Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Tisk: Nástup levice a Klausova porážka

  11:09
Zahraniční média si ve svém hodnocení výsledků českých voleb všímají především porážky Václava Klause a velkého zisku komunistů. Komentátoři začínají spekulovat, zda může propad ODS znamenat konec kariéry jednoho z nejznámějších politiků země. Tisk se také shoduje, že skutečným vítězem voleb jsou komunisté. Rakouský deník Kurier dokonce tvrdí, že demokratické strany budou muset pustit komunisty mezi sebe.

Kurier: Komunistům končí karanténa
Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 přišly české pravicové strany vlastní vinou o většinu v parlamentu. Ačkoli ve volbách vyhráli sociální demokraté, skutečným vítězem jsou komunisté, kteří se dostali z politické karantény. Navzdory jasnému vítězství ČSSD v českých parlamentních volbách bude sestavování koaliční vlády těžké.

Každý pátý volič dal totiž hlas komunistům, a tak "Leninovi vnuci" zaznamenali vzestup. Změnu dosavadního kurzu po volbách v zemi očekávat nelze. Komunisté, kteří se nikdy nedistancovali od své minulosti a odmítli jakoukoli vnitřní reformu, jako jediní dostali hlasy navíc, přičemž je nepodpořili jen jejich tradiční příznivci, ale z protestu také voliči, kteří mají dost velkých stran. Dosáhli tak svého nejlepšího výsledku od sametové revoluce - nikdo s nimi však do koalice nechce.

APA: Špidla je maratonec, který opravdu doběhl do cíle
Po rýsujícím se volebním vítězství českých sociálních demokratů čeká jejich stranického šéfa Vladimíra Špidlu premiérský úřad. Špidla tím definitivně vystoupí ze stínu odcházejícího šéfa vlády Miloše Zemana. Větší kontrast by byl sotva myslitelný: dosavadní ministr práce totiž své veřejné výroky obezřetně zvažuje. I političtí odpůrci uznávají jeho kompetentnost, píli a železnou důslednost.

Nejen ve svém volném čase Špidla rád běhá maraton: vytrvale sleduje i své politické cíle. Špidla se musel nejdřív profilovat vůči svému předchůdci Zemanovi. Snaží se korigovat své nevýrazné vzezření a jeho sebedůvěra stoupá. Podle pozorovatelů vyhrál i televizní duely se svým nejdůležitějším rivalem ve volbách Václavem Klausem. Podařilo se mu vzít předsedovi ODS vítr z plachet.

Dal totiž jasně najevo, že v otázce sporných Benešových dekretů není ČSSD o nic ústupnější než Klaus. Šikovným tahem navíc Špidla Klause těsně před voblami vyšachoval, když prohlásil, že s ním nechce sedět ve vládě. Klaus tak náhle zůstal bez partnera.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb

Německý tisk: české volby ovlivnil nacionalismus
Německý tisk se shoduje, že volby v Česku ovlivnily nacionalistické tóny, které udával Václav Klaus a které nakonec posílily komunisty. Má za to, že Češi zřejmě budou mít proevropsky orientovanou vládu, ale ani v budoucnu nebudou ušetřeni debat o česko-německé minulosti. Česko se překvapivě jasně posunulo doleva, píše Der Tagesspiegel.

Evropa a Německo si mohou vydechnout, protože Češi svou volbou odstranili rostoucí obavy, že jejich země bude komplikací pro kontinent, píše Die Welt. Nejen konzervativní kandidát na kancléře Edmund Stoiber zpochybnil, zda jsou Češi způsobilí pro Evropu svým trváním na Benešových dekretech a vybičovanou kampaní kolem domnělých národních zájmů. Takové nálady, které burcoval Václav Klaus, Češi odmítli. Místo toho pravděpodobně dostanou proevropský a sociálně- liberální kabinet pod vedením Vladimíra Špidly, píše Die Welt.

Britský Guardian čeká konec Klausovy kariéry, Timesy naopak
Podle britského listu The Guardian porážka ODS ve volbách skoro jistě znamená konec politické kariéry Václava Klause. Podle listu by také mohl skončit veřejný spor mezi ním a prezidentem Václavem Havlem. Havel se sice může radovat z pádu jednoho protivníka, ale bude muset přijmout zisky komunistů.

The Times a The Daily Telegraph zdůrazňují zejména skutečnost, že volby přinesly zisky levici. The Times píší, že to je opačný trend než na Západě, ale vystihuje to nálady ve střední Evropě, kde Polsko a Maďarsko už mají jako vůdce bývalé komunisty.
 
Podle Timesů je Klausova budoucnost nejistá. Může být požádán, aby podporoval menšinovou vládu, nebo může zahájit taktický ústup a připravovat se na klíčové referendum o vstupu do EU.

The New York Times: Češi zmařili Klausův pokus o comeback
Čeští voliči odmítli pokus o comeback, o který se pokusil bývalý premiér Václav Klaus. Místo něho si zvolili méně konfrontace v politice a hladší cestu směrem ke vstupu do Evropské unie. Lidé se tak rozhodli udržet dále při moci středolevé sociální demokraty, jejichž nový vůdce Vladimír Špidla v kampani zdůrazňoval zvýšení sociálních výdajů a rychlý vstup do Evropské unie.

Naopak Klaus, který ještě před dvěma týdny vedl v průzkumech veřejného mínění, vyzval k výraznému snížení daní a nadále trvá na tvrdém, skeptickém postoji vůči unii. Otázkou dne, která zůstává otevřená, je politická budoucnost šedesátiletého Klause, bojovného zastánce volného trhu a muže, jenž se společně s Václavem Havlem nejvíce podílel na utváření převážně úspěšné transformace země z komunistického systému od roku 1989.
 
Dagens Nyheter: Nudný, ale čistý image Špidly zabral 
Sociální demokraté do jisté míry vyhráli volby, ale komunisté jásali nejvíc. Sociální demokraté přišli k moci proto, že dosáhli dohody s ODS. Za slib, že nenechá vládu padnout, dostala ODS řadu dobrých funkcí a vliv na důležitá rozhodnutí. Dohoda však často skřípala a Zemanův nástupce Špidla je ke Klausovi mnohem nepřátelštější než jeho předchůdce. Špidlův úspěch jistě alespoň zčásti závisí na jeho trochu nudném, ale čistém image. Úspěchu komunistů pak napomohla nízká účast voličů. Česko má slušný ekonomický růst, ale zároveň silný rozpočtový deficit. Jak ho Špidla zvládne, se teprve uvidí. Chce totiž budovat sociální stát podle skandinávského modelu, zatímco na druhé straně musí uspokojit i své možné partnery ve vládě.

Corriere Della Sera: Nastal soumrak staré garnitury
Volby odrážejí pocity převládající v české společnosti. Úspěch komunistů prokazuje, že existuje mnoho Čechů, kteří se na vstup do EU dívají s velkými pochybnostmi. Nová edice menšinové vlády ČSSD s podporou ODS je vyloučena. Klaus doplácí na to, že při volební kampani přiostřil nacionalistické výroky ve snaze hledat hlasy na extrémní pravici. Společně s odchodem Havla a Zemana to znamená soumrak politické reprezentace z roku 1989. Špidla, který je svým střízlivým stylem přirovnáván k Lionelu Jospinovi, si během krátké doby vytvořil pověst obratného politika, který se nenechá příliš ovlivňovat zátěží minulosti.

Reuters: Havel se dočká Klausovy prohry
Prezident Havel se možná nakonec dočká porážky svého letitého politického soupeře, expremiéra Klause, v souboji, jemuž si Češi zvykli říkat válka Václavů. Víkendové volby opět jednou odkryly rivalitu mezi politicky neangažovaným bývalým disidentem a lídrem Občanské demokratické strany. Drtivá volební porážka Klausovy strany může signalizovat konec osobního sváru, který se táhne téměř tak dlouho, jak dlouho existuje mladá Česká republika. Prohra pravděpodobně zabíjí jakékoli Klausovy naděje, že by na Pražském hradě vystřídal Havla jako budoucí prezident. Prohra ODS je už druhou přímou porážkou, kterou Klaus od ČSSD utržil.

BBC: Vytvořit vládu - práce pro Sisyfa 
Vůdce sociálních demokratů Špidla neskrývá uspokojení nad vítězstvím své strany. Před ní však stojí těžký oříšek: totiž složitá jednání o podpoře s některou z ostatních demokratických stran. Výsledky jednání přitom rozhodnou o vládě, kterou čekají klíčová vyjednávání před vstupem do Evropské unie. Komunisté zaznamenali velký úspěch - je to jejich nejlepší výsledek od sametové revoluce -, pozvání do vlády však nejspíše nedostanou. Protože sociální demokraté vyloučili spolupráci s Klausovou ODS, zbývá jim jen Koalice, která nedopadla dobře. Vytvořit s ní stabilní vládu, kterou ČR potřebuje pro jednání o vstupu do EU, nebude pro socialisty vůbec snadné.

La Repubblica: Druhý Václav Hrad nedobude
Václav Havel byl vyslyšen. Požádal své spoluobčany o hlas pro Evropu - a voliči dali hlas předsedovi sociální demokracie Vladimíru Špidlovi, který se patrně pokusí vytvořit vládu společně s Koalicí. Jak sociální demokraté, tak i Koalice považují vstup do EU za prvořadý úkol nové vlády. Hlasování bylo velkým neúspěchem pro Občanskou demokratickou stranu bývalého premiéra Václava Klause, který označil za "tragédii" velký volební zisk KSČM. Úspěch komunistů se očekával, i když jeho míra překvapila. Je pravděpodobné, že Klausův volební neúspěch znamená, že se mu nesplní touha stát se prezidentem republiky, až v únoru příštího roku Václav Havel opustí Hrad.

The Financial Times:  Klausovi Češi nedokážou odolat
Britský podnikatelský deník The Financial Times v redakčním komentáři uvítal vítězství sociální demokracie v českých parlamentních volbách. Připomíná, že alternativou byl návrat ODS a Václava Klause. Je oslavou Klausovy politické zručnosti, že vůbec kandidoval, soudí deník. Jako premiér předsedal v 90. letech zpackané privatizaci, bezprecedentní korupci a neudržitelnému utrácení, které skončilo ve finanční krizi. Mnozí Češi mu však nedokážou odolat.

Národná Obroda: Tři poražení, jeden vítěz
Tři poražení, jeden vítěz. I tak je možné z úzkého ideologického hlediska zhodnotit volby v ČR podle slovenského listu Národná obroda. "Poražení jsou demokratické strany, ČSSD, ODS a Koalice, vítězem je nedemokratická KSČM," napsala Národná Obroda. Za největší překvapení označil vítězství komunistů, když 13 let po pádu železné opony volil KSČM každý pátý volič. "Poprvé od roku 1989 prohrála ve volbách pravice na celé čáře," zdůraznil list.

Nový čas: pravice doplatila na rozdrobenost
Nejčtenější slovenský deník Nový čas napsal, že česká pravice doplatila na svou rozdrobenost, neschopnost jasně oslovit svým programem, možná i aroganci svých představitelů. "Vítězství sociálních demokratů, porážka pravice a postup komunistů na pozici třetí nejsilnější strany, která bude kontrolovat pravděpodobnou vládní koalici," hodnotí list výsledky hlasování.

Die Presse: Česká republika na zpáteční cestě do 40. let?
Je Česká republika na cestě zpátky do 40. let? Severní soused Rakouska nenabízí momentálně obraz země, která vzletně směřuje do 21. století, píše o výsledku českých parlamentních voleb rakouský list Die Presse. Strnulé chování velké části politické elity země v otázce Benešových dekretů a silný výsledek komunistů ve volbách zanechávají podle komentátora dojem, že se Češi chtějí dostat do nešťastného období 40. let minulého století, kdy byli vyhnáni a vyvlastněni sudetští Němci a Maďaři a komunisté se stali po svobodných volbách nejsilnější stranou v zemi.

Autoři: ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Babiš zamíří za prezidentem Zemanem do Lán, v předvečer jeho 77. narozenin

Den před 77. narozeninami prezidenta Miloše Zemana zamíří za hlavou státu do Lán premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš....

Za nařčení soudce z kupčení s rozsudkem dostal vlivný advokát podmínku

Podmínkou potrestal lounský okresní soud známého advokáta a vlivnou postavu severočeské ČSSD Jana Růžka za křivé...

Platy zaměstnanců státu vzrostou o 1400 korun, ČSSD nepodpořila rozpočet

Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců státu o 1 400 korun měsíčně a návrh státního rozpočtu na příští rok. Nebyla...

Léčebné konopí bude levnější a dostupnější, slibuje si ministerstvo od novely

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...