Přijetí uprchlíků, či hrazení deportací. Musíte být solidární, říká šéfka EK

  12:39aktualizováno  13:53
Evropská komise ve středu představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se podle ní měly solidárně zapojit všechny státy Evropské unie. Balíček, kterým komise hodlá nahradit stávající a v migrační krizi minulých let nepříliš funkční pravidla, má urychlit a zefektivnit návraty migrantů do místa jejich původu.
Pohraniční stráž se potýká s migranty v přístavu v anglickém Doveru. (12. srpna...

Pohraniční stráž se potýká s migranty v přístavu v anglickém Doveru. (12. srpna 2020) | foto: Reuters

Zároveň počítá s tím, že solidarita s ostatními státy unie může mít různou podobu. Členské státy bloku budou za běžných okolností moci běžence buď přebírat, nebo na vlastní náklady zařídit návrat neúspěšných žadatelů o azyl, případně jinak pomáhat. 

V krizových situacích má výjimečně dojít i k tomu, že Brusel členským zemím přijetí části uprchlíků či navrácení některých migrantů do země jejich původu nařídí.

„Není otázkou, zda by se měly členské státy solidárně zapojit a přispívat, ale jak to udělají,“ prohlásila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž je návrh novým začátkem unijní migrační politiky.

Na plánu povinného přerozdělování uprchlíků mezi další země v případě krize fakticky zkrachoval pokus o reformu unijního azylového systému z dílny předchozí komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem.

Komise počítá s tím, že systém umožní v řádu několika měsíců vracet mnohem větší procento migrantů bez nároku na azyl, než v současnosti, kdy je zpět z EU odeslána přibližně třetina. 

Návrh proto počítá se zavedením předběžných pětidenních prověrek a nejvýše dvanáctitýdenní procedury na hranicích, během níž by mělo být o dalším osudu žadatelů rozhodnuto.

Migranti na Lesbu odmítají stavbu nového tábora, střetli se s policií

Na rozdíl od neúspěšného systému povinných kvót, který spolu s Českem odmítlo také Polsko a Maďarsko, nabízí nyní EK zemím výběr.

Pokud přijmou běžence z přetížených zemí či lidi zachráněné na moři, dostanou na každého člověka příspěvek 10 tisíc eur (270 tisíc korun).

Pokud nebudou chtít takové uprchlíky přijímat, mohou na své náklady zařídit návrat těch, kteří nemají právo na azyl.

Pouze v případě výjimečného přetížení některé země, které ostatní státy nezvládnou vyřešit na základě dobrovolnosti, by přišla na řadu „povinná solidarita“. V jejím rámci by EK mohla připsat členské zemi část z počtu běženců určeného na základě výkonu ekonomiky a velikosti populace. Stát by pak je pak musel přijmout nebo zařídit jejich návrat domů.

Česko na povinné přijímání migrantů nepřistoupí

Tento bod patrně vzbudí odpor u některých států unie, které jakékoli povinné přerozdělování dlouhodobě odmítají. Český ministr vnitra Jan Hamáček ve středu povinné přijímání migrantů vyloučil. „Jsme zásadně proti. Nebudeme souhlasit s žádným návrhem, který by obsahoval povinné relokace,“ prohlásil. 

Dodal, že Česko tuto pozici zastává dlouhodobě a shoduje se na ní i se státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebo s pobaltskými zeměmi. Ministr zdůraznil, že na konečné podobě balíčku se budou muset dohodnout členské země EU a že není jisté, zda se podaří shodu nalézt. 

„My od paktu primárně očekáváme, že bude posílena ochrana vnější hranice, zrychlí se návraty nelegálních migrantů, bude tlak na okolní státy, aby lépe spolupracovaly,“ řekl Hamáček.  

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidí

Co se týká solidarity mezi evropskými zeměmi, je Česko podle Hamáčka nadále připraveno posílat policisty na pomoc ve státech, které to potřebují, nebo pomáhat materiálně. 

Hamáček zároveň řekl že je Česko připraveno o novém návrhu diskutovat.  „Není to ještě rozpracováno, má to řadu právních aspektů, ale jsme schopni se o této alternativě bavit,“ řekl. Připustil, že státy, které jsou přetížené žádostmi o azyl, už nemají kapacity na zajištění repatriací odmítnutých migrantů.

Podpora vnější hranice přispěje k ochraně všech

„Navržené řešení nestojí na povinných kvótách přerozdělování migrantů, posiluje procedury na vnějších hranicích a cílí na zefektivnění návratů nelegálních migrantů, což vítáme,“ uvedla na Twitteru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

„Podpora států na vnější hranici EU zásadně přispěje k ochraně nás všech, je správné, aby se na systému podíleli všichni. Pro další vyjednávání ale musíme analyzovat navržené mechanismy a jejich dopad na ČR,“ dodala. 

Návrh, jehož zveřejnění komise několikrát odložila i kvůli koronavirové pandemii, patrně povede k dlouhým a náročným jednáním mezi členskými státy. Zatímco Řecko či Itálie dlouhodobě volají po větší solidaritě, kterou podporuje Německo či Francie, řada zemí střední a východní Evropy má problém s povinným přebíráním migrantů.

Zásadní body návrhu EK o azylové politice

Předběžný screening

  • Migranti, kteří dorazí na hranice EU nebo budou zachráněni na moři, budou muset podstoupit podrobnou prověrku. Budou jim odebrány otisky prstů, vzorek DNA a zjišťována identita. Podstoupí také zdravotní a bezpečnostní kontrolu. Proces bude trvat nejvýše pět dní.

Urychlení procedur na hranicích

  • Lidé, u nichž bude málo pravděpodobné, že mají nárok na azyl, budou po úvodním screeningu na hranicích posuzováni výrazně rychleji než dnes. Zatímco v současnosti trvá procedura mnoho měsíců či dokonce několik let, komise hodlá docílit maximální lhůty 12 týdnů.

Solidarita na výběr

  • Členské státy si budou moci vybrat formu solidarity, kterou zvolí. První možností bude z přetížených jihoevropských zemí přebírat některé běžence, za což dostanou z unijní pokladny 10 000 eur (270 tisíc korun) na člověka. Další variantou je na své náklady zařídit jejich návrat do země původu.

Krizové situace

  • Pokud budou do Evropy proudit statisíce uprchlíků s právem na azyl a země si je nedokážou rozebrat dobrovolně, přijde nejprve na řadu vyjednávání. V něm se budou moci státy zavázat k přijetí dalších běženců, aby se podařilo rozdělit více než 70 procent celkového počtu. Pakliže se to nepovede, bude moci komise přidělit jednotlivým státům určité množství z nerozdělených lidí.

Povinné přebírání

  • Komise bude v nouzové situaci vypočítávat, kolika uprchlíků by se jednotlivé státy mohly ujmout, podle výše jejich hrubého domácího produktu a počtu obyvatel. Každoročně tímto způsobem stanoví potenciální maximální podíl každé země a v případě krize bude moci členskému státu nařídit přijetí nejvýše poloviny z tohoto počtu lidí.
Autoři: ,

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Expert: Digitalizace je nevyhnutelná, ale nesmí být nátlaková. Inspirací je Estonsko

V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. V Česku se možnosti být offline dožadují hlavně starší lidé, kteří třeba neovládají chytrý telefon. Jdou tím však proti...

20. dubna 2025  20:11

Má kontrolu nad armádou i stranou. Kima ohrožuje jeho pravá ruka

Pravá ruka vůdce KLDR Kim Čong-una si vybudovala mocenskou základnu, která ohrožuje jeho vládu. Uvedli to jihokorejští analytici, podle nichž šéf severokorejského parlamentu Čchoj Rjong-he přetváří...

20. dubna 2025  20:10

Evropa se musí probrat. Zbrojení je šance k nakopnutí ekonomiky, míní Tomáš Pojar

Premium

Skončí tříletá válka na Ukrajině do několika týdnů? A pokud ano, za jakých podmínek? A kdo potom může zemi, napadené Ruskem, garantovat mír v budoucnu? A nehrozí po razantní změně směru americké...

20. dubna 2025

Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové útoky ráno ještě...

20. dubna 2025  8:35,  aktualizováno  19:20

Z půdy až do sklepa. Muž se propadl dvěma stropy, hasiči ho vytáhli oknem

Starší muž se v neděli před polednem v Hradci Králové propadl v rekonstruovaném domě z půdy do sklepa. Spadl z výšky asi šesti metrů.

20. dubna 2025  19:05

VIDEO: Pavel ve stylu Top Gunu a s hitem AC/DC. Prezident zamířil opět do oblak

Prezident Petr Pavel znovu prokázal, že je velkým milovníkem adrenalinu i o svátcích. K velikonočnímu volnu zveřejnil netradiční video, na kterém se proletěl v novém letounu L-39NG, jenž vyrobila...

20. dubna 2025  18:18

Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru

Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15 palestinských záchranářů, zjistilo řadu profesních pochybení, neuposlechnutí rozkazů a neúplné nahlášení...

20. dubna 2025  16:35,  aktualizováno  18:08

VIDEA TÝDNE: Znovuotevřený hotel, rozloučení s Annou Slováčkovou a trapas J. D. Vance

I když je zítra ještě jeden volný den, týden je u konce, a tak přinášíme souhrn nejsledovanějších videí webu iDNES.cz. Nejvíce vás zajímala reportáž ze znovuotevření někdejšího hotelu...

20. dubna 2025  17:28

Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály

Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci varují, že 145procentní cla ohrozí až dvacet milionů čínských pracovníků, kteří i bez ohledu na...

20. dubna 2025

Ostrov Réunion sužuje „mini-covid“. Komáří horečku chytil už každý devátý

Epidemie nemoci chikungunya v posledních měsících zužuje obyvatele ostrovu Réunion. Místní chorobě přezdívají „mini-covid,“ protože její průběh i důsledky šíření připomínají epidemii koronaviru....

20. dubna 2025  16:19

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Oblíbenou mnichovskou vlnu zatarasili hasiči, málem v ní utonula surfařka

Hlavní město Bavorska Mnichov se na čas loučí s populární ale nebezpečnou atrakcí. Městští hasiči v sobotu uzavřeli vstup k umělé vlně, které se říká Eisbachwelle. Na ní pravidelně dováděli turisté,...

20. dubna 2025  15:54

Zvon Staroměstské radnice nepřežil válku, teď jeho části představí výstava

Muzeum Prahy připravuje výstavu o zvonu Staroměstské radnice, který byl zničen při Pražském povstání na konci druhé světové války. Představí původní části zvonu z roku 1313, jeho kopii a také...

20. dubna 2025  15:42