Navrhovaná změna, kterou do vlády přinese ministr kultury Jiří Besser, vychází z vládou schválené protikorupční strategie. Jedním z jejích bodů je zabránit zneužívání radničních periodik v politickém boji proti opozici. (více o protikorupční strategii najdete zde)
"Vyskytují se časté případy, kdy tato periodika obsahují i prosazují pouze názory rady obce, respektive politických sil v ní zasedajících a tvrdě zamezují přístupu jiných stanovisek než vládnoucích zastupitelů. Veřejnost zpravidla není informována o tom, že na jednáních volených i poradních orgánů zaznívají také názory jiných členů či návrhy jiných řešení," napsalo ministerstvo kultury do důvodové zprávy k chystaně změně tiskového zákona.
Že se jedná o celkem velký problém, prokázal i velký průzkum radničních periodik v rámci projektu Radniční listy bez cenzury, na kterém pro občanské sdružení Oživení před pěti lety pracoval Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, jenž radí i vicepremiérce Karolíně Peake z Věcí veřejných.
Z analýzy několika čísel stovky různých listů ze všech částí České republiky vyplynulo, že názory nesouhlasící se starostou a radnicí se objevily jen zhruba ve čtvrtině zkoumaných čísel. A místo polemiky analýza zjistila nadprůměrný počet fotografií starosty či primátora.
"Za tu dobu se leckde situace zlepšila, i díky tomu, že se po místních volbách obměnili politici v zastupitelstvech, ale stále je to problém, který je třeba řešit," řekl iDNES.cz Kužílek, který připravoval pro ministerstvo kultury podklady pro změnu tiskového zákona.
"Anticenu" od obecně prospěšné společnosti Otevřená společnost letos dostala obec Šestajovice, mimo jiné za to, že zastavila diskusní fórum na webu obce, a za zneužívání radničního periodika.
I opoziční zastupitelé mají dostat "přiměřený prostor"
V návrhu změny tiskového zákona, který má iDNES.cz k dispozici, se počítá s tím, že by názory členů zastupitelstva musely dostat v periodikách přiměřený prostor "s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém životě".
Kdyby vydavatel radničních novin tři měsíce odmítal sdělení zastupitele uveřejnit, mohl by politik požadovat zveřejnění takzvané doplňující informace, kterou by už vydavatel musel zveřejnit povinně a bylo by to vymahatelné u soudu.
"Aby chystaná změna nebyla polovičatá, měl by se změnit i zákon o obcích, krajích a Praze, kde by mělo být také výslovně řečeno, že v radničních novinách musí být zajištěna pluralita. Nyní existuje kontrolní výbor v zastupitelstvu, i tato věc by podle mě mohla být podobným výborem kontrolována," řekl iDNES.cz Kužílek.