Opel Astra je z půlky nový, vypadá ale stejně

  15:26aktualizováno  15:26
Frankfurt (Od zpravodajů iDNES.cz) - Opel přestavěl jeden ze svých nejdůležitějších modelů: vyvinul úplně nové motory, upravil podvozek a vylepšil aerodynamiku. O to víc překvapí, že zvenku vypadá Astra v podstatě pořád stejně, na pohled se změnil jen přední nárazník. Navíc je to novinka na nějaké dva roky.

Opel Astra | foto: Opel

Vedle zcela nové Corsy, kterou šéfové PSA nařídili postavit na francouzské technice, se na frankfurtském autosalonu představuje i důkladně modernizovaná Astra. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nedostala zcela nové motory, které nemají nic společného ani s těmi dosavadními, ani s těmi od PSA.

Letos šesté nejprodávanější auto v Evropě se představuje v nové generaci, jako...
Letos šesté nejprodávanější auto v Evropě se představuje v nové generaci, jako...
Šéf Opelu Michael Lohscheller představuje elektrické provedení corsy.

Krok je o to překvapivější, že modernizovaná Astra vydrží ve výrobě jen dva roky. Navíc musí francouzský koncern PSA, kterému Opel od roku 2017 patří, za použití platformy i motorů vyvinutých GM platit licenční poplatky, což auto zbytečně prodražuje.

Obvykle se automobilky snaží modely inovovat hlavně zvenčí, aby před publikem působily stále občerstvovaným, aktuálním dojmem. Postavit vlastně z velké části znovu auto, které je na pohled úplně stejné jako předtím, je tedy velmi neobvyklé. Na druhou stranu to skvěle ukazuje, v jak „nelogické“ době se dnes automobilky v Evropě nacházejí. Předpisy se mění a tlak na emisní způsobilost spalovacích motorů je tak extrémní, že veškeré síly a finance míří do boje za nižší emise. Opel v tomto případě ještě musí platit za licence použité techniky původnímu majiteli (GM), což jsou utracené peníze navíc. 

Někdy prostě selská logika nefunguje. Corsa a Astra jsou dva nejdůležitější modely Opelu, každý z nich se na celkových prodejích podílí zhruba čtvrtinou. Vyvinout nové auto je otázka miliardových investic, a tak se noví majitelé automobilky Opel rozhodli nejprve sjednotit s technikou PSA menší Corsu. U ní totiž nutnost platit licenční poplatky představuje větší problém než u dražší Astry.

Opel Astra
Opel Astra

Motory jak od PSA, ale úplně jiné

Nové motory v Astře navíc přináší takové výsledky, že se v PSA rozhodli pokračovat v nastoupené cestě. Z celkových sedmi variant jich totiž hned pět vykazuje emise CO2 pod 100 g/km. Zajímavé je, že se nové motory svými parametry téměř shodují s pohonnými jednotkami PSA, konstrukčně s nimi ale nemají nic společného a všechny jsou tříválcové.

Opel Astra

Kdo chce benzinový motor a manuální řazení, bude mít v Astře nově k dispozici turbomotor o objemu 1,2 litru a výkonu 81, 96 nebo 107 kW. Opel tak po necelých pěti letech končí s litrovým tříválcem, na který původně tolik sázel. Stávající čtyřválcovou čtrnáctistovku pak nahrazuje tříválec stejného objemu, který má totožných 107 kW, jako nejsilnější provedení menšího motoru. Standardně se však dodává s bezstupňovým automatem CVT.

Ještě větším překvapením jsou změny v nabídce turbodieselů. Stávající čtyřválec 1.6 CDTI, jehož nejsilnější verzi biturbo Opel speciálně zkonstruoval jen pro Astru, se stává také minulostí. Na jeho místo nastoupí tříválec 1.5 Diesel ve výkonových stupních 77 a 90 kW. Oba dostanou manuální převodovku, silnější motor volitelně i devítistupňový automat.

Opel také upravil naladění podvozku, který je poddajnější a doplněný o strmější převod řízení. A vypiloval aerodynamiku – se součinitelem odporu 0,26 patří Astra na špičku, je v tomto ohledu nejlepším hatchbackem a jedním z nejlepších kombi v kategorii kompaktních vozů. Novinky ve výbavě zahrnují bezdrátovou nabíječku telefonů, vyhřívání čelního skla a audiosystém Bose.

Opel Astra

Chystá se výrobní rošáda

V této podobě však vydrží Astra pouhé dva roky. Na konci roku 2021 má být zahájena výroba zbrusu nové generace využívající techniku PSA. Její produkce se přesune z Británie a Polska, kde se vyrábí stávající model, do hlavního závodu Opelu v německém Rüsselsheimu.

Fotogalerie

Automobilka tím chce podpořit továrnu ve svém sídelním městě – ta je totiž dnes závislá jen na výrobě modelu Insignia, který ji nedokáže plně vytížit. Ze stejného důvodu bude mezitím do Rüsselsheimu umístěna produkce některých verzí velkoprostorové Zafiry Life.

Německá média přesto spekulují, že v mezičase bude muset Opel přikročit k zavedení zkrácených úvazků. Co bude s továrnami v Británii a Polsku, které jsou na výrobě Astry závislé, momentálně není zřejmé.

Insignia každopádně zůstane posledním dědictvím GM v portfoliu Opelu. Automobilka by se chtěla zbavit všech technických celků GM, musí ale pečlivě zvažovat výhodnost těchto kroků – tak jako teď u Astry. Na zahájení vývoje nové Insignie proto dojde nejdříve za dva roky. Opel chce sledovat situaci na trhu a podle toho v budoucnu rozhodnout o dalším osudu Insignie.

Autoři:

Nejčtenější

Stop motorizovanému násilí. Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV

Koncept mamutího SUV čínské značky Hongqi představený na autosalonu ve...

Autosalon ve Frankfurtu má už několik sezon smůlu, v roce 2015 v jeho průběhu odstartovala Dieselgate, před dvěma roky...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

Bláznivý bio designér Colani zemřel, tvůrci sci-fi kamionů bylo 91 let

Luigi Colani

Setkat se s mužem s mohutným knírem v bílém roláku byl vždy zážitek. Hřímavě mluvil tak, že se mu nedalo odporovat....

Blesk z Itálie je nejrychlejší lambo všech dob, místo turba má kondenzátory

Lamborghini Sián FKP37

Automobilka Lamborghini si jde v mnohém vlastní cestou. Důkazem toho je i nová limitovaná edice vozu Sián. Za dva...

Nová Dieselgate. Německá média tvrdí, že VW stále švindluje s emisemi TDI

Turbodieselový motor řady EA 288

Koncern Volkswagen podle německé televizní a rozhlasové stanice SWR zřejmě manipuloval s měřením emisí také u novějších...

Další z rubriky

Blesk z Itálie je nejrychlejší lambo všech dob, místo turba má kondenzátory

Lamborghini Sián FKP37

Automobilka Lamborghini si jde v mnohém vlastní cestou. Důkazem toho je i nová limitovaná edice vozu Sián. Za dva...

Stop motorizovanému násilí. Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV

Koncept mamutího SUV čínské značky Hongqi představený na autosalonu ve...

Autosalon ve Frankfurtu má už několik sezon smůlu, v roce 2015 v jeho průběhu odstartovala Dieselgate, před dvěma roky...

Ekologičtí aktivisté protestují proti autům, blokovali přístup na autosalon

Aktivisté bojující proti změnám klimatu pokračují v protestech proti...

Aktivisté bojující proti změnám klimatu pokračují v protestech proti automobilovému průmyslu a zablokovali hlavní vchod...

Najdete na iDNES.cz