Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Útok na neomezenou rychlost na dálnicích se v Německu opět nezdařil

  12:00
Zelení chtěli zavést na německých dálnicích všeobecně platný rychlostní limit 130 km/h, prozatím byl však shozen ze stolu. Předkladatelé návrhu argumentují ochranou ovzduší a zvýšením bezpečnosti. Ministr dopravy je zásadně proti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Výsledky hlasování poslanců německého Bundestagu byly podle informací deníku Bild jednoznačné: z 631 hlasujících poslanců se 498 se vyslovilo pro doporučení výboru pro dopravu, aby byl návrh zamítnut. Pro návrh hlasovalo 126 poslanců, sedm členů parlamentu se zdrželo hlasování.

„Kdo stojí o to, aby byly dálnice bezpečnější a provoz na nich byl plynulejší, musí souhlasit se zavedením rychlostního limitu,“ uvedl šéf frakce Zelených Anton Hofreiter. Spolková vláda je podle něj poslední v Evropě, která se uzavírá vůči logickým argumentům k rychlostnímu limitu. „Vyzýváme koalici, aby odložila své ideologické blokády a souhlasila s naším návrhem.“

  • Na valné části německých dálnic dosud platí neomezená rychlost.
  • Zcela bez limitu se jezdí na 70 procentech kilometrů dálnic; úseky, kde probíhají stavební práce, nejsou zahrnuty.
  • Na dalších šesti procentech kilometrů dálnic ukazují při nepřetíženém provozu elektronické ukazatele, že neplatí žádné omezení.
  • Podle údajů Spolkového úřadu pro silniční dopravu (Bundesanstalt für Straßenwesen) z roku 2015 platí trvalé nebo částečné omezení rychlosti vyznačené na pevných dopravních značkách na 20,8 procentech dálniční sítě. Nejčastějším limitem je rychlost 120 km/hod (7,8 procent) a 100 km/hod (5,6 procent).
  • Na úsecích bez omezení rychlosti dopravní značkou platí na dálnicích už více než 40 let doporučená rychlost 130 km/hod.

Předseda výboru pro dopravu v německém Bundestagu Cem Özdemir, který je rovněž člen strany Zelených, hájil požadavek své partaje na zavedení rychlostního limitu na dálnicích. „Rychlost 130 km/hod. přispívá k ochraně životního prostředí, zajistí méně vážných dopravních nehod a méně mrtvých na silnicích,“ uvedl Özdemir v pořadu televize ARD Morgenmagazin.

Rychlostní limit 130 km/hod se podle Özdemira už „celosvětově prosadil“. „Každý, kdo někdy řídil v některé ze sousedních zemí, ví, jak je skvělé, když je provoz plynulý,“ dodal.

Většina Němců podle něj nepatří k řidičům, kteří by se hnali bezohledně kupředu s rukou na klaksonu – z toho důvodu nechápe, za koho ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) hovoří, když zavedení rychlostního omezení odmítá. Özdemir poukázal rovněž na to, že automatizované řízení na dálnici bude možné pouze se zavedením rychlostního limitu: „Jinak je to zcela nemyslitelné.“

Özdemir však zůstává přesvědčen, že rychlostní limit bude v budoucnu prosazen.

Podobně se podle deníku Bild vyjádřil i poslanec Bundestagu za stranu Zelených Christian Kühn. „Během posledních měsíců proběhlo několik hlasování na nejrůznější témata a nikdy se nám nepodařilo získat většinu,“ uvedl Kühn v pořadu SWR2 Tagesgespräch.

Spolková vláda zavedení omezení rychlosti počátkem letošního roku jasně odmítla. Ministerstvo životního prostředí tehdy vysvětlilo, že rychlostní limit přispěje jen velmi málo k ochraně životního prostředí.

„Německo není Severní Korea“

I místopředseda strany SPD Ralf Stegner se vyjádřil pro zavedení rychlostního limitu na německých dálnicích. „Pokud nezvládneme ani toto, jak potom chceme zavést mnohem zásadnější opatření týkající se ochrany životního prostředí? Neomezená rychlost platí jen v několika málo zemích. Kromě Německa je to ještě Burundi a Severní Korea.“

Poslankyně Bundestagu za stranu Zelených Nina Scheerová se rovněž vyslovila pro všeobecně platnou nejvyšší hranici rychlosti. „Rychlostní limit dnes sice není přijímán většinou, ale je zcela nezbytný pro záchranu lidských životů, je dalším z mnoha důkazů, že stávající velká koalice není schopna jednat,“ uvedla Scheerová.

Kirsten Lühmannová, odbornice na dopravu ze strany SPD, během debaty v Bundestagu uvedla, že zavedení rychlostního limitu by vedlo ke snížení počtu mrtvých, těžce zraněných a ke snížení hladiny oxidu uhličitého (CO2). Koaliční partnery Union se o tom bohužel nepodařilo přesvědčit. Z toho důvodu bude většina frakce hlasovat proti návrhu Zelených. „Ovšem nikoli z obsahových důvodů, ale čistě z věrnosti koalici,“ zaznělo po hlasování.

Zelení chtěli zavést limit k prvnímu lednu 2020. Podle Hofreitera by toto opatření zamezilo mnoha nehodám a znatelně zvýšilo kapacitu na dálnicích. Kromě toho by omezení rychlosti ušetřilo peníze řidičům a snížilo míru hluku z dopravy a emise zplodin.

Pro zavedení rychlostního limitu na dálnicích se vyslovil i nejvyšší úřad ochrany spotřebitelů Bundeseverband. „Mnohé evropské země se pro zavedení rychlostního limitu rozhodly ve jménu bezpečnosti provozu a ochrany životního prostředí,“ uvedl v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt Klaus Müller, šéf spotřebitelské centrály Bundeseverband.

„Z toho důvodu nemohu pochopit, proč Německo jde v této věci proti proudu. Německo by mělo následovat evropskou cestu,“ uvedl bývalý politik ze strany Zelených Müller.

Ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) zavedení rychlostního limitu kategoricky odmítá. Ministryně životního prostředí Svenja Schulze se často vyjadřuje pro jeho zavedení, její strana se pro zavedení rychlostního limitu 130 km/hod vyslovila v roce 2007.

V zásadě je neobvyklé, aby koalice podpořila návrhy opozice. „Odvážným rozhodnutím o zavedení všeobecně platného rychlostního limitu by Bundestag zavedl konkrétní, bezplatné a ihned účinné opatření ke snížení emisí CO2 v silničním provozu,“ zaznělo ze spolku „Tempolimit jetzt!“ (Rychlostní limit ihned). Jeho zástupce navíc dodal: „Z rozhodnutí pro nebo proti rychlostnímu limitu každého konkrétního poslance lze vyčíst jeho skutečný postoj k nebo proti ochraně klimatu.“ O zavedení limitu se mluvilo už začátkem letošního roku, úvahy tehdy ukončila odmítavým postojem německá kancléřka Angela Merkelová (čtěte zde).

Anketa mezi Němci

Podle výsledků ankety serveru mobile.de se více než polovina obyvatel (56,5 procent) vyslovuje pro zavedení všeobecně platného rychlostního limitu. Pouze 16,8 procenta jeho zavedení zásadně odmítá. Pro každého třetího dotázaného (31,8 %) je vhodnou horní hranicí rychlost 130 km/hod. Přibližně každý desátý dotázaný považuje za vhodnou hranici rychlost 140 km/hod (12,8 %), 150 km/hod (10,2 %) nebo 160 km/hod (9,2 %). Pouze 14,7 % dotázaných si přeje rychlostní limit 120 km/hod. nebo dokonce nižší.

Více než polovina dotázaných (53,3 %) zmiňuje i aspekt ochrany životního prostředí, jen 39 % dotázaných ovšem skutečně věří v ekologický přínos zavedení limitu; 77,6 % dotázaných uvádí, že by zavedení limitu zajistilo větší bezpečnost na silnicích; 19,8 % nevidí žádný potenciální přínos v zavedení rychlostního omezení.

Odpůrci zavedení limitu se naopak obávají omezení své osobní svobody – tento názor zastává 46,4 % dotázaných. Přesto 75,4 % dotázaných vidí možný pozitivní efekt zavedení omezení rychlosti.

Autoři:
  • Nejčtenější

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli plynu přesuneme výrobu z Německa a východní Evropy, hrozí Volkswagen

Německý automobilový koncern Volkswagen by v případě přetrvávajícího nedostatku zemního plynu mohl přesunovat výrobu z...

Komedie i thriller. Expedice elektromobilem do Norska rozhádala čtenáře

Elektromobilní články se na iDNES.cz obecně těší velké čtenářské oblibě. Nejinak tomu bylo i v případě popisu jízdy s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je redaktor užitečný idiot? Odpovídáme čtenáři rozčílenému elektromobily

Jen málokterá technologie polarizuje společnost tak jako elektromobilita. Někteří jí nekriticky fandí, jiní ji...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kachna, dinosauři, Biden, sólo pro Mustang a benzinové finále v Detroitu

V postpandemickém světě autosalonů je vše jinak. Ten detroitský se ale letos v září poprvé od roku 2019 opět...

Tesla svolává v USA ke kontrole 1,1 milionu aut kvůli problémům s okny

Americká automobilka Tesla ve Spojených státech svolává ke kontrole téměř 1,1 milionu vozidel kvůli problémům s...

Japonci mizí z Ruska. Toyota fabriku zavře, auta nedoveze, přidá se Mazda

Největší japonská automobilka Toyota Motor se rozhodla definitivně uzavřít svou továrnu v Rusku. Oznámilo to ruské...

Škoda Auto dokončila poslední octavii, které chyběly výplně dveří

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dokončila poslední vůz Octavia, kterému chyběly výplně dveří po lednovém požáru...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Mohlo by vás zajímat