Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Není jasné, nakolik je omikron nebezpečný. Výzkum může trvat týdny

  6:48
Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění. Oznámila to v pondělí Světová zdravotnická organizace WHO. Vyzvala, aby „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Předběžné údaje naznačují, že v Jihoafrické republice se zvyšuje počet hospitalizací, což však může být způsobeno spíše zvyšujícím se celkovým počtem nakažených osob než výsledkem specifické nákazy omikronem,“ uvedla WHO. Zopakovala však, že předběžné údaje naznačují, že může existovat vyšší riziko reinfekce touto variantou.

WHO podle svých slov nyní pracuje s technickými odborníky, aby pochopila potenciální dopad této varianty na současná opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, včetně vakcín. Zatím nejsou informace, které by naznačovaly, že příznaky spojené s variantou omikron se liší od příznaků jiných variant.

„První hlášené infekce byly mezi univerzitními studenty, mladšími jedinci, kteří mají tendenci mít mírnější průběh nemoci, ale pochopení úrovně závažnosti varianty omikron bude trvat od několika dnů po několik týdnů,“ uvedla WHO.

Přírůstek případů covid-19 v Evropě

7500