Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Iva Bezděková
Eva  Zahradnická
,
  19:26
Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za dušnost, teploty u chřipky, vyndání třísky či zhmožděnina opilce. To jsou jen některé příklady toho, s čím lidé opakovaně volají záchrannou službu. Brzy by však měli lidé zbytečné výjezdy platit ze svého.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ZZS Jihomoravského kraje

„Obávám se, že v celé ČR je podobných výjezdů až 30 procent,“ říká šéf Asociace záchranných služeb Marek Slabý. Ve Středočeském kraji je situace ještě horší: nutné jsou dokonce jen dva z deseti zásahů.

Každý výjezd přitom znamená, že v tu dobu není posádka k dispozici pro ostatní pacienty, kterým jde opravdu o život. Počty výjezdů záchranky přitom každý rok rostou. Loni jeli záchranáři k téměř 1,1 milionu případů, což je zhruba o třetinu více než před deseti lety.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že pacient si zbytečný výjezd zaplatí ze svého. „Uvažujeme o tom, že zbytečné výjezdy zpoplatníme. Budeme postihovat takové pacienty, kteří si volají záchranku jen kvůli tomu, aby nemuseli jezdit k praktickému lékaři a sedět v čekárně,“ uvedl pro MF DNES náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. 

Kvůli čemu si někteří lidé volají záchranku

  • Dva dny staré zhmoždění lokte při sportu, týden stará modřina po pádu na ledu, kašel (který je vydávaný za dušnost), horečky při chřipce. 
  • Bolest zad (zpravidla trvající několik týdnů i měsíců), výměna močové cévky, potřeba uložení extrémně obézního člověka zpět do postele, ze které spadl. 
  • Tříska pod nehtem, vyndávání klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu z tváře, pohlavních orgánů u mužů i žen.
  • Praktický lékař dnes nemá ordinační hodiny, lékař zařízení sociální péče nepřijel na kontrolu. 

Zdroj: Asociace zdravotnických záchranných služeb 

Zdůrazňuje, že účelem samozřejmě není trestat pacienty, kteří mají například podezření na infarkt či jiný závažný problém a jejichž vyšetření pak ukáže, že o infarkt nešlo. „Ale v případech, kdy dojde ke zjevnému zneužití záchranné služby, budeme vyžadovat úhradu nákladů.“

Zda došlo ke zneužití, by podle ministerstva měla posuzovat právě záchranka.

„Vítám jakoukoli iniciativu v této věci. Bude ale složité říct, co je a co není indikovaný výjezd. Bude třeba nastavit pravidla tak, aby lidé neměli strach zavolat na 155, že to bude zbytečný výjezd,“ říká šéf středočeských záchranářů Martin Houdek. Podle něj by si výjezd měli platit například lidé s úrazy, ke kterým došlo kvůli alkoholu nebo drogám.

Podle pojišťoven bude vymáhání plateb od pacienta složité. „Obáváme se, že prokazovat jednoznačné zneužití a následně vymáhat od pacienta určitou finanční náhradu nebude úplně jednoduché,“ říká mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Koho přiveze sanitka, má v ambulanci přednost

Člověk, který se do nemocniční ambulance dopravil se zlomenou rukou sám, čeká v přecpané čekárně už čtvrtou hodinu na ošetření. Záchranář přivádí do čekárny pacienta, kterého přivezla sanitka, a ten jde do ambulance bez čekání. A to přesto, že jeho stav není o nic závažnější než u většiny ostatních naštvaných pacientů v místnosti.

Přednostní ošetření je jedním z důvodů, proč někteří volají i k banálním úrazům záchranku. „Lidé dnes mají tendenci své potíže zveličovat. Často se jim třeba nechce čekat v ambulanci na vyšetření, tak jednoduše zavolají nás,“ říká ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Sanitky fungují jako taxi pro bezdomovce, stěžují si záchranáři v Brně

Jeho slova potvrzuje i šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý: „Můžeme namítat, že dispečer přijímající výzvu má možnost odmítnout neindikovaný stav nebo alespoň situaci nějak regulovat. To je sice pravda, ale jen do padesáté nadávky a třetí stížnosti. Poté zpravidla rezignuje.“

Ministerstvo zdravotnictví se nyní rozhodlo zneužívání záchranné služby řešit. Napříště by si měl pacient nedůvodný výjezd zaplatit ze svého. Posoudit, zda došlo ke zneužití, by přitom záviselo přímo na samotných záchranářích.

Kdy jde o zdraví a o život

Současný zákon říká, že člověk by měl volat záchranku jen tehdy, pokud jde o „závažné postižení zdraví náhle vzniklé onemocnění či úraz, který může vést bez neprodleného poskytnutí zdravotnické záchranné služby ke vzniku dlouhodobých nebo trvalých následků, případně až k náhlé smrti“.

Jenže rozlišit, kdy jde o zdraví, nebude lehké. Situace pacientů v různých regionech republiky je totiž odlišná. V Praze je k dispozici sedm velkých nemocnic, jejichž ambulance jsou otevřené nonstop v noci i o víkendu. Oproti tomu lidé třeba z pohraničních obcí musí cestovat desítky kilometrů, než najdou nejbližšího dostupného lékaře. Akutní péče je přitom čím dál hůře dostupná – v obcích postupně končí přesluhující praktici a pediatři důchodového věku a nemocnice ruší interní a chirurgická lůžka.

Takový je například problém na Karlovarsku. „Obáváme se, že posuzovat zneužití záchranky bude velmi obtížné. Mohlo by to vyvolat řadu sporů,“ říká Jiří Smetana, ředitel záchranné služby Karlovarského kraje.

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Uprostřed přírody využívají záchranáři, hasiči i horská služba k lokalizaci...

Jako příklad uvádí situaci, kdy má pacient v noci nebo o víkendu obtíže, ale v blízkosti není dostupný žádný lékař. Čekat do rána nebo do pondělí by mohlo být pro pacienta fatální. Proto zavolá záchrannou službu, která ho odveze na vyšetření do nemocnice.

„Budeme brát takový výjezd jako zneužití záchranné služby?“ ptá se šéf karlovarské záchranky a dodává: „Nám by mnohem více pomohlo, kdyby praktičtí lékaři provozovali nepřetržitou návštěvní službu a spolupracovali se záchrannou službou. To by situaci řešilo více než úvahy o penalizaci zneužití záchranné služby,“ dodává Smetana.

Rozdílný přístup k případům v jednotlivých regionech uznává i ministerstvo zdravotnictví. „Obecná pravidla pro volání záchranné služby budou identická, je však zcela zřejmé, že posuzování případného zneužití záchranné služby bude odlišné v odlehlých regionech, kde jsou další možnosti omezené, a v městských aglomeracích, kde je nabídka poskytovatelů zdravotní péče významně širší,“ plánuje ministerstvo.

Za uvážlivý postup se přimlouvá také šéf středočeských záchranářů Martin Houdek. „Jsou případy, kdy je posouzení složité, protože i u zdánlivě banálních úrazů je někdy člověku na omdlení, zvrací. Je tedy těžké poznat, kde je hranice. Nerad bych, aby se lidé báli volat záchranáře.“

Politickým tlakům by teď jako ředitel ČT nejlépe odolal Dvořák, míní analytička

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

Sto tisíc měsíčně zbytečně, kritizuje opozice nově zřízený post ve Frýdku-Místku

Zřízení nového Dopravního výboru zastupitelstva, jehož předseda bude brát plný plat jako dlouhodobě uvolněný zastupitel, kritizují zástupci opozice ve Frýdku-Místku. Krok vedení města vidí jako...

17. června 2025  6:05

Musí lhát, lidsky ho chápu, potápí Kalousek Stanjuru v kauze bitcoinů

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zřejmě k pádu vlády nestačí. Poslanci zahájí mimořádnou schůzi před hlasováním o nedůvěře vládě Petra Fialy, kterou vyvolalo...

17. června 2025  5:55

Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero

Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po hnědouhelném lomu ČSA, kde společnost Severní energetická již ukončila těžbu, směřuje do finální...

17. června 2025

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho

V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě kvůli bitcoinové kauze. Ještě předtím zamíří premiér Petr Fiala „na kobereček“ k poslancům...

17. června 2025

Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat

Premium

O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat senátoři v následujících týdnech. Starostové obcí k nim úpěnlivě vzhlížejí a doufají, že u nich najdou...

17. června 2025

Chorvatsko levné, nebo drahé? Záleží hlavně na tom, jak si to sami zařídíte

Premium

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější cíle českých turistů. Dovolená tam nemusí být drahá, jak se poslední roky říká. Zatímco ceny ubytování lze snížit mimo sezonu, na jídle se dá ušetřit kdykoli....

17. června 2025

Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin

Premium

Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se nemohou plně spolehnout ani na obranný systém Iron Dome, musí se držet v blízkosti krytů.

17. června 2025

Izrael zasáhl v Teheránu budovu televize, mír odmítá. Írán chystá raketovou sprchu

Sledujeme online

Izraelská armáda dnes v Teheránu zasáhla budovu státní televize IRIB, a to v okamžiku, kdy moderátorka ostře kritizovala Izrael, uvedla agentura AFP. Exploze byly slyšet na více místech íránské...

16. června 2025  17:59,  aktualizováno  22:53

Na Madeiře zemřel český turista, zřítil se z vyhlídky

Na portugalském ostrově Madeira tragicky zahynul přibližně čtyřicetiletý český turista, který tam trávil dovolenou se svou manželkou. Informaci potvrdil redakci iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí...

16. června 2025  22:10

Země pobaltského křídla NATO připravují své nemocnice na válku s Ruskem

Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a přileb pro zdravotníky. Země u hranic s Ruskem upravují protokoly pro krizové situace, aby byla jejich...

16. června 2025  21:59

Izrael může s Íránem tvrdě narazit. Chybí strategie, riskuje další válku bez konce

Sledujeme online

Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny intenzivního bombardování a následná odveta ze strany Teheránu vyvolávají otázku, jaký konec si vláda...

16. června 2025  20:48

Po hromadné nehodě u Jablunkova museli překládat kamion se součástmi munice

Nehoda dvou nákladních a čtyř osobních aut zastavila v pátek na více než osm hodin provoz na silnici I/11 v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Jeden člověk se při nehodě vážně zranil. Také...

16. června 2025  13:16,  aktualizováno  20:39
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.