Vláda kývla Johnovi na protikorupční strategii, ODS a VV se nakonec dohodly

  12:47aktualizováno  13:38
Kabinet schválil protikorupční strategii z dílny ministra vnitra Radka Johna. Sporných pět bodů bude ještě vláda řešit, týká se to třeba možné beztrestnosti pro korunního svědka, podmínek pro veřejné zakázky či dodatečného zdanění nelegálně pořízeného majetku.

Vláda se shodla na protikorupční strategii. Sporné body vyřeší podle premiéra Nečase i ministra Johna za čtrnáct dnů. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Nečas ani John nepředpokládají, že by se vláda za čtrnáct dní na pěti zatím otevřených bodech nedohodla, protože se podle nich ministři shodují, jak chtějí tyto věci řešit.

Nečas řekl, že jde třeba o to, za jakých podmínek by mohl získat beztrestnost člověk, který byl sice obviněn, ale pomůže svým svědectvím rozkrýt závažný organizovaný zločin.

"Rozhodovat o tom bude jedině soud. Určí vinu, ale bude mít možnost neuložit trest," vysvětlil předseda vlády, jak si představuje schválení "korunního svědka". John s tím souhlasí.

Policie posílí, soukromí oslabí

Právník kritizuje Johnovu protikorupční strategii

K pěti sporným bodům vláda zřídila redakční skupinou složenou ze tří ministrů - Johna, ministra financí Miroslava Kalouska a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Budou řešit třeba to, kdo bude moci u soudu napadnout obchodní smlouvu uzavřenou mezi obcí, městem či krajem a soukromým subjektem. V původním návrhu bylo, že by to mohl být kterýkoli občan, ale to mohlo chod obcí podle Nečase paralyzovat.

Sporné body ve strategii proti korupci

- pravidla pro veřejné zakázky, zapracování připomínek Národní ekonomické rady vlády

- beztrestnost pro spolupracujícího obviněného ("korunní svědek") - rozhodovat bude až soud

- kdo bude mít možnost napadnout žalobou smlouvy obcí se soukromými subjekty

- zřízení centrálního registru bankovních účtů

- dodatečné zdanění majetku, u nějž vlastník neprokáže, že ho pořídil z legálních příjmů

Sporná zůstala i otázka, zda má být dodatečně zdaněn majetek, když vlastník neprokáže, že ho získal za legální příjmy. To už dlouho navrhuje opoziční ČSSD.

Za čtrnáct dní bude také vláda řešit, jak to udělat, aby státu neutíkaly peníze při veřejných zakázkách.

Zatím vláda pouze ministrovi pro místní rozvoj Kamilovi Jankovskému kývla na jeho strategii elektronizace veřejných zakázek pro období 2011 až 2015, což má ušetřit ročně až 50 miliard korun z celkového objemu zakázek, který je nyní okolo 600 miliard korun.

Policie bude moci odposlechy nasadit i u korupce

Na čem se ministři dohodli v protikorupční strategii?

Do půl roku má být předložen zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů a odposlechy bude moci policie nasadit už u trestných činů se sazbou od osmi let. "Považuji to za velmi pozitivní počin," řekl v průběhu jednání vlády Nečas.

Do daňových přiznání bude moci nahlížet jedno speciální oddělení při policejním prezidiu. "Bylo to velmi věcné a konstruktivní jednání," pochvaloval si shodu ve vládě i John.

Fakt, že se hned při prvním projednávání shodli ministři na podstatné části dokumentu, kvůli kterému v posledních dnech "létaly blesky" mezi ODS a Věcmi veřejnými, je trochu překvapivý.

Po původních invektivách prošla protikorupční strategie až překvapivě hladce

Před jednáním vlády totiž nechyběly ani silné výrazy. John třeba prohlašoval, že se Nečas pokouší protikorupční strategii "zmrzačit", proti čemuž se premiér kategoricky ohradil.

Konference k Bílé knize o obraně. Alexandr VondraA ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra na oplátku zaútočil na klíčového muže Věcí veřejných, ministra dopravy Víta Bártu. V souvislosti s výběrovým řízením na nového policejního prezidenta prohlásil, že se ODS obává jeho vlivu a vlivu soukromé bezpečnostní agentury ABL na policii. Bárta ABL založil a podíl v ní nedávno prodal svému bratrovi.

Dokument obsahuje více než padesát konkrétních návrhů. Věci veřejné daly najevo, že vláda ztratí jejich důvěru, pokud nebudou přijaty zákony, které z protikorupční strategie vyplývají. "Věřím, že všechna opatření, která ve strategii jsou, se podaří schválit do konce roku 2012," řekl ministr John. Kalousek si také pochvaloval, že se koalici podařilo najít kompromis.

Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc z ČSSD řekl iDNES.cz, že hlavní spory ve vládě podle něj nastanou, až se v parlamentu objeví konkrétní zákony, které z protikorupční strategie vyplývají.

Věříte, že se vládě podaří omezit v Česku korupci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 19745
ANO 5020

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Prezident přijde podpořit rozpočet. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Podpořit návrh státního rozpočtu přijde ve středu do Sněmovny prezident Miloš Zeman. Do Sněmovny dorazí krátce před...

Zeman spolu s Čaputovou otevře 16. listopadu Český dům v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman 16. listopadu navštíví Slovensko. V Bratislavě se sejde s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a...

Volby během jednoho dne a žádné lístky ve schránkách, plánuje vnitro

Stěsnat dobu voleb do jednoho dne, elektronizovat volby, pro zahraničí zavést korespondenční hlasování a také zrušit...

Najdete na iDNES.cz