Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gaboňané žijí v bídě, prezident v luxusu. Zeman mu popřál vše nejlepší

  3:01
Poté, co prezident Miloš Zeman neposlal do Londýna gratulaci k narození prince George s tvrzením, že by ji stejně nikdo nečetl, ukazuje hlava České republiky vlídnější tvář. Aspoň pokud jde o přání k narozeninám politikům s kontroverzní pověstí, jakým je gabonský prezident Ali Bongo Ondimba.

Bongové, vládnoucí klan Gabonu, si nežijí špatně. Po světě vlastní desítky luxusních domů. Obyvatelé země žijí v chudobě. | foto: Foreign and Commonwealth Office CC-BYCreative Commons

"Excelence, s potěšením Vám zasílám, při příležitosti Vašich narozenin, svá přání pevného zdraví a štěstí ve Vašem osobním životě jakož i úspěchů ve Vašem odpovědném poslání v čele Vaší země. Přijměte prosím, pane prezidente, ujištění o mé úctě," zní text přání zaslaného do rovníkové země během čtvrtka.

Komu popřát?

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz iDNES.cz, proč blahopřání dostal zrovna kontroverzní prezident africké země, s níž Česko nepojí politické ani diplomatické vazby, odpověděl, že "jde o zcela standardní záležitost". Návrhy na blahopřání podle něj prezidentovi předkládá zahraniční odbor Hradu.

Na doložení skutečnosti, že Zeman politikům přání k nekulatým narozeninám dle webu Hradu nerozesílá a nemůže to tak být standardní záležitost, už Ovčáček neodpověděl.

Blahopřejné narozeninové vzkazy politikům jsou pro prezidenta Zemana mimořádnost. Dalo by se čekat, že bude jako zastánce Izraele přát například k devadesátinám tamějšímu prezidentovi Šimonu Peresovi, který je nejstarší hlavou státu na světě. Loni v srpnu však web Hradu žádnou zmínku o blahopřejném telegramu neuvedl.

Stejně tak se přání nedočkali například britský premiér David Cameron, polský prezident Bronislaw Komorowski nebo hlava Ruska Vladimir Putin.

Výjimku Zeman občas dělá v případě kulatin; blahopřál rakouskému prezidentovi Heinzi Fischerovi k pětasedmdesátinám nebo prezidentovi Bosny a Hercegoviny Željko Komšićovi k 50. narozeninám.

Vláda jako rodinný podnik

Ali Bongo Ondimba je nicméně trochu jiná liga. Když v roce 2009 zemřel jeho otec, vládnoucí od roku 1967, převzal po něm zkorumpovaný rovníkový stát. Ne, že by předtím stál mimo režim: otec z něj udělal ministra zahraničí (přičemž z tohoto ministerského postu sesadil svého synovce) a později ministra obrany. Tím byl deset let, až do otcovy smrti.

Po krátkém přechodném období se Ali Bongo Ondimba stal prezidentem, když vyhrál volby se 42% ziskem. Není bez zajímavosti, že patří ke zhruba dvanáctiprocentní muslimské menšině v zemi, v níž je křesťanství přinejmenším v omezené míře součástí životů 73 % obyvatel.

Klan Bongů bývá obviňován z braní úplatků a odsávání stovek milionů dolarů ze státních příjmů. Konzultant OSN Jack Blum například pro server ABC News odhadl, že na soukromých kontech mizela v posledních letech čtvrtina gabonského HDP.

Pozornost médií před dvěma lety vzbudilo pozvání Bonga do Bílého domu, kde se setkal s Barackem Obamou. Mluvčí amerického prezidenta ne zcela přesvědčivě argumentoval, že se gabonský prezident "snaží o reformy... a zadruhé, Gabon je důležitý partner v oblasti národní bezpečnosti". Co se za těmi slovy skrývalo, bylo zřejmé - Gabon, třetí největší exportér ropy v subsaharské Africe, byl členem Rady bezpečnosti OSN a Američany nejednou při důležitých hlasováních "podržel".

Obamův přístup však nesdíleli někteří členové jeho politického tábora. "Bongové víc než čtyřicet let tvoří režim, který odklání národní bohatství do rodinných kapes," nebral si tehdy servítky demokratický senátor Carl Levin z Michiganu.

Čtrnáctipokojová rezidence

Vládnoucí klan Gabonu si skutečně nežije špatně, po světě vlastní desítky luxusních domů. Třeba tři v Beverly Hills a dalších třicet ve Francii, včetně čtrnáctipokojové rezidence v Paříži v ceně 120 milionů dolarů. Pokud je na severu Francie ošklivo, může Bongo vyrazit do své vily na Riviéře.

Prezident, manželka a šamani

Obrazu gabonského prezidenta nepřispěla ani rodinná aféra z doby, kdy býval ještě ministrem obrany. Kolem roku 2005 mu jeho otec, prezident Omar Bongo, nařídil, že se Aliho manželka Inge musí trvale přestěhovat do Gabonu.

Inge ale - alespoň podle svých vyjádření do médií - zjistila, že v zemi kvůli sociálním kontrastům trvale nemůže žít. A to přesto, že předtím rodinné bohatství také utrácela.

Inge pak vypověděla, že ji Ali začal bít a že mu místní šamani namlouvali, že s ní něco není v pořádku. "Několikrát mě unesl, bil mě tak, že jsem nebyla k poznání," citoval ji server ABC News.

Nyní žije Inge v Kalifornii. Její tvrzení nelze ověřit z druhé strany, nicméně při své výpovědi po útěku z Gabonu se na veřejnosti objevila se zraněními.

Když dala Transparency International gabonského prezidenta ve Francii k soudu jménem gabonských obyvatel - kvůli korupci a zpronevěře - francouzské úřady zajistily na účtech rodiny 900 milionů dolarů.

Řadoví Gaboňané žijí v ostrém kontrastu s vládnoucí rodinou velmi skromně. Řada rodin se probírá odpadky, aby měla co jíst, třetina populace žije za méně než dva dolary na den. Na africké poměry je to přitom země s poměrně vysokou mírou gramotnosti, dosahující k 90 úprocentům.

Americká administrativa k tomu před dvěma lety podotkla, že "s novým prezidentem sice došlo k dílčím zlepšením, Gabon ale stále je zemí s rozsáhlou korupcí na vládní úrovni a nadbytečným užíváním síly ze strany policie".

Ekonomická diplomacie? Vazby s Gabonem nemáme

Do konceptu ekonomické diplomacie, českým prezidentem Zemanem často podporovaného, Gabon příliš nezapadá. Respektive nanejvýš do kategorie "teoretická příležitost". Což ale i řada perspektivnějších zemí.

V Gabonu nejsou zastoupeny žádné tuzemské instituce jako CzechTrade, Czechinvest či České centrum. "Toto zastoupení se nedá očekávat ani v blízké budoucnosti," uvádí web ministerstva zahraničí. Z hlavního města Gabonu Libreville je to do nejbližšího českého zastupitelského úřadu tisíc kilometrů na sever do Nigérie, která s Gabonem ani nemá společnou hranici.

Od vzniku samostatné České republiky se nejvyšší ústavní činitelé dvoustranně nesetkali, za tuto dobu zároveň oba státy neuzavřely jedinou bilaterální smlouvu. Jednu dohodu vyjednávalo ještě komunistické Československo, ale ta byla uložena k ledu a definitivně ji pohřbil vstup ČR do Evropské unie.

Není to však tak, že by Češi o Gabon neměli zájem vůbec. "Zatím zde neexistují žádné české investice, registrujeme však zvýšený zájem českých firem o tuto zemi," uvádí ministerstvo zahraničí.

Gabonu pomáhá relativní otevřenost zahraničním investicím - nevyvlastňuje se tu - a na africké poměry ekonomická i politická stabilita. Na druhou stranu je trh země s počtem obyvatel jen o málo vyšším, než má Praha, poměrně malý. Investice ztěžuje špatná infrastruktura, vysoké výrobní náklady, nepružný pracovní trh, pomalé soudy a byrokracie.

Navzdory oficiálním proklamacím navíc zahraniční investoři nemají v zemi rovné podmínky. Gabon nepřímo upřednostňuje domácí firmy, případně (kvůli koloniální minulosti) francouzské společnosti (více o investicích v Gabonu zde).

Autor:

Princezna Kate se poprvé po operaci břicha ukázala na veřejnosti

Princezna Kate (Windsor, 10. září 2022)

VIDEO Princeznu Kate (42) po více než dvou měsících poprvé vyfotili na veřejnosti. V pondělí ji matka...

Pitva odhalila příčinu smrti manžela lady Gabrielly Windsorové

Thomas Kingston a lady Gabriella Windsorová se vzali ve Windsoru 18. května...

VIDEO Koroner v pátek oznámil výsledky pitvy, kterou úřady nařídili po smrti finančníka Thomase...

Královská rodina truchlí. V pouhých 45 letech zemřel manžel lady Windsorové

Lady Gabriella Windsorová a její snoubenec Thomas Kingston na zásnubním...

VIDEO Britskou královskou rodinu zasáhla šokující zpráva. Ve věku 45 let náhle zemřel finančník Thomas...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Princ William a princezna Kate (Londýn, 21. listopadu 2023)

VIDEO Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na...

Krále Karla III. rozesmálo přání k uzdravení, další ho rozplakala

Král Karel III. dostává denně výběr z tisíců přání, které chodí do...

Od zveřejnění diagnózy rakoviny přichází do Buckinghamského paláce tisíce přání brzkého uzdravení...

Matka se bála, že nám smrtí na Balmoralu přidělá problémy, řekla princezna Anna

Královna Alžběta II. a její dcera princezna Anna na Windsorském zámku na...

VIDEO Princezna Anna (73) nedávno zavzpomínala na smrt královny Alžběty II., která zemřela v září 2022 ve...

Karel III. prodělal zákrok na prostatě. K témuž povzbuzuje další muže

Britský král Karel III. a jeho choť Camilla (2023)

VIDEO Britský král Karel III. v pátek podstoupil zákrok kvůli nezhoubnému zbytnění prostaty a po operaci...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Muž neuznává zákony, soud ho poslal do vězení za jízdu bez řidičáku

18. dubna 2024  16:25

Krajský soud v Plzni poslal na devět měsíců do vězení muže, který opakovaně řídil auto v době, kdy...

Evropští žalobci v Česku tolerují úniky do médií, vadí Blažkovi. Poslal stížnost

18. dubna 2024  16:15

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ostře zkritizoval evropské žalobce působící v ČR. Podle...

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

Nebyly unesené. Ukrajinské děti nalezené v Německu přijely se svými rodinami

18. dubna 2024  15:59

Ukrajina původně považovala 161 dětí, které se podařilo nalézt na německém území, za unesené do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...