Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Maturanti nejčastěji chtějí být učiteli. Univerzity hlásí rekordní zájem

  21:35
Vysoké školy a univerzity v Česku mají většinou za sebou první kolo přijímacího řízení a počty uchazečů v porovnání s minulými léty podle nich rostou. Nárůst hlásí ústecká, Masarykova nebo Západočeská univerzita. Největší zájem je o pedagogické fakulty, nezaostávají ale ani lékařské nebo filozofické fakulty.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Hlásil jsem se na více škol, tak ještě uvidím, kam se nakonec vydám. Závěr střední školy nebyl vůbec jednoduchý, takový stres jsem ještě nezažil, ale chci studovat dál. Nastoupit rovnou do zaměstnání se mi nechce, i když jsem během distanční výuky byl ve firmě, kde bych si dokázal představit pracovat i po střední,“ popisuje Michal Svoboda, který by rád pokračoval ve studiu ekonomie a finančnictví. 

Takové obory nabízí například Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, kam se ve srovnání s loňským rokem hlásí o osm procent více lidí. 

„U bakalářských programů bylo nejvíce přihlášek podáno na program Politologie a mezinárodní vztahy, kde chce studovat 745 zájemců. Následují Komunikační studia se specializací Marketingová komunikace a PR, kde evidují 487 přihlášek a třetí jsou Teritoriální studia se specializací Teritoriální studia se 442 přihláškami,“ vyjmenovává mluvčí fakulty Jana Chloubová. Na chvostu je naopak program Česko-německá studia s 35 přihláškami. 

Odborníci z praxe ve školách zatím učit nebudou. Poslanci neschválili novelu

Fakulta sociálních věd je z pohledu zájmu uchazečů o studium na Univerzitě Karlově na třetím místě. Druhá je pedagogická fakulta a vede fakulta filozofická. Na některé programy se ještě stále mohou zájemci hlásit, ale již nyní podle mluvčího univerzity Václava Hájka momentálně evidují přes 30 tisíc přihlášek do bakalářského studia.

„Do magisterského studia je to 16 770 přihlášek do magisterského studia, 9 471 přihlášek do navazujícího magisterského studia a 1 114 přihlášek do doktorského studia, pokud bereme v potaz studium v českém jazyce.  V případě bakalářského, magisterského a navazujícího magisterského studia jde o celkový nárůst oproti počtu přihlášek v předchozím roce zhruba o 5 procent,“ upřesnil Hájek.  

Do studijních programů vyučovaných v cizím jazyce evidují celkem 5 820 přihlášek, což je pokles oproti předchozímu roku o cca 3 procenta. 

Pedagogické fakulty se těší velkému zájmu

Po maturitě se tisíce lidí hlásí ke studiu na pedagogických fakultách. Na Univerzitě Hradec Králové jde podle mluvčího Jakuba Nováka o tradičního největšího „tahouna“.   

„Je nejstarší a zároveň i největší součást naší univerzity a hlásí se na ni nejvíce lidí. Nejmenší počet přihlášek evidujeme v rámci Přírodovědecké fakulty, která je u nás zase naopak nejmenší a nejmladší. Celkově máme na univerzitu téměř 7 500 přihlášek, což je srovnatelné s minulými léty,“ popisuje Novák. V loňském roce jich bylo dokonce ještě více a jde o mírný pokles, který ale univerzitě výrazně nevadí. 

Představa, že špičkový odborník z praxe půjde učit, je mylná, říká profesorka

„Ve srovnání s minulými roky jde o podobné tempo, které nám zároveň velmi vyhovuje, protože na navýšení počtu přihlášek bychom stejně museli z větší části reagovat odmítáním uchazečů. Univerzita totiž může ke studiu příští akademický rok přijmout maximálně 2 415 studujících. V posledních letech jsme měli přihlášek mnohem více. V roce 2019 to bylo 7 637, v loňském roce 7 967 a letos 7 428,“ dodal Novák. 

O více než čtvrtinu přihlášek více má letos Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Na osm fakult přišlo na 7 600 přihlášek. Kromě pedagogické fakulty, která je na špici zájmu i na severu, jsou v závěsu i další fakulty. 

Lékaři stále „na bedně“

Na 13 tisíc přihlášek má ke studiu bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů Západočeská univerzita v Plzni, což je o 1 100 více než ve stejné době loni. I tady vede pedagogická fakulta, která podle mluvčí univerzity Šárky Staré zaznamenala mimořádný zájem. 

„Do bakalářských studijních programů dostala zhruba 2 500 přihlášek, což je oproti loňským o 313 více. U magisterského studijního programu učitelství pro 1. stupeň ZŠ stoupl počet přihlášek o 60 procent na 240,“ prezentovala statistiky Stará. 

Výrazně neupadá ale ani zájem o lékařské fakulty. Naopak, na špici je například na brněnské Masarykově univerzitě, kde je počet zájemců o studium vyšší každým rokem. 

Přihlášky na Masarykovu univerzitu podle fakult
201920202021
Lékařská 7 1027 5608 056
Farmaceutická 492
Filozofická5 4695 9477 697
Právnická2 525 2 5382 897
Sociálních studií3 6413 7344 602
Přírodovědecká3 0642 8163 185
Informatiky1 5701 8001 931
Pedagogická5 6716 0127 527
Sportovní studia1 5891 6261 753
Ekonomicko-správní3 5223 5703 742
MU CELKEM 34 15635 60341 882

V hledáčku budoucích vysokoškolských studentů je také lékařská fakulta v Olomouci. Tamní Univerzita Palackého dostala v polovině března nejvíc přihlášek za posledních devět let, celkem jich přišlo přes 32 tisíc od více než 22 tisíc uchazečů. 

Univerzity třetího věku třídí zájemce, počet posluchačů pravidelně roste

„Jde o nárůst, loni univerzita evidovala ke stejnému datu 28 030 e-přihlášek a 19 239 uchazečů. Kromě lékařské fakulty se u nás nejvíce uchazečů hlásilo na filozofickou a pedagogickou fakultu. Nejméně na cyrilometodějskou teologickou fakultu, což je mimo jiné dáno její velikostí a oproti ostatním nižším počtem studijních programů. V meziročním srovnání je ale celkový nárůst přihlášek na cyrilometodějskou teologickou fakultu výrazný a dosahuje 300 procent,“ vysvětlil mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant. 

Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je kromě pedagogické fakulty zájem také o studium na ekonomické a zdravotně sociální fakultě. Oproti loňskému roku je podle mluvčího univerzity Štěpána Kuděje nárůst zájmu v řádu stovek přihlášených.

„Ve srovnání s minulými roky výrazně roste počet uchazečů o studium na filozofické fakultě. Pro příští akademický rok evidujeme více než 8 tisíc přihlášek ke studiu. Nejmenší počet přihlášek má Fakulta rybářství a ochrany vod, což je ale dáno jejím specifickým zaměřením,“ dodal Kuděj. 

Vysoké školy v Česku vypisují další kola zpravidla podle toho, jaká je obsazenost vybraných oborů. Zájemci se také mohou hlásit na více univerzit či více oborů v rámci jedné. 

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

VIDEO: Nechvalně proslulá formule se znovu proháněla po dálnici D4

Řidič formule, který se ve vozidle proháněl po dálnici D4 v září 2019, je zřejmě zpátky. Zdá se, že ani desetitisícová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle kterého byl vzniklý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinův přítel Steven Seagal navštívil Donbas. Svět nezná pravdu, říká herec

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, který je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Žena nově jmenovaného šéfa rozvědky poskytovala ochranu před odposlechy

Podle informací zpravodajského porálu Aktuálně.cz je manželka nově jmenovaného šéfa rozvědky Mlejnka čtvrtinovým...

Zauzené piliny i bramborová zmrzlina, v kuchyni využijeme vše, říká šéfkuchař

Otto Vašák je jednou z nadějí profesionálních českých kuchařů. Z lokálních surovin vytváří neotřelé kombinace a snaží...

Mám úzkosti z požáru Českého Švýcarska. Mladých lidí s klimadepresí přibývá

Premium Když jsem v Praze ucítila kouř z požáru v Českém Švýcarsku, popadl mě hrozný strach a bezmoc, že ať udělám cokoliv,...

Svým lidem pomohou samy. Firmy začaly zaměstnancům kompenzovat dopady krize

Premium Firmy se snaží pomoci svým zaměstnancům s narůstajícími životními náklady. Zvyšují mzdy, vyplácejí mimořádné odměny...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...