Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Nájemci bytů i provozoven dostávají úlevy. Radnice plánují odložit nájmy

  7:35
Řada odvětví ekonomiky je nyní zcela ochromena. Podnikatelé často museli zavřít obchody, restaurace prodávají jen jídlo s sebou. Lidé se tak mohou dostat do situace, ve které bude problém i zaplacení nájmu za byt. Radnice v Praze proto plánují pomoc jejich odpuštěním nebo oddálením.

Restaurace a fastfoody musely kvůli rozhodnutí vlády uzavřít vnitřní prostory. Jídlo si lidé mohli odnést pouze s sebou. Na snímku fastfood v Karlově ulici v Praze. (14. března 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Živnostníkům v našich nájmech jsme plošně pomohli okamžitě odkladem nájemného až do konce roku. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) v bytech jsme pomohli tento týden také odložením placení nájemného,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).

Koronavirus v Česku

Podobné opatření zavádí i Praha 22. „Nabízíme odklad splátek nájemného nájemcům bytů, kteří se z důvodu vládních opatřeních souvisejících s vyhlášením nouzového stavu ocitli v tíživé finanční situaci na dobu až tří měsíců. A nabízíme také odpuštění nájmu nájemcům nebytových prostor v majetku Prahy 22, kteří museli z důvodu usnesení vlády uzavřít své provozovny,“ říká mluvčí městské části Petra Vaňková. 

Pokud se kvůli epidemii dostanou do finanční tísně nájemníci bytů, které má ve správě Praha 3, radnice jim umožní případné dlužné nájemné hradit podle dohodnutých splátkových kalendářů.

Vítán, kdo pomůže

O situaci nájemníků v bytech se dříve zajímal veřejný ochránce práv. „Jako ombudsman se nemohu vyjadřovat k občanskoprávním vztahům, k nimž nájmy patří. Obecně jistě platí, že každý krok, který pomůže lidem v této těžké situaci, je jimi vítán,“ uvedl pro MF DNES Stanislav Křeček.

Ekonom Lukáš Kovanda by ale v otázce úlev pro nájemní byty byl opatrnější. „U každé podpory je důležitá adresnost a účelnost. Právě to se ale při rozšíření pomoci na nepodnikatele snižuje, což nyní není žádoucí,“ vysvětluje analytik.

Jak městské části pomáhají podnikatelům

Praha 1 

 • Odklad splátek nájemného za nebytové prostory ve správě Prahy 1 až do výše složené kauce.

Praha 2

 • Odklad splátek nájemného za nebytové prostory (obchody či další provozovny) projedná rada městské části v pondělí 30. března. „Jestli dojde i k dalším rozhodnutím, nelze v tuto chvíli předjímat,“ říká za Prahu 2 Andrea Zoulová.

Praha 3

 • Platbu nájemného za nebytové prostory je možné odložit o tři měsíce, slevy na nájemném v bytech jsou v rovině úvah. 

Praha 4

 • Odklad nájemného bez sankcí mají podnikatelé, kterých se dotkla nouzová opatření vlády.

Praha 6

 • Dvouměsíční odklad platby nájemného u postižených provozoven.

Praha 7

 • Odklad plateb nájemného pro živnostníky do konce roku a odklad nájemného pro OSVČ v bytech, které spravuje Praha 7.

Praha 8

 • Podnikatelé, kterých se dotkla omezení, mají odložené platby nájemného do konce května 2020.

Praha 10

 • „Opatření ohledně nájmů v bytech i nebytových prostorech projednáváme. Diskutujeme i o krocích, které můžeme uplatnit směrem k podnikatelům. Podrobnosti zveřejníme příští týden,“ říká mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. 

Praha 11

 • Otázkou případných slev na nájemném u bytových i nebytových prostor se bude vedení městské části zabývat již v pondělí. Aktuálně odpouštíme úroky z prodlení u opožděných plateb,“ říká mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. 

Praha 12

 • Během nouzového stavu a následujících 90 dnů poloviční nájemné pro šedesát podnikatelů. 

Pozn.: Jde o výběr radnic

Velice adresnou pomoc nabízí soukromý sektor – služba Airbnb. Ta běžně nabízí krátkodobé pronájmy pro turisty, což u starousedlíků vyvolává značnou nevoli. Nejvíce pražských bytů z nabídky Airbnb je ale v centru a cestovní ruch je v tuto chvíli prakticky na nule. „Airbnb se proto dohodlo s hostiteli, že poskytnou ubytování pro zdravotníky, aby mohli být blízko pacientů – a v bezpečné vzdálenosti od svých rodin,“ vysvětluje mluvčí Airbnb Kirstin MacLeodová.

To ovšem neřeší situaci těch, kteří si byt k pronájmu turistům pořídili na hypotéku. S jejím splácením nyní mohou mít kvůli výpadku příjmů problémy, podobná situace hrozí podnikatelům řady oborů.

Ztráty i pro městské části

Na polovinu proto sníží nájemné v šedesáti nebytových prostorách radnice Prahy 12. Nájemci přitom budou platit snížené nájemné ještě 90 dnů po skončení nouzového stavu. „Měsíčně bude tento krok znamenat snížení příjmů z nájmu komerčních prostor ve výši zhruba 400 tisíc korun. Tyto ekonomické výpadky budou mít samozřejmě dopad na rozpočet městské části. Rada se tomuto problému intenzivně věnuje a snaží se najít nejméně bolestná řešení,“ říká mluvčí Prahy 12 Olga Novotná.

I další městské části se zachovaly podobně. Odložení nájemného a odpuštění sankcí má také Praha 1, 3, 4, 8 a 11. V případě Prahy 11 nicméně existuje možnost opatření rozšířit. „Otázkou případných slev na nájemném u bytových i nebytových prostor se bude vedení městské části zabývat již v pondělí,“ říká mluvčí městské části Anna Kočicová.

Velkorysejší opatření přijala Praha 6, i když zatím nejistě. „Jedná se přibližně o 5 milionů korun měsíčně, které jsou však zatím pouze odloženy, nikoliv definitivně odepsány, nelze je tedy brát jako výpadek v rozpočtu, ale propad v cashflow. Naše opatření budeme operativně přizpůsobovat případným omezením,“ říká mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

O chystaných krocích bude hlasovat Praha 10. „Samozřejmě si uvědomujeme, že současná situace výrazně zasáhne do příjmu občanů i živnostníků, co se týče nájmu bytů, jsme připraveni poskytnout nájemníkům splátkové kalendáře nebo odpustit případná penále. Rozhodně nebudeme nikomu vypovídat nájemní smlouvy. Podpůrná opatření u pronájmů nebytových prostor zejména pro menší živnostníky bude řešit rada městské části v úterý,“ říká místostarosta Prahy 10 Petr Beneš (Piráti).

Hlasovat o navržených opatřeních budou příští týden také radní Prahy 2. Tam je v plánu odložení nájemného či zrušení valorizace, která by za normálních okolností znamenala automatické zdražení. O zrušení valorizace přitom informuje na svém webu také Praha 15.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodech Beroun, Kutná Hora, Mělník, Praha 10, Praha 11. V obvodu Praha 6 zvítězil v prvním kole Jiří Růžička.

Výsledky pro: Praha, Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník, Říčany, ostatní

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

 • Nejčtenější

Čtyři mrtví včetně dětí v domě u Prahy. Tři vraždy a sebevražda, uvedla policie

V rodinném domě u Prahy byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policie událost šetří jako rodinnou tragédii, trojnásobnou...

Výtah na auta usmrtil v garážích muže, téměř mu oddělil hlavu od trupu

Tragická nehoda se ráno stala v podzemních garážích v Novodvorské ulici v Praze 4. Podle informací iDNES.cz tam muže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha 2, 4 a 10 byla bez proudu. Příčinou byl náraz balonu do vedení

Velký výpadek dodávek elektrické energie zaznamenali v neděli večer lidé v Nuslích a v přilehlých částech Prahy 2, 4 a...

Muž z Měšic zastřelil manželku i dvě děti kvůli partnerským neshodám

Policisté od pondělí řeší rodinnou tragédii v Měšicích u Prahy. Podle nejnovějších informací tam čtyřiačtyřicetiletý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sídliště v Praze, které je skvělou adresou. Má vše, co si srdce žádá

Jihozápadní Město v Praze je na první pohled plné rozporů: skrývá v sobě unikátní památkovou rezervaci, bývalé...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Sjednocení pražské MHD do šedo-červené barvy získalo prestižní ocenění

Nová jednotná vizuální identita autobusů, tramvají, ale do budoucna například i pražského metra, získala ocenění v...

Zvyšují se studentské nároky na brigádu, dvě stě na hodinu často nestačí

Dvaadvacetiletý Václav z Vršovic studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Momentálně přes víkendy pomáhá...

Auto po střetu s tramvají skončilo na střeše, řidič byl opilý a na drogách

Srážka tramvaje s osobním autem komplikovala provoz v pražské ulici Vinohradská. Řidič osobního vozu byl pod vlivem...

Ptačí ráj mezi paneláky. Ornitolog zde našel víc druhů než v zemědělské krajině

Premium Sídliště Na Dědině vyrostlo začátkem 80. let a rozkládá se mezi Ruzyní a Libocí. Ornitolog Petr Voříšek sem jezdil do...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...