Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Pomocí IT mohou firmy brát stát na hůl velmi lehce

  15:30
Nový registr vozidel v pondělí ráno zkolaboval po zhruba hodinovém provozu kvůli technickému výpadku. Systém měl být spuštěn po přechodu ze správy ministerstva vnitra na resort dopravy. Později se registr začal rozbíhat, dodavatel se však asi sankcím nevyhne.

Také v Ústí nad Labem v pondělí 9. července zkolaboval registr motorových vozidel několik minut po spuštění. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Stejně jako každý pořádný chlap dovede Michalu Bílkovi poradit lepší složení národního mužstva, vyzná se celý národ v počítačových systémech, zejména těch pro veřejnou správu. Nefungují, jsou předražené a sousedovic kluk by to naprogramoval líp. Nebo ne?

V těchto dnech je hlavním terčem samozřejmě centrální registr vozidel. Veřejnost je právem rozzlobena, protože výpadek připravuje o čas a nervy. Zatím jde vysloveně o maličkost v porovnání s katastrofální situací, jež nastala začátkem roku v oblasti sociálních dávek a která trvá. Kdyby MPSV nadále nemělo k dispozici původní počítačový systém, jenž měl od ledna být nahrazen novým, daleko dražším, neumělo by vyplatit kolem 80 procent dávek. Tolik se jich totiž ještě v květnu 2012 zpracovalo postaru. Novější čísla nejsou zatím k dispozici, ale podle dostupných informací nejsou o nic lepší.

Dobrý sluha, zlý pán

S registrem vozidel tohle kouzlo očividně udělat nejde – chybí starý, spolehlivý systém s totožnou funkcionalitou, možná chybí i obětaví úředníci ochotní pracovat přesčas a vstřícný dodavatel staré verze, který pomáhá, ač by nemusel. Tohle všechno MPSV má. Prozatím.

Mimochodem, registr vozidel v žádném případě nepatří mezi základní registry veřejné správy, spuštěné k témuž datu. Ty se od něj liší například tím, že fungují, a tím pádem se o nich skoro neví.

Stát, stejně jako komerční sféra, dnes bez informačních systémů jednoduše fungovat nemůže. Je příliš složitý, vede příliš mnoho agend, vytvořil koneckonců i nezanedbatelnou míru uživatelského komfortu pro občany. Snadno se může stát obětí právě těch informačních technologií, jež mu mají sloužit.

V září 1999 shořelo v atmosféře Marsu přes půl miliardy dolarů v podobě sondy Climate Orbiter kvůli tomu, že si programátoři spletli kilogramy s librami. Velký databázový systém, k němuž mohou najednou přistupovat tisíce uživatelů, není zas o tolik jednodušší než navedení sondy na oběžnou dráhu jiné planety. Všechny informační systémy obsahují chyby. Jejich první uvedení do provozu je celkem pochopitelně nejrizikovějším okamžikem vůbec, protože všechno se předem otestovat nedá.

Bez chyb se to neobejde

To ovšem není žádná univerzální omluva; dokonce to není omluva vůbec. Právě proto, že s chybou se musí počítat vždy, musí být připraveny záložní systémy. Jestliže nejsou (a nejde zrovna o Mars), ptejme se proč.

V málokterém oboru se tak snadno mlží jako v informatice. Kolik měly správně stát dejme tomu vojenské transportní letouny, to se dá zjistit poměrně spolehlivě. U počítačových systémů však nebývá odpověď jednoznačná, žádné dva vlastně nejsou stejné, záleží na detailech ve formulaci zadání, rozsahu dodatečných služeb, výchozím stavu… Chcete-li pohodlně a celkem bezpečně tunelovat státní peníze, jsou pořád asi nejlepší volbou dopravní stavby, ale informatika následuje v těsném závěsu.

To samozřejmě neznamená, že všechny IT zakázky jsou čirá lumpárna. Znamená to, že je těžké poznat, které ano a které ne. K dispozici máme několik varovných příznaků.

Zaprvé: zkušenost dodavatele s daným typem řešení. Má-li za sebou úspěšnou a dlouhou historii v dané oblasti, je to důležité plus. Registr vozidel dělá firma ATS-Telcom, zkušený dodavatel telekomunikačních sítí, modernizací ústředen a podobně. Není známo, že by někde vytvořila a provozovala informační systém s velkou databází. Zato má státní zakázky na IT na ministerstvu dopravy a zemědělství.

Za druhé: velké rozpětí nabídkových cen. Když se liší o 25 procent, je pravděpodobnější, že je to v pořádku. Když o sto, je naopak pravděpodobnější, že je někde háček.

Za třetí: velký objem doplňkových služeb, u nichž často není jasné, zda jsou nezbytné a jak se vlastně vážou k jádru zakázky. To je hlavní háček nového systému na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Za čtvrté: zkrácené výběrové řízení nebo jeho vynechání. Nepotřebuje komentář.

Za páté: funguje to, nebo ne? Ani zde netřeba rozvádět. Dodavatel, který se nedovede postarat o záložní provoz, by prostě neměl být placen ze státních peněz, ledaže je to výjimečná situace, kde opravdu nelze jinak – ale jak již bylo řečeno, neletíme k Marsu.

Za šesté: obsahuje dodavatelská smlouva citelné sankce? V komerční sféře to je běžné. I tam dochází k velkým chybám v IT zakázkách, jejich původci jsou však postupně darwinovsky vyřazeni z trhu. Stará se stát o své – naše – peníze stejně?

Když nemůžeme mít jistotu, jak se věci přesně mají, ptejme se po výše uvedených indiciích. Zvoní-li více výstražných zvonků najednou, je zřejmě správná chvíle začít zkoumat do hloubky.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  21:07

Čtyři lidé v neděli odpoledne utrpěli zranění po útoku nožem v metru ve městě Lyon ve...

Bitvu o zlato sleduje plný Staromák. Zasahovali záchranáři, fanynka zkolabovala

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  21:04

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...