Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

VV ovlivňují diskuse na webu placenou gerilou, tvrdí exmanažerka strany

  12:28aktualizováno  13:55
Věci veřejné si platí skupinu mladých lidí, kteří pod přezdívkami skrytě vstupují do diskusí internetových zpravodajských portálů a ovlivňují tím jejich čtenáře. Tvrdí to bývalá šéfka public relations poslaneckého klubu VV Alena Maršálková.

Najatí diskutéři měli ovlivňovat diskusi pod texty na webu vesměs ve prospěch Radka Johna. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"V době, kdy jsem pro stranu pracovala, si Věci veřejné platily skupinu lidí, kterým na poradách říkaly gerila. Byli to vesměs mladí lidé, kteří měli za úkol ovlivňovat ankety nebo diskuse pod texty na webu převážně ve prospěch Radka Johna," řekla iDNES.cz Alena Maršálková.

Alena Maršálková

Maršálková patřila od loňského července do týmu, který měl na starosti veřejný obraz politické strany Věci veřejné. Od listopadu 2010 do letošního dubna byla manažerkou public relations poslaneckého klubu VV.

Podle Maršálkové v jeden okamžik pracovalo v centrále VV na ovlivňování diskusí nebo anket například pět lidí. Jejich počet se snižoval nebo zvyšoval podle toho, kolik na internetu vycházelo textů o VV. "Ty, které byly pozitivní, u těch diskuse ovlivňována nebyla. U ostatních ano. Texty si diskutéři vymýšleli sami, někdy si ke mně chodili pro radu v souvislosti s věcnými záležitostmi strany," popsala Maršálková.

Gerilový marketing

Je forma propagace, která má ovlivnit veřejné mínění, aniž by na první pohled bylo patrné, že jde o placenou reklamu nebo placené public relations. Slovo gerila původně označuje partyzánský způsob boje.

Věci veřejné si podle Maršálkové hledaly členy gerily pomocí inzerátů v tisku. V nich poptávaly brigádníky na monitorování obsahu médií. Gerila pracovala v ranní a odpolední směně včetně víkendů. Politickou stranu stáli brigádníci měsíčně desítky tisíc korun podle toho, kolik jich zrovna zaměstnávala.

Partaj nyní podle Maršálkové takové lidi už nezaměstnává přímo. Gerila včetně brigádníků a pracovníků, kteří monitorují mediální výstupy o VV, prý má pracovní smlouvy s firmou, jež zajišťuje public relations pro VV nyní.

Hlavní představitelé strany o gerile mlčí, mluvčí mlží

Na odhalení Maršálkové upozornil server Česká pozice. Mluvčí strany Jakub Žižka iDNES.cz potvrdil, že Maršálková pro VV pracovala, existenci gerily nepopřel. Hovořil o ní ale vyhýbavě.

"Jedna z hlavních náplní PR služeb, které si strana objednává, je monitoring tisku a internetových médií včetně zpracovávání mediálních analýz. Pravidelně také vyzýváme své členy a příznivce, aby podpořili internetové diskuse a články," popisuje Žižka.

Předseda strany Radek John ani neformální lídr Vít Bárta na otázky iDNES.cz nereagovali. Zdrženliví jsou ke komentáři i poslanci strany. "Starám se o sociální sítě jako Facebook, ale na toto se musíte zeptat šéfa PR nebo tiskového mluvčího," sdělil České pozici poslanec Viktor Paggio. Zároveň připustil, že existují "dobrovolníci", kteří reagují na příspěvky v diskusních fórech.

Maršálkové došla trpělivost, pracuje pro odpadlíky VV

Bárta o gerile

O gerile se veřejnost dozvěděla okrajově v polovině května z tajně pořízeného záznamu vedení členů VV. Na poradě o placené skupině hovořil někdejší ministr dopravy Vít Bárta, který sice ve VV nemá žádnou formální funkci, pro stranu ale je hlavním vyjednavačem a neformálním lídrem.

"Já jsem jakoby třebas jenom na gerile (nahrávce není rozumět) osm lidí, který si myslím, že fakt jsou vidět, že makaj na tý gerile," řekl Bárta svým politickým kolegům ve chvíli, kdy řešili náklady strany a to, jakým způsobem ušetřit.

Maršálková v minulosti pracovala jako investigativní reportérka pro televizní pořady. Mimo jiné i pro pořad Na vlastní oči, kde se setkala s Radkem Johnem. Tato vazba ji loni přivedla do Věcí veřejných. Po stoupajícím množství afér u strany skončila a nahradil ji bývalý ředitel kabinetu pražského primátora Pavla Béma Tomáš Jirsa. Ten pro stranu již také nepracuje, smlouva mu skončila v dubnu. "Mohu jen uvést, že v rámci strany působil tým monitorující média. Další skutečnost ale může komentovat jen mluvčí VV, protože já už pro ně nepracuji," řekl iDNES.cz Jirsa.

Maršálková nyní pracuje jako asistentka poslankyně Kristýny Kočí. PR podle jejích slov zajišťuje i dvou dalším poslancům, kteří původně patřili stejně jako Kočí do klubu Věcí veřejných. Později z něj ale byli vyloučeni. Poslanec Jaroslav Škárka a poslankyně Kočí museli odejít kvůli tomu, že promluvili o obálkách s penězi, které jim dával Vít Bárta údajně kvůli zachování loajality. Oba podali trestní oznámení. Poslanec Stanislav Huml po delší kritice politiky VV vystoupil z klubu v dubnu sám.

Maršálková o praktikách při ovlivňování veřejného mínění informovala, protože ji server Česká pozice požádal o rozhovor. "A také jsem promluvila, protože jsem zhnusena z diskusí na internetu, které čtu. Trojici poslanců, pro které pracuji, je už zakazuji číst, protože jsou stupidní, hloupé a řízené. Řekla jsem dost, toto není kultura komunikace," dodala.

Podobné praktiky používají i další strany

Podobnou taktiku využívají podle odborníků na politický marketing i ostatní strany. Placení lidé nebo dobrovolníci diskutují pod články a blogy, aby změnili nebo podpořili jejich vyznění, případně odvedli pozornost diskutérů jinam.

Podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého záleží na tom, zda při podobných praktikách jde straně jen o ovlivnění toho, co se děje na internetu, nebo zda strana chce ovlivňování následně použít i při své mediální sebeprezentaci. Tedy například při poukazování na množství příznivců nebo kladných reakcí.

"Věci veřejné od svého vzniku staví na tom, že jsou první stranou, která pracuje s technikami přímé demokracie. Jestliže staví svoji image na tom, jak pracuje se svými sympatizanty, jak zapojuje vlastní členy, a pak se ukáže, že si je za to platí, je to další z příkladů, jak strana něco na jednu stranu proklamuje, pak ale v praxi dělá něco úplně jiného," míní Lebedová.

Ovlivňování diskusí se zřejmě dotklo také iDNES.cz. Podezření na placené přispěvatele zesílilo v dubnu, kdy vyšla série článků MF DNES odhalujících fungování Věcí veřejných a působení Víta Bárty.

"Najednou se objevilo obrovské množství příspěvků, které byly vulgární nebo napadaly práci MF DNES. Jejich počet byl naprosto unikátní, nikdy předtím, ač deník poukazoval i na kauzy jiných politických stran, se nic podobného nestalo," řekl šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák. Redakci to přimělo k úvahám nad změnami podmínek diskusí. Zpřísnila podmínky pro vstup do diskusí, ale anonymitu přispěvatelů zatím omezovat nechce.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Boj o zlato je tady. Staroměstské náměstí zaplnily davy, metro pojede déle

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  19:09

Česko v neděli čeká hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  18:31

Čtyři lidé utrpěli zranění při útoku nožem v metru ve francouzském městě Lyon. Policie zadržela...

Teroristé vábí mediální mudžahedíny. Základem je znalost umělé inteligence

26. května 2024  18:03

Umělá inteligence v posledních měsících pronikla do všech sfér lidské činnosti. Ke generování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...