Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maturanti nejčastěji chtějí být učiteli. Univerzity hlásí rekordní zájem

  21:35
Vysoké školy a univerzity v Česku mají většinou za sebou první kolo přijímacího řízení a počty uchazečů v porovnání s minulými léty podle nich rostou. Nárůst hlásí ústecká, Masarykova nebo Západočeská univerzita. Největší zájem je o pedagogické fakulty, nezaostávají ale ani lékařské nebo filozofické fakulty.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Hlásil jsem se na více škol, tak ještě uvidím, kam se nakonec vydám. Závěr střední školy nebyl vůbec jednoduchý, takový stres jsem ještě nezažil, ale chci studovat dál. Nastoupit rovnou do zaměstnání se mi nechce, i když jsem během distanční výuky byl ve firmě, kde bych si dokázal představit pracovat i po střední,“ popisuje Michal Svoboda, který by rád pokračoval ve studiu ekonomie a finančnictví. 

Takové obory nabízí například Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, kam se ve srovnání s loňským rokem hlásí o osm procent více lidí. 

„U bakalářských programů bylo nejvíce přihlášek podáno na program Politologie a mezinárodní vztahy, kde chce studovat 745 zájemců. Následují Komunikační studia se specializací Marketingová komunikace a PR, kde evidují 487 přihlášek a třetí jsou Teritoriální studia se specializací Teritoriální studia se 442 přihláškami,“ vyjmenovává mluvčí fakulty Jana Chloubová. Na chvostu je naopak program Česko-německá studia s 35 přihláškami. 

Odborníci z praxe ve školách zatím učit nebudou. Poslanci neschválili novelu

Fakulta sociálních věd je z pohledu zájmu uchazečů o studium na Univerzitě Karlově na třetím místě. Druhá je pedagogická fakulta a vede fakulta filozofická. Na některé programy se ještě stále mohou zájemci hlásit, ale již nyní podle mluvčího univerzity Václava Hájka momentálně evidují přes 30 tisíc přihlášek do bakalářského studia.

„Do magisterského studia je to 16 770 přihlášek do magisterského studia, 9 471 přihlášek do navazujícího magisterského studia a 1 114 přihlášek do doktorského studia, pokud bereme v potaz studium v českém jazyce.  V případě bakalářského, magisterského a navazujícího magisterského studia jde o celkový nárůst oproti počtu přihlášek v předchozím roce zhruba o 5 procent,“ upřesnil Hájek.  

Do studijních programů vyučovaných v cizím jazyce evidují celkem 5 820 přihlášek, což je pokles oproti předchozímu roku o cca 3 procenta. 

Pedagogické fakulty se těší velkému zájmu

Po maturitě se tisíce lidí hlásí ke studiu na pedagogických fakultách. Na Univerzitě Hradec Králové jde podle mluvčího Jakuba Nováka o tradičního největšího „tahouna“.   

„Je nejstarší a zároveň i největší součást naší univerzity a hlásí se na ni nejvíce lidí. Nejmenší počet přihlášek evidujeme v rámci Přírodovědecké fakulty, která je u nás zase naopak nejmenší a nejmladší. Celkově máme na univerzitu téměř 7 500 přihlášek, což je srovnatelné s minulými léty,“ popisuje Novák. V loňském roce jich bylo dokonce ještě více a jde o mírný pokles, který ale univerzitě výrazně nevadí. 

Představa, že špičkový odborník z praxe půjde učit, je mylná, říká profesorka

„Ve srovnání s minulými roky jde o podobné tempo, které nám zároveň velmi vyhovuje, protože na navýšení počtu přihlášek bychom stejně museli z větší části reagovat odmítáním uchazečů. Univerzita totiž může ke studiu příští akademický rok přijmout maximálně 2 415 studujících. V posledních letech jsme měli přihlášek mnohem více. V roce 2019 to bylo 7 637, v loňském roce 7 967 a letos 7 428,“ dodal Novák. 

O více než čtvrtinu přihlášek více má letos Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Na osm fakult přišlo na 7 600 přihlášek. Kromě pedagogické fakulty, která je na špici zájmu i na severu, jsou v závěsu i další fakulty. 

Lékaři stále „na bedně“

Na 13 tisíc přihlášek má ke studiu bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů Západočeská univerzita v Plzni, což je o 1 100 více než ve stejné době loni. I tady vede pedagogická fakulta, která podle mluvčí univerzity Šárky Staré zaznamenala mimořádný zájem. 

„Do bakalářských studijních programů dostala zhruba 2 500 přihlášek, což je oproti loňským o 313 více. U magisterského studijního programu učitelství pro 1. stupeň ZŠ stoupl počet přihlášek o 60 procent na 240,“ prezentovala statistiky Stará. 

Výrazně neupadá ale ani zájem o lékařské fakulty. Naopak, na špici je například na brněnské Masarykově univerzitě, kde je počet zájemců o studium vyšší každým rokem. 

Přihlášky na Masarykovu univerzitu podle fakult
201920202021
Lékařská 7 1027 5608 056
Farmaceutická 492
Filozofická5 4695 9477 697
Právnická2 525 2 5382 897
Sociálních studií3 6413 7344 602
Přírodovědecká3 0642 8163 185
Informatiky1 5701 8001 931
Pedagogická5 6716 0127 527
Sportovní studia1 5891 6261 753
Ekonomicko-správní3 5223 5703 742
MU CELKEM 34 15635 60341 882

V hledáčku budoucích vysokoškolských studentů je také lékařská fakulta v Olomouci. Tamní Univerzita Palackého dostala v polovině března nejvíc přihlášek za posledních devět let, celkem jich přišlo přes 32 tisíc od více než 22 tisíc uchazečů. 

Univerzity třetího věku třídí zájemce, počet posluchačů pravidelně roste

„Jde o nárůst, loni univerzita evidovala ke stejnému datu 28 030 e-přihlášek a 19 239 uchazečů. Kromě lékařské fakulty se u nás nejvíce uchazečů hlásilo na filozofickou a pedagogickou fakultu. Nejméně na cyrilometodějskou teologickou fakultu, což je mimo jiné dáno její velikostí a oproti ostatním nižším počtem studijních programů. V meziročním srovnání je ale celkový nárůst přihlášek na cyrilometodějskou teologickou fakultu výrazný a dosahuje 300 procent,“ vysvětlil mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant. 

Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je kromě pedagogické fakulty zájem také o studium na ekonomické a zdravotně sociální fakultě. Oproti loňskému roku je podle mluvčího univerzity Štěpána Kuděje nárůst zájmu v řádu stovek přihlášených.

„Ve srovnání s minulými roky výrazně roste počet uchazečů o studium na filozofické fakultě. Pro příští akademický rok evidujeme více než 8 tisíc přihlášek ke studiu. Nejmenší počet přihlášek má Fakulta rybářství a ochrany vod, což je ale dáno jejím specifickým zaměřením,“ dodal Kuděj. 

Vysoké školy v Česku vypisují další kola zpravidla podle toho, jaká je obsazenost vybraných oborů. Zájemci se také mohou hlásit na více univerzit či více oborů v rámci jedné. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Rovné odměňování mužů a žen se odkládá. Resort nestihl opatření připravit

20. dubna 2024  9:40

Ministerstvo práce zatím nepředloží návrh zákonných opatření na podporu rovného odměňování mužů a...

Po nehodě na Strakonické našli hasiči ve shořelém autě mrtvého člověka

20. dubna 2024  9:36

Řidič automobilu zemřel v noci na sobotu při nehodě v pražské Strakonické ulici. Vůz vyjel mimo...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno  20.4 9:31

V New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, se...

V Kosovu kvete kult bývalého premiéra Tonyho Blaira, odhalí mu sochu

20. dubna 2024  9:27

Albánci v Kosovu zbožňují bývalého britského premiéra Tonyho Blaira za jeho vůdčí roli při...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...