podnikatelé, kterých se dotkla omezení, mají odložené platby nájemného do konce května 2020.

Praha 10

 • „Opatření ohledně nájmů v bytech i nebytových prostorech projednáváme. Diskutujeme i o krocích, které můžeme uplatnit směrem k podnikatelům. Podrobnosti zveřejníme příští týden,“ říká mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. 

Praha 11

 • Otázkou případných slev na nájemném u bytových i nebytových prostor se bude vedení městské části zabývat již v pondělí. Aktuálně odpouštíme úroky z prodlení u opožděných plateb,“ říká mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. 

Praha 12

 • Během nouzového stavu a následujících 90 dnů poloviční nájemné pro šedesát podnikatelů. 

Pozn.: Jde o výběr radnic

Velice adresnou pomoc nabízí soukromý sektor – služba Airbnb. Ta běžně nabízí krátkodobé pronájmy pro turisty, což u starousedlíků vyvolává značnou nevoli. Nejvíce pražských bytů z nabídky Airbnb je ale v centru a cestovní ruch je v tuto chvíli prakticky na nule. „Airbnb se proto dohodlo s hostiteli, že poskytnou ubytování pro zdravotníky, aby mohli být blízko pacientů – a v bezpečné vzdálenosti od svých rodin,“ vysvětluje mluvčí Airbnb Kirstin MacLeodová.

To ovšem neřeší situaci těch, kteří si byt k pronájmu turistům pořídili na hypotéku. S jejím splácením nyní mohou mít kvůli výpadku příjmů problémy, podobná situace hrozí podnikatelům řady oborů.

Ztráty i pro městské části

Na polovinu proto sníží nájemné v šedesáti nebytových prostorách radnice Prahy 12. Nájemci přitom budou platit snížené nájemné ještě 90 dnů po skončení nouzového stavu. „Měsíčně bude tento krok znamenat snížení příjmů z nájmu komerčních prostor ve výši zhruba 400 tisíc korun. Tyto ekonomické výpadky budou mít samozřejmě dopad na rozpočet městské části. Rada se tomuto problému intenzivně věnuje a snaží se najít nejméně bolestná řešení,“ říká mluvčí Prahy 12 Olga Novotná.

I další městské části se zachovaly podobně. Odložení nájemného a odpuštění sankcí má také Praha 1, 3, 4, 8 a 11. V případě Prahy 11 nicméně existuje možnost opatření rozšířit. „Otázkou případných slev na nájemném u bytových i nebytových prostor se bude vedení městské části zabývat již v pondělí,“ říká mluvčí městské části Anna Kočicová.

Velkorysejší opatření přijala Praha 6, i když zatím nejistě. „Jedná se přibližně o 5 milionů korun měsíčně, které jsou však zatím pouze odloženy, nikoliv definitivně odepsány, nelze je tedy brát jako výpadek v rozpočtu, ale propad v cashflow. Naše opatření budeme operativně přizpůsobovat případným omezením,“ říká mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

O chystaných krocích bude hlasovat Praha 10. „Samozřejmě si uvědomujeme, že současná situace výrazně zasáhne do příjmu občanů i živnostníků, co se týče nájmu bytů, jsme připraveni poskytnout nájemníkům splátkové kalendáře nebo odpustit případná penále. Rozhodně nebudeme nikomu vypovídat nájemní smlouvy. Podpůrná opatření u pronájmů nebytových prostor zejména pro menší živnostníky bude řešit rada městské části v úterý,“ říká místostarosta Prahy 10 Petr Beneš (Piráti).

Hlasovat o navržených opatřeních budou příští týden také radní Prahy 2. Tam je v plánu odložení nájemného či zrušení valorizace, která by za normálních okolností znamenala automatické zdražení. O zrušení valorizace přitom informuje na svém webu také Praha 15.

Autor:

Zloděj srazil pravým hákem ochranku k zemi

 • Nejčtenější

Při pádu jízdního kola pod náklaďák zemřelo dítě, které vezl otec v sedačce

Tragická nehoda se stala ve středu odpoledne u Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. Zemřelo tam dítě, které vypadlo ze sedačky bicyklu, když jízdní kolo spadlo pod náklaďák. O události informovala...

18. července 2024  9:44

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž při pádu na eskalátoru v metru vážně zranil seniorku. Nepomohl jí a odešel

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné ženě pak nepomohl a odešel. Policisté zveřejnili videozáznam incidentu a o pomoc s hledáním muže...

22. července 2024  13:09

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý řidič BMW se v Praze čelně srazil s tramvají, šest linek jezdilo odklonem

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW dočasně uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Odklonem musela jezdit linka 2, 12, 18, 20, 22 a 23. K nehodě byl povolán jeřáb pro vyproštění tramvaje....

21. července 2024  8:18,  aktualizováno  8:33

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...