„Myslím, že neexistuje možnost, že by (účinnost) byla na stejné úrovni, jakou jsme měli s variantou delta,“ řekl Bancel v sídle společnosti ve městě Cambridge v americkém státu Massachusetts.
„Myslím, že to bude pokles (účinnosti) materiálu. Jen nevím, jak velký, protože musíme počkat na data. Ale všichni vědci, se kterými jsem mluvil, říkají: ‚Tohle nebude dobré,‘“ dodal šéf Moderny.
Dodal, že na průkazná data je potřeba počkat ještě asi dva týdny. Vývoj a výroba upravené vakcíny šité na míru omikronu podle něj bude trvat řadu měsíců.
Šéf Moderny poznamenal, že přesunout veškerou pozornost jen na výrobu vakcíny zaměřené na omikron je poněkud riskantní, protože ve světě stále ještě kolují také předchozí varianty koronaviru.
Výjimečný počtem mutací
Mezi vědci podle Bancela narůstají pochybnosti, jelikož má varianta omikron největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu, na který se nynější vakcíny soustředí ve snaze snížit nakažlivost viru. Většina odborníků se přitom domnívala, že se takto vysoce pozměněná varianta objeví až za rok či za dva, řekl šéf Moderny.
Mezi těmito mutacemi jsou například E484A, která podle vědců způsobuje, že virus bývá méně rozpoznatelný pro některé látky. Další je mutace zvaná N501Y, jež zvyšuje přenosnost.
Omikron sdílí mnohé mutace s dřívějšími variantami:
Kvůli vysokému počtu mutací je těžké říci, jakým způsobem omikron přesně operuje. „Omikron je jako píseň One Piece at a Time od Johnnyho Cashe, v které skládá auto z ukradených kousků spousty různých aut. Je vyrobena z mutací, které byly samostatně v jiných variantách poněkud úspěšné, ale dohromady je těžké říci víc, než že to vypadá divně,“ podotýká americký virolog Benjamin Neuman.
Bude omikron slabší?
„V zásadě mohou mutace fungovat i proti sobě,“ říká evoluční bioložka Jesse Bloomová. Podle ní při společném působení mohou mutace vytvářet v těle jiný účinek, než který by měly jako jednotlivé mutace. Jaký tento účinek je mohou odhalit až pečlivé testy, které právě probíhají.
„Mutace nejsou vždy špatné,“ upozorňuje Margery Smelkinsonová z amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci. Svým způsobem fungují mutace jako korekce, aby virus byl více přenosný, ale méně smrtelný, aby nezabil svého hostitele. Podle odbornice právě to zřejmě platí pro omikron.
Podle německého zdravotnického experta a možného příštího spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha by právě v kontextu vysokého počtu mutací omikronu bylo „myslitelné“, že varianta bude způsobovat mnohem mírnější onemocnění. Podle něj by se v takovém případě jednalo o „předčasný vánoční dárek“.
Lauterbach odkazoval na předsedkyni jihoafrického zdravotnického svazu Angelique Coetzeeovou, která jako první upozornila úřady, že se může jednat o novou variantu koronaviru.
Mírnější příznaky, rychlé šíření
Ve své praxi se setkala s tím, že nákaza omikronem se projevovala spíše mírnějšími příznaky, podobnějšími spíše betě než deltě.
Pacienti s variantou omikron si stěžovali na únavu, bolesti hlavy a těla, někteří i na bolest v krku a kašel. Podle Lauterbacha ale v Jihoafrické republice je jen 6 procent lidí starších 65 let, u obecně starší evropské populace by varianta mohla mít horší důsledky.
List The Washington Post píše, že není vyloučeno, že omikron nakonec skončí jako alfa, gama a další varianty, které na počátku vypadaly výhružně, aby nakonec se v zásadě vypařily. Podle expertů stále se nacházíme v epidemii vysoce efektivní delty a není jisté, zda omikron bude schopen ji přetlačit, i když se zdá být velmi nakažlivou variantou.
Tři dávky vakcíny ochrání, zní z Pfizeru
I když zatím není jisté, zda a v jaké míře dokáže omikron uniknout vakcínám, podle řady zdravotnických činitelů očkovací látky zůstávají nejlepším nástrojem v boji proti koronaviru a jeho různým variantám. Jeden z ředitelů firmy Pfizer a bývalý komisař amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb řekl stanici CNBC, že podle expertů na vakcíny zřejmě budou stačit tři dávky stávajících mRNA vakcín k poskytnutí „velmi dobré ochrany“ před omikronem.
Není jasné, nakolik je omikron nebezpečný. Výzkum může trvat týdny |
„I když se nová varianta více rozšíří, vakcíny, které máme, budou i nadále poskytovat ochranu,“ řekla šéfka Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Emer Cookeová. Pokud bude potřeba, EMA může schválit nové vakcíny proti omikronu během tří, čtyř měsíců, uvedla.
Odborníci poukazují na skutečnost, že Jihoafrická republika má velmi nízkou proočkovanost, přičemž mnozí lidé jsou navíc nakaženi HIV, čím se stávají ještě náchylnější vůči koronavirové infekci.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvNěkteří kritici obviňují farmaceutické firmy z malé proočkovanosti obyvatel v rozvojových zemích. Ředitel Moderny to odmítá. „To bylo zejména politické rozhodnutí bohatých zemí. V USA nám řekli, že nemáme jinou možnost, než dát 60 procent naší výrobní kapacity americké vládě. To nebylo rozhodnutí Moderny, to bylo rozhodnutí vlády USA,“ řekl Bancel.
Dodal, že Moderna má nyní k dispozici desítky milionů dávek určených pro Afriku, nicméně jednotlivé vlády ani vakcinační program pro nízkopříjmové země Covax je nejsou schopny dostat k pacientům, a to z různých důvodů. „Dochází nám (skladovací) prostor. Je to kvůli tomu, že buď nemají celní dokumenty, nebo nemají dostatečné kapacity chladniček, nebo protože je (v cílových zemích) obtížné dostat dávky k lidem,“ řekl šéf Moderny.