Nový centrální registr vozidel zkolaboval po pár minutách provozu

  8:56aktualizováno  17:42
Ministerstvo dopravy ráno po desetidenní odstávce spustilo nový centrální registr vozidel. Nefungoval však dlouho. Ochromil ho technický problém. Nakonec se podařilo provizorně obnovit provoz po sedmi hodinách.

Zájemce o registraci vozidla vítalo v Plzni upozornění, že nový centrální registr nefunguje. Ministerstvo ho spustilo po desetidenní odstávce, ale fungoval jen krátce. Po několika minutách zkolaboval. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Problémy nastaly v celé zemi. Komplikovaly život například lidem, kteří si koupili nové auto, chtěli ho přihlásit a odjet do zahraničí.

"Zelené převozní papírové značky, na které se dá v ČR jezdit, by v zahraničí nemusely být akceptovány. Ale myslím si, že to jsou zcela výjimečné situace," řekl ČTK vedoucí Odboru dopravněsprávních činností brněnského magistrátu Ladislav Prudil.

Lidé byli naštvaní, někteří si kvůli zápisu do registrů brali volno

Problém se týkal 206 pověřených obcí. Například v Brně od rána vydal odbor dopravy několik stovek výdajových lístků. "Výdej lístků jsme museli pozastavit. V pondělí a v úterý musíme vyřídit žádosti lidí, kteří již čekají," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára

Před odborem kolem poledne posedávaly desítky lidí. "Přišel jsem před hodinou. Musím do středy vyřídit spoustu náležitostí spojených s převozem vozidla do zahraničí, jinak příjdu o velký zisk. Za přepážkou mi slíbili, že bych se snad po poledni mohl dostat na řadu," uvedl jeden z čekajících, který si nepřál být jmenován.

Drahomíra Vižďová si kvůli přepisu auta vzala v práci volno. Zda příjde na řadu, však netuší. "Přišla jsem před chvílí, ale na ceduli se stále nic neukazuje," postěžovala si.

V Plzni registr fungoval ráno jen pět minut. Po deváté hodině tam čekalo zhruba sedm lidí. Zůstali ti, kteří potřebovali nutně přepis auta vyřídit, protože například odjíždí na dovolenou. 

Jednomu z čekajících skončil leasing a musí přepsat majitele vozidla. Zítra mu totiž končí zákonná lhůta. Byl objednaný na čtvrt na devět. Desítky lidí ale hned ráno odešly. Podobná situace byla i v Klatovech.

V Pardubicích systém fungoval podle úředníků deset minut, ale klienti si toho nestačili ani všimnout. Do kanceláře se totiž nikdo z nich nedostal. "Čekám tady od pěti hodin, ale ani ťuk," konstatoval jeden ze zájemců o registraci.

V pražské Jungmannově ulici ukazovaly v půl deváté informační tabule, že na zaregistrování vozidla čeká sedmnáct lidí. Postupně se čekací doba prodloužila až na hodinu. Chaos ani tlačenice tam však nebyly, protože lidé s lístkem, na němž je pořadové číslo, z čekárny úřadu odcházeli. Informační tabule jim totiž udává čas, kdy zhruba mají přijít na řadu.

Fotogalerie

"Polovina lidí to chápe, druhá nám nadává do idiotů," uvedl tajemník teplické radnice Marek Fujdiak. "Přestože jsou úředníci otrlí, není to příjemné. Na druhou stranu se lidem nemůžeme divit. Vemte si, že minulý týden stát blokoval prodej jejich majetku, oni čekali na dnešek, vzali si kvůli tomu volno v práci a úředníci jim oznámí, že to nejde. I když my za to nemůžeme, dá se jejich vztek pochopit," popsal Fujdiak.

Na odboru správních činností v Teplicích čekalo hned v osm hodin ráno asi 30 lidí. Úředníci je poslali domů a navrhli, aby přišli za dvě hodiny. Někteří tam ale čekali dál. "Co mám dělat, když už jsem si vzal volno," sdělil jeden z nich. "Teď odejdu a pak zase budu stát tu frontu?" dodal další. 

Desítky lidí byly nedobrovolnými svědky kolapsu systému i v Jihlavě. "Věděli jsme, že ode dneška bude náběh nového systému, ve kterém potřebujeme ještě spoustu věcí vyzkoušet. Ale vypadá to tak jako v celé republice. Nejde to," řekl vedoucí oddělení dopravně správních agend odboru dopravy jihlavského magistrátu Vladimír Findejs. Jihlavský odbor dopravy na situaci reagoval  prodloužením úředních hodin (o situaci v Jihlavě více čtěte zde).  

"V Karviné jsme kvůli kolapsu registru vozidel museli poslat domů 16 docela naštvaných klientů," popsala mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Lidé dostali telefonní číslo, na které si mohou zavolat, jestli už registr funguje. Podle Swiderové budou přednostně obslouženi. "Teď máme v úřadovně asi desítku dalších rozladěných čekatelů, kterým jsme ještě ani nepřidělili čísla, protože opravdu nevíme, kdy se registr rozjede," popsala mluvčí hodinu před polednem.

Nová databáze umožní spojení s registry v EU

Registr měl v pondělí ráno začít fungovat po desetidenní odstávce. Nový systém by měl být podle ministerstva dopravy bezpečnější, umožní lepší údržbu kvality dat v registru (více o odstávce čtěte zde).

Důležité je, že databáze umožní spojení s podobnými registry států Evropské unie. K takovému propojení se Česká republika zavázala a muselo být funkční nejpozději k 1. lednu 2013.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz