Šéfuje komisi, která řeší žádosti o dotace. Pak je ústecký politik sám čerpá

  9:58aktualizováno  9:58
Ústecký zastupitel za ANO Jaroslav Pém získává z kasy města, jemuž ANO vládne, milionové zakázky na pořádání kulturních akcí. Navíc šéfuje kulturní komisi, přes níž mu podle zjištění MF DNES plynou dotace na organizaci oslav a koncertů. Opozici se to nelíbí, podle svých slov však Pém do hlasování nezasahuje.

Magistrát města Ústí nad Labem na Lidickém náměstí | foto: Profimedia.cz

Až půjdou Ústečané během letošního adventu na Lidické náměstí poslouchat koledy, nejspíš jim bude jedno, kdo se jim stará o program. Pro zastupitele Jaroslava Péma to však bude největší zakázka, kterou od města dostal. Za vánoční oslavy v následujících čtyřech letech dostane bezmála šest milionů korun.

„Byli jsme levnější, to rozhodlo,“ vysvětluje Pém, proč porazil nabídku konkurenční agentury.

Pém odmítá, že by za jeho úspěchem stálo to, že je zastupitelem právě za ANO. „Probíhá výběrové řízení, které nehodnotí politici, ale úředníci, a pokud splníte kritéria a konkurujete ostatních agenturám, tak vyhrajete. Do toho politici vůbec nezasahují. Z mé pozice to já neovlivním,“ řekl.

Kromě milionových „vánočních“ zakázek dostává další statisíce na dotacích. Za poslední tři roky šlo o více než 1,3 milionu. Přitom sedí v čele kulturní komise, která žádosti o dotace (i ty jeho) hodnotí a předkládá radě města k posouzení. Nakonec je schvaluje zastupitelstvo, jehož je Pém členem.

23.ledna 2019 v 12:10, příspěvek archivován: 30.srpna 2019 v 11:55

DALIBOR JANDA - POSLEDNÍ LÍSTKY V PRODEJI
21.3.2019 - Dům kultury, Ústí nad Labem
Vstupenky zde: https://1url.cz/DMauf

Koncert Dalibora Jandy získal dotaci 60 000 Kč..

Opozici se to nelíbí. „V odborných komisích by sice podle mě měli sedět lidé z oboru, kteří tématu rozumí a dokážou ho správně hodnotit, ale považuji za krajně nešťastné, když je předsedou člověk, jenž čerpá dotace, které jeho komise posuzuje. Navíc je stranicky provázaný s vedením města, které bere doporučení této komise za klíčový podklad pro schválení dotace,“ říká zastupitel z hnutí PRO! Ústí Martin Krsek.

Vedení Ústí v tom problém nevidí

Jako problematické to vidí i organizace Transparency International, vedení Ústí nad Labem však ne. Primátor Petr Nedvědický z ANO to nechtěl komentovat a přes tiskové oddělení vzkázal, že je to v kompetenci odboru kultury, sportu a sociálních věcí.

„Členů kulturní komise je sedm a jde pouze o poradní orgán rady města. Ke každé žádosti je dáno hlasování, a to vždy nadpoloviční většinou přítomných členů. Předseda Pém řádně, podle jednacího řádu, nahlásí podjatost k projednávané žádosti a zdržuje se hlasování,“ říká vedoucí odboru Martin Kohl.

Totéž říká Pém. „Já vím, působí to divně, ale já nic neovlivňuji, nikoho nepřemlouvám,“ ujišťuje. „Když jednáme o mé akci, nahlásím podjatost a vůbec se o tom nebavím, nekomunikuji, ať si to řeší kulturní komise sama, vůbec do toho nezasahuji, nic neporušuji,“ dodává.

Reportér MF DNES však našel zápis z jednání kulturní komise o jedné z Pémových žádostí o dotaci, při němž sice nahlásil podjatost, ale pak pro svou žádost zvedl ruku. „To si pamatuji, bylo to proto, aby se ta akce vůbec uskutečnila,“ vysvětluje Pém. Hlasovat pro vlastní žádost však zákon nezakazuje.

31.května 2019 v 08:18, příspěvek archivován: 30.srpna 2019 v 11:53

ÚSTECKÉ SLAVNOSTI
22.6.2019 od 13:00 hodin

Na Ústecké slavnosti dostala Pémova agentura 90 000 Kč.

Zastupitel Krsek upozorňuje, že ačkoli jeho hnutí je druhou nejsilnější stranou v zastupitelstvu, nemá v komisi žádného člena a nemůže její fungování kontrolovat.

„Ačkoli jsme o to stáli, nepustili nás do ní. To považuji za největší problém, komise podle mě ztrácí důvěryhodnost osobou předsedy i tím, že na ni nemůžeme dohlížet,“ dodává.

Na některé akce dostává Pémova agentura Superkoncerty.cz dotace od města a zároveň i od Ústeckého kraje. Třeba na Swingové Vánoce 2017 získal dotaci Pém i jeho společník Martin Beneš. „To není nic proti ničemu, jde o vícezdrojové financování,“ říká Pém.

V roce 2017 vyhrál zakázku na pořádání vánočních oslav díky nejnižší ceně a pak požádal kraj o dotaci. I to je podle něj v pořádku, původní částka prý byla za základní akci, dotace na její zpestření. 

Právě na pořádání adventních oslav se ukazuje jedna ústecká zajímavost. Letos vyhrál zakázku Pém, jenž se stal po volbách zastupitelem za ANO, které ovládlo vedení města. Loni dostala vánoční zakázku za 1,5 milionu agentura Lubomíra Machoně, jenž kandidoval za hnutí UFO, které vládlo v té době.

Příjmy od města

Zakázky

Ústecké Vánoce 2019–2022 – 5 973 770 Kč

Ústecké Vánoce 2017 – 1 452 000 Kč

Dotace

Celkem – 1 373 835 Kč

Z toho například:

Ústecké slavnosti 2019 – 90 000 Kč

Koncert Hany Zagorové a Petra Rezka – 40 000 Kč

Den seniorů 2017 – 76 835 Kč

Koncert Dalibora Jandy 2019 – 60 000 Kč

Koncert Olympic 2018 – 64 000 Kč

(Uvedené smlouvy jsou za poslední tři roky, za stejné období získala Pémova agentura Superkoncerty.cz dalších 4 231 900 Kč od Ústeckého kraje)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz