VV ovlivňují diskuse na webu placenou gerilou, tvrdí exmanažerka strany

  12:28aktualizováno  13:55
Věci veřejné si platí skupinu mladých lidí, kteří pod přezdívkami skrytě vstupují do diskusí internetových zpravodajských portálů a ovlivňují tím jejich čtenáře. Tvrdí to bývalá šéfka public relations poslaneckého klubu VV Alena Maršálková.

Najatí diskutéři měli ovlivňovat diskusi pod texty na webu vesměs ve prospěch Radka Johna. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"V době, kdy jsem pro stranu pracovala, si Věci veřejné platily skupinu lidí, kterým na poradách říkaly gerila. Byli to vesměs mladí lidé, kteří měli za úkol ovlivňovat ankety nebo diskuse pod texty na webu převážně ve prospěch Radka Johna," řekla iDNES.cz Alena Maršálková.

Alena Maršálková

Alena Maršálková

Maršálková patřila od loňského července do týmu, který měl na starosti veřejný obraz politické strany Věci veřejné. Od listopadu 2010 do letošního dubna byla manažerkou public relations poslaneckého klubu VV.

Podle Maršálkové v jeden okamžik pracovalo v centrále VV na ovlivňování diskusí nebo anket například pět lidí. Jejich počet se snižoval nebo zvyšoval podle toho, kolik na internetu vycházelo textů o VV. "Ty, které byly pozitivní, u těch diskuse ovlivňována nebyla. U ostatních ano. Texty si diskutéři vymýšleli sami, někdy si ke mně chodili pro radu v souvislosti s věcnými záležitostmi strany," popsala Maršálková.

Gerilový marketing

Je forma propagace, která má ovlivnit veřejné mínění, aniž by na první pohled bylo patrné, že jde o placenou reklamu nebo placené public relations. Slovo gerila původně označuje partyzánský způsob boje.

Věci veřejné si podle Maršálkové hledaly členy gerily pomocí inzerátů v tisku. V nich poptávaly brigádníky na monitorování obsahu médií. Gerila pracovala v ranní a odpolední směně včetně víkendů. Politickou stranu stáli brigádníci měsíčně desítky tisíc korun podle toho, kolik jich zrovna zaměstnávala.

Partaj nyní podle Maršálkové takové lidi už nezaměstnává přímo. Gerila včetně brigádníků a pracovníků, kteří monitorují mediální výstupy o VV, prý má pracovní smlouvy s firmou, jež zajišťuje public relations pro VV nyní.

Hlavní představitelé strany o gerile mlčí, mluvčí mlží

Na odhalení Maršálkové upozornil server Česká pozice. Mluvčí strany Jakub Žižka iDNES.cz potvrdil, že Maršálková pro VV pracovala, existenci gerily nepopřel. Hovořil o ní ale vyhýbavě.

"Jedna z hlavních náplní PR služeb, které si strana objednává, je monitoring tisku a internetových médií včetně zpracovávání mediálních analýz. Pravidelně také vyzýváme své členy a příznivce, aby podpořili internetové diskuse a články," popisuje Žižka.

Předseda strany Radek John ani neformální lídr Vít Bárta na otázky iDNES.cz nereagovali. Zdrženliví jsou ke komentáři i poslanci strany. "Starám se o sociální sítě jako Facebook, ale na toto se musíte zeptat šéfa PR nebo tiskového mluvčího," sdělil České pozici poslanec Viktor Paggio. Zároveň připustil, že existují "dobrovolníci", kteří reagují na příspěvky v diskusních fórech.

Maršálkové došla trpělivost, pracuje pro odpadlíky VV

Bárta o gerile

O gerile se veřejnost dozvěděla okrajově v polovině května z tajně pořízeného záznamu vedení členů VV. Na poradě o placené skupině hovořil někdejší ministr dopravy Vít Bárta, který sice ve VV nemá žádnou formální funkci, pro stranu ale je hlavním vyjednavačem a neformálním lídrem.

"Já jsem jakoby třebas jenom na gerile (nahrávce není rozumět) osm lidí, který si myslím, že fakt jsou vidět, že makaj na tý gerile," řekl Bárta svým politickým kolegům ve chvíli, kdy řešili náklady strany a to, jakým způsobem ušetřit.

Maršálková v minulosti pracovala jako investigativní reportérka pro televizní pořady. Mimo jiné i pro pořad Na vlastní oči, kde se setkala s Radkem Johnem. Tato vazba ji loni přivedla do Věcí veřejných. Po stoupajícím množství afér u strany skončila a nahradil ji bývalý ředitel kabinetu pražského primátora Pavla Béma Tomáš Jirsa. Ten pro stranu již také nepracuje, smlouva mu skončila v dubnu. "Mohu jen uvést, že v rámci strany působil tým monitorující média. Další skutečnost ale může komentovat jen mluvčí VV, protože já už pro ně nepracuji," řekl iDNES.cz Jirsa.

Maršálková nyní pracuje jako asistentka poslankyně Kristýny Kočí. PR podle jejích slov zajišťuje i dvou dalším poslancům, kteří původně patřili stejně jako Kočí do klubu Věcí veřejných. Později z něj ale byli vyloučeni. Poslanec Jaroslav Škárka a poslankyně Kočí museli odejít kvůli tomu, že promluvili o obálkách s penězi, které jim dával Vít Bárta údajně kvůli zachování loajality. Oba podali trestní oznámení. Poslanec Stanislav Huml po delší kritice politiky VV vystoupil z klubu v dubnu sám.

Maršálková o praktikách při ovlivňování veřejného mínění informovala, protože ji server Česká pozice požádal o rozhovor. "A také jsem promluvila, protože jsem zhnusena z diskusí na internetu, které čtu. Trojici poslanců, pro které pracuji, je už zakazuji číst, protože jsou stupidní, hloupé a řízené. Řekla jsem dost, toto není kultura komunikace," dodala.

Podobné praktiky používají i další strany

Podobnou taktiku využívají podle odborníků na politický marketing i ostatní strany. Placení lidé nebo dobrovolníci diskutují pod články a blogy, aby změnili nebo podpořili jejich vyznění, případně odvedli pozornost diskutérů jinam.

Podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého záleží na tom, zda při podobných praktikách jde straně jen o ovlivnění toho, co se děje na internetu, nebo zda strana chce ovlivňování následně použít i při své mediální sebeprezentaci. Tedy například při poukazování na množství příznivců nebo kladných reakcí.

"Věci veřejné od svého vzniku staví na tom, že jsou první stranou, která pracuje s technikami přímé demokracie. Jestliže staví svoji image na tom, jak pracuje se svými sympatizanty, jak zapojuje vlastní členy, a pak se ukáže, že si je za to platí, je to další z příkladů, jak strana něco na jednu stranu proklamuje, pak ale v praxi dělá něco úplně jiného," míní Lebedová.

Ovlivňování diskusí se zřejmě dotklo také iDNES.cz. Podezření na placené přispěvatele zesílilo v dubnu, kdy vyšla série článků MF DNES odhalujících fungování Věcí veřejných a působení Víta Bárty.

"Najednou se objevilo obrovské množství příspěvků, které byly vulgární nebo napadaly práci MF DNES. Jejich počet byl naprosto unikátní, nikdy předtím, ač deník poukazoval i na kauzy jiných politických stran, se nic podobného nestalo," řekl šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák. Redakci to přimělo k úvahám nad změnami podmínek diskusí. Zpřísnila podmínky pro vstup do diskusí, ale anonymitu přispěvatelů zatím omezovat nechce.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podvodníci měli vylákat od stovek lidí 280 milionů, stíhá je policie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Najdete na iDNES.cz