V pátek potvrdily testy covid-19 dohromady u 61 lidí, kteří dorazili na letiště Schiphol u Amsterodamu nejméně dvěma lety z JAR. Nedlouho poté nizozemská vláda zakázala veškerou leteckou dopravu z jižní Afriky.
Většina z pozitivně testovaných se musela přemístit do izolace v hotelu poblíž letiště, několika málo lidem bylo dovoleno, aby strávili karanténu za dodržování přísných podmínek doma. Další testy pak zkoumaly, zda jsou cestující nakaženi variantou omikron. Prokázala se u 13 z nich.
Nizozemská vojenská policie pak oznámila, že v letadle zatkla manžele, kteří hotel, kde měli být v karanténě, opustili. Pár byl podle prohlášení vojenské policie zatčen v letadle, které se připravovalo k odletu z Nizozemska. Jména ani národnost zadržených policie nezveřejnila, uvedla však, že je předala zdravotnickým úřadům.
V izolaci jsou také dva lidé, u nichž testy odhalily variantu omikron po příletu z JAR do Dánska. Tamní úřady nyní pátrají po lidech, kteří s nimi byli v blízkém kontaktu. V Kanadě se potvrdila nákaza omikronem v metropoli Ottawě u dvou lidí, kteří v poslední době byli v Nigérii, sdělila vláda provincie Ontario. Dotyční jsou v izolaci.
Skotská vláda v pondělí potvrdila šest případů nové varianty koronaviru omikron na svém území, část se nakazila komunitně. Portugalsko má 13 případů omikronu.
Česko má první nákazu mutací omikron, stejně jako Německo či Itálie |
V Německu se nákaza variantou omikron prokázala již v sobotu ve dvou případech u lidí, kteří přiletěli z JAR do Mnichova. V neděli se potvrdila tato varianta i u testovaného v Hesensku. Případ je podle ministra sociálních věcí této německé spolkové země Kaie Kloseho rovněž spojený s příletem z JAR.
Británie, která doposud registrovala dva případy omikronu, potvrdila na konci víkendu třetí případ související s cestováním na jih Afriky. Nakažený pobýval ve čtvrti Westminster v centru Londýna, nyní už v ale v Británii není. „Je velmi pravděpodobné, že v příštích dnech odhalíme další případy, jak jsme toho svědky i v jiných zemích světa,“ uvedl britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).
Francouzské ministerstvo zdravotnictví v neděli uvedlo, že pravděpodobně odhalilo osm případů nákazy omikronem. Jedná se o lidi, kteří přicestovali do země z jižní Afriky. Definitivní potvrzení infekce ale potrvá několik dní. Podezření na nákazu omikronem u člověka, který se zhruba před týdnem vrátil z Jihoafrické republiky, má i Švýcarsko.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvVelmi vysoké riziko, varuje WHO
Varianta omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje „velmi vysoké“ riziko, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). V některých oblastech může mít nárůst případů nákazy nemoci covid-19 "vážné následky“, dodala WHO v technické zprávě zaslané 194 členským státům, z níž citovala agentura Reuters.
WHO vyzvala své členské státy, aby urychlily očkování vysoce prioritních skupin a hlásily výskyt případů nákazy variantou omikron, případně jejich klastry, a také jejich podíl mezi sekvenovanými vzorky.
„Omikron má bezprecedentní počet mutací v hrotovém proteinu, z nichž některé jsou znepokojivé s ohledem na potenciální dopad na trajektorii pandemie,“ uvedla WHO. „Celkové globální riziko spojené s novou variantou omikron je hodnoceno jako velmi vysoké,“ upozornila.
Závod s časem
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že Evropská unie potřebuje čas, aby mohla plně zhodnotit možné důsledky nové koronavirové varianty omikron. „Víme, že je to závod s časem... Vědci a výrobci potřebují dva až tři týdny, aby získali plnou představu o povaze mutací varianty omikron,“ podotkla von der Leyenová na nedělní tiskové konferenci v Litvě.
Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.
Proč se nová mutace jmenuje omikron? WHO nechtěla urazit čínského prezidenta |
Mnoho zemí světa s jižní Afrikou omezilo nebo zrušilo letecké spojení. Například Izrael zakázal od nedělního večera na dva týdny vstup do země všem cizincům. Přílety linek ze zahraničí znemožní od pondělka na 14 dní také Maroko.
Omikron již v uplynulých dnech zaznamenaly mimo jiné Česko, Belgie nebo Itálie. První případy v neděli vedle Nizozemska, Dánska a Kanady ohlásila i Austrálie.
Japonsko se zavírá turistům
Japonsko od 30. listopadu zakáže vstup do země cizincům. Důvodem jsou obavy spojené s novou variantou koronaviru omikron. V pondělí to oznámil japonský premiér Fumio Kišida.
Novinářům sdělil, že cílem kroku je zabránit nejčernějšímu scénáři. „Je to dočasné opatření, dokud nebudou informace o variantě omikron jasnější,“ řekl podle agentury Kjódó. Zároveň uvedl, že se nákaza koronavirem prokázala u člověka, který přijel z Namibie. Vzorek nyní v laboratoři analyzují s cílem zjistit,o jakou variantu koronaviru jde.
Zákaz vstupu cizincům Japonsko přitom zmírnilo 8. listopadu, když se otevřelo podnikatelům, zahraničním studentům a stážistům v technických oborech pod podmínkou, že za ně budou zodpovídat organizace, které je hostí.
O víkendu Japonsko zpřísnilo omezení vstupu pro lidi přijíždějící z Jihoafrické republiky a osmi dalších zemí. Těmto cestujícím přitom nařídilo desetidenní karanténu v zařízeních určených vládou.