Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme LED světla, dražší energie nám radost nevezme, říkají vánoční zdobitelé

  10:57
K období adventu a Vánoc patří pro mnoho lidí kromě typického pečení cukroví, sledování pohádek a rozjímání i zdobení oken, střech či případně celého domu tisíci světýlek. Decentní aranžmá střídají kreace, které by obstály ve srovnání se „sousedy“ za Atlantským oceánem. Jak tuto vánoční aktivitu poznamenaly či teprve poznamenají rostoucí ceny energií?

„Výzdoba vyšla přibližně na sto tisíc korun a co se energie týče, tak dva měsíce svícení vyjdou řádově na pět tisíc korun,“ říká Jakub Palach, člen rodiny, která vlastní vánoční dům v Třanovicích v Moravskoslezském kraji. Výzdoba zde svítí každý den od 4:30 do 22:10 hodin a pak ráno, září od 27. listopadu až do 24. ledna 2022.

Vánoční domy a svícení

Dům rodina zdobí již deset let. V roce 2012 začínal Jakubův otec se dvěma sty žárovkami, dnes na domě září přes 34 980 LED světel. „Patříme mezi ty, kteří přišli o svého dodavatele – Bohemia Energy. Pokud nás tady toto nepoložilo, tak už nic. Výzdobu chceme zachovat i na další roky a můžu vám říct, že příští rok bude na domě svítit ještě více žárovek než dnes,“ popsal za rodinu Jakub.

Kde se v Třanovicích vzalo nadšení do světelné dekorace? „Jelikož strýc žije již pár let v Americe, tak samozřejmě inspirace nepochází jen z České republiky, ale i z dalekých krajin. Zkrátka jsme milovníci Vánoc a jsme rádi, že všem se náš dům líbí. Radost dětí, které každý den jezdí dům obdivovat, zahřeje na srdci,“ vysvětlil Jakub Palach.

„Zásobu světýlek jsme nakupovali v rámci několika let, takže částka se rozložila a nebyla najednou příliš vysoká. Co se týče provozních nákladů, jedná se zejména o LED diody, takže ty nejsou zas tak dramatické. Dá se to zvládnout,“ uvedl 22letý student Daniel, který se svou rodinou zdobil dům v obci Větrušice nedaleko Prahy. Jejich vánoční výzdoba prý čítá desítky metrů kabelů s žárovkami, což v přepočtu vychází řádově na tisíce světýlek.

Máte na svém domě nebo v oknech bytu vánoční světelnou výzdobu?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 1. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

Jejich domov září od první adventní neděle až do konce ledna – případně ještě částečně i v únoru, pokud se rodině nechce s výzdobou loučit, jak Daniel popisuje. Svítí několik hodin večer a poté ráno. „Je to prostě pěkný, vypadá to dobře. V dnešní ponuré době je potřeba si tu radost udělat. Kolemjdoucí lidé si to také chválí,“ popsal mladý muž. Nazdobit dům rodině trvá zhruba dva víkendy. „Necelé,“ dodává Dan s tím, že již vědí, jak si práci usnadnit.

To v Třanovicích samotné přípravy začínají již od srpna, kdy se od návrhu začíná postupovat až k samotnému rozsvícení. V návrhu promýšlejí styl výzdoby, barvu světel či právě celkové finanční možnosti. „Se samotným zdobením začínáme během října, kdy se instalují první žárovky. V první půlce listopadu pak přijede plošina a zdobíme tam, kam žebřík nedosáhne, zejména stromy a střechu domu,“ sdělil Jakub Palach.

Rekordmani ve světýlkách

V Libišanech v Pardubickém kraji, kde minulý rok manželé Hlouškovi dosáhli svým rozzářeným domem až na zápis do České knihy rekordů udržovanou agenturou Dobrý den, se i letos svítí a to každý den mezi 17. a 22. hodinou. Manželé ještě netuší, zda letos budou opět soutěžit o rekordy, ačkoliv světýlek mají daleko více než minulý rok. Letos je jich přes 154 tisíc, což je o jednu třetinu více než v roce 2020.

Pohled na dům v roce 2020, kdy získal zápis do knihy českých rekordů:

„Dům bychom si nazdobili i jen pro sebe. A to, že otevřeme bránu veřejnosti, už je maličkost,“ říkají Petra a Tomáš. Se zdobením začínají od září, věnují se mu ve volném čase po práci. 

Vánoční dům v Libišanech. Za rok 2020 obdržel zápis do České knihy rekordů za největší vánoční výzdobu.

Dům v Libišanech zdobí rodina pravidelně každou zimu od roku 2017. Zdražování elektřiny se rodiny prý nevyhnutelně dotkne, nicméně kvůli běžným spotřebičům v domu, nikoliv kvůli vánočnímu osvětlení. „Všechno to jsou LED žárovky, takže ta spotřeba není nijak hrozná. Zhruba 1,65 kWh, za měsíc svícení to vyjde zhruba na 2 500 korun,“ uvedl Tomáš.

I v Libišanech ozdobou chtějí dělat radost jiným lidem. „Já jsem s mamkou od mala dávala světýlka všude. Sice jsme bydleli v bytě, ale i tak nám vše svítilo. Tak mi to i nějak zůstalo a když jsme si s manželem pořídili baráček, tak bylo i více prostoru na zdobení,“ říká Petra. Lokalita je tak vyhledávaná, že obec zapůjčila pro návštěvníky mířící k ozdobenému domu i své parkoviště, které se nachází na jejím kraji.

Rozzářená vesnice

Výjimečným způsobem pojali ztvárnění výzdoby v Kladrubech v Železných horách poblíž Libice nad Doubravou. Tady zdobí místo domu celou vesnici. Svítí zde denně od 17 do 19 hodin a to do svátku Tří králů 6. ledna. Designér výzdoby Jiří Štekl zdůrazňuje, že se jedná o české Vánoce, takže ve vesnici najdete například ladovské motivy: betlém s postavičkami muzikantů, ponocného či pasáčka s ovcemi. Ve vánoční vesnici znějí koledy a cinkají zvony.

Vesnice funguje každý rok, motivací je radost návštěvníků. Podle Jiřího Štekla je realizace pracná a trvá stovky hodin. Zajišťují si ji sami chalupáři a obyvatelé Kladrub. Výzdoba čítá moderní solární a LED systémy, dále 50 luceren či pochodní a domy jsou taktéž podsvícené RGB reflektory. 

„Jedná se o emotivní záležitost. Lidé si sem chodí zazpívat koledy jen tak pod širým nebem,“ uvedl Štekl. Pomoc s údržbou a provozem projektu se dá buď dobrovolným příspěvkem do místní kasičky, nebo zakoupením vánočních perníčků či značkových ozdob s motivy kladrubské vesničky.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...