Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Tisk: Nástup levice a Klausova porážka

  11:09
Zahraniční média si ve svém hodnocení výsledků českých voleb všímají především porážky Václava Klause a velkého zisku komunistů. Komentátoři začínají spekulovat, zda může propad ODS znamenat konec kariéry jednoho z nejznámějších politiků země. Tisk se také shoduje, že skutečným vítězem voleb jsou komunisté. Rakouský deník Kurier dokonce tvrdí, že demokratické strany budou muset pustit komunisty mezi sebe.

Kurier: Komunistům končí karanténa
Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 přišly české pravicové strany vlastní vinou o většinu v parlamentu. Ačkoli ve volbách vyhráli sociální demokraté, skutečným vítězem jsou komunisté, kteří se dostali z politické karantény. Navzdory jasnému vítězství ČSSD v českých parlamentních volbách bude sestavování koaliční vlády těžké.

Každý pátý volič dal totiž hlas komunistům, a tak "Leninovi vnuci" zaznamenali vzestup. Změnu dosavadního kurzu po volbách v zemi očekávat nelze. Komunisté, kteří se nikdy nedistancovali od své minulosti a odmítli jakoukoli vnitřní reformu, jako jediní dostali hlasy navíc, přičemž je nepodpořili jen jejich tradiční příznivci, ale z protestu také voliči, kteří mají dost velkých stran. Dosáhli tak svého nejlepšího výsledku od sametové revoluce - nikdo s nimi však do koalice nechce.

APA: Špidla je maratonec, který opravdu doběhl do cíle
Po rýsujícím se volebním vítězství českých sociálních demokratů čeká jejich stranického šéfa Vladimíra Špidlu premiérský úřad. Špidla tím definitivně vystoupí ze stínu odcházejícího šéfa vlády Miloše Zemana. Větší kontrast by byl sotva myslitelný: dosavadní ministr práce totiž své veřejné výroky obezřetně zvažuje. I političtí odpůrci uznávají jeho kompetentnost, píli a železnou důslednost.

Nejen ve svém volném čase Špidla rád běhá maraton: vytrvale sleduje i své politické cíle. Špidla se musel nejdřív profilovat vůči svému předchůdci Zemanovi. Snaží se korigovat své nevýrazné vzezření a jeho sebedůvěra stoupá. Podle pozorovatelů vyhrál i televizní duely se svým nejdůležitějším rivalem ve volbách Václavem Klausem. Podařilo se mu vzít předsedovi ODS vítr z plachet.

Dal totiž jasně najevo, že v otázce sporných Benešových dekretů není ČSSD o nic ústupnější než Klaus. Šikovným tahem navíc Špidla Klause těsně před voblami vyšachoval, když prohlásil, že s ním nechce sedět ve vládě. Klaus tak náhle zůstal bez partnera.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb

Německý tisk: české volby ovlivnil nacionalismus
Německý tisk se shoduje, že volby v Česku ovlivnily nacionalistické tóny, které udával Václav Klaus a které nakonec posílily komunisty. Má za to, že Češi zřejmě budou mít proevropsky orientovanou vládu, ale ani v budoucnu nebudou ušetřeni debat o česko-německé minulosti. Česko se překvapivě jasně posunulo doleva, píše Der Tagesspiegel.

Evropa a Německo si mohou vydechnout, protože Češi svou volbou odstranili rostoucí obavy, že jejich země bude komplikací pro kontinent, píše Die Welt. Nejen konzervativní kandidát na kancléře Edmund Stoiber zpochybnil, zda jsou Češi způsobilí pro Evropu svým trváním na Benešových dekretech a vybičovanou kampaní kolem domnělých národních zájmů. Takové nálady, které burcoval Václav Klaus, Češi odmítli. Místo toho pravděpodobně dostanou proevropský a sociálně- liberální kabinet pod vedením Vladimíra Špidly, píše Die Welt.

Britský Guardian čeká konec Klausovy kariéry, Timesy naopak
Podle britského listu The Guardian porážka ODS ve volbách skoro jistě znamená konec politické kariéry Václava Klause. Podle listu by také mohl skončit veřejný spor mezi ním a prezidentem Václavem Havlem. Havel se sice může radovat z pádu jednoho protivníka, ale bude muset přijmout zisky komunistů.

The Times a The Daily Telegraph zdůrazňují zejména skutečnost, že volby přinesly zisky levici. The Times píší, že to je opačný trend než na Západě, ale vystihuje to nálady ve střední Evropě, kde Polsko a Maďarsko už mají jako vůdce bývalé komunisty.
 
Podle Timesů je Klausova budoucnost nejistá. Může být požádán, aby podporoval menšinovou vládu, nebo může zahájit taktický ústup a připravovat se na klíčové referendum o vstupu do EU.

The New York Times: Češi zmařili Klausův pokus o comeback
Čeští voliči odmítli pokus o comeback, o který se pokusil bývalý premiér Václav Klaus. Místo něho si zvolili méně konfrontace v politice a hladší cestu směrem ke vstupu do Evropské unie. Lidé se tak rozhodli udržet dále při moci středolevé sociální demokraty, jejichž nový vůdce Vladimír Špidla v kampani zdůrazňoval zvýšení sociálních výdajů a rychlý vstup do Evropské unie.

Naopak Klaus, který ještě před dvěma týdny vedl v průzkumech veřejného mínění, vyzval k výraznému snížení daní a nadále trvá na tvrdém, skeptickém postoji vůči unii. Otázkou dne, která zůstává otevřená, je politická budoucnost šedesátiletého Klause, bojovného zastánce volného trhu a muže, jenž se společně s Václavem Havlem nejvíce podílel na utváření převážně úspěšné transformace země z komunistického systému od roku 1989.
 
Dagens Nyheter: Nudný, ale čistý image Špidly zabral 
Sociální demokraté do jisté míry vyhráli volby, ale komunisté jásali nejvíc. Sociální demokraté přišli k moci proto, že dosáhli dohody s ODS. Za slib, že nenechá vládu padnout, dostala ODS řadu dobrých funkcí a vliv na důležitá rozhodnutí. Dohoda však často skřípala a Zemanův nástupce Špidla je ke Klausovi mnohem nepřátelštější než jeho předchůdce. Špidlův úspěch jistě alespoň zčásti závisí na jeho trochu nudném, ale čistém image. Úspěchu komunistů pak napomohla nízká účast voličů. Česko má slušný ekonomický růst, ale zároveň silný rozpočtový deficit. Jak ho Špidla zvládne, se teprve uvidí. Chce totiž budovat sociální stát podle skandinávského modelu, zatímco na druhé straně musí uspokojit i své možné partnery ve vládě.

Corriere Della Sera: Nastal soumrak staré garnitury
Volby odrážejí pocity převládající v české společnosti. Úspěch komunistů prokazuje, že existuje mnoho Čechů, kteří se na vstup do EU dívají s velkými pochybnostmi. Nová edice menšinové vlády ČSSD s podporou ODS je vyloučena. Klaus doplácí na to, že při volební kampani přiostřil nacionalistické výroky ve snaze hledat hlasy na extrémní pravici. Společně s odchodem Havla a Zemana to znamená soumrak politické reprezentace z roku 1989. Špidla, který je svým střízlivým stylem přirovnáván k Lionelu Jospinovi, si během krátké doby vytvořil pověst obratného politika, který se nenechá příliš ovlivňovat zátěží minulosti.

Reuters: Havel se dočká Klausovy prohry
Prezident Havel se možná nakonec dočká porážky svého letitého politického soupeře, expremiéra Klause, v souboji, jemuž si Češi zvykli říkat válka Václavů. Víkendové volby opět jednou odkryly rivalitu mezi politicky neangažovaným bývalým disidentem a lídrem Občanské demokratické strany. Drtivá volební porážka Klausovy strany může signalizovat konec osobního sváru, který se táhne téměř tak dlouho, jak dlouho existuje mladá Česká republika. Prohra pravděpodobně zabíjí jakékoli Klausovy naděje, že by na Pražském hradě vystřídal Havla jako budoucí prezident. Prohra ODS je už druhou přímou porážkou, kterou Klaus od ČSSD utržil.

BBC: Vytvořit vládu - práce pro Sisyfa 
Vůdce sociálních demokratů Špidla neskrývá uspokojení nad vítězstvím své strany. Před ní však stojí těžký oříšek: totiž složitá jednání o podpoře s některou z ostatních demokratických stran. Výsledky jednání přitom rozhodnou o vládě, kterou čekají klíčová vyjednávání před vstupem do Evropské unie. Komunisté zaznamenali velký úspěch - je to jejich nejlepší výsledek od sametové revoluce -, pozvání do vlády však nejspíše nedostanou. Protože sociální demokraté vyloučili spolupráci s Klausovou ODS, zbývá jim jen Koalice, která nedopadla dobře. Vytvořit s ní stabilní vládu, kterou ČR potřebuje pro jednání o vstupu do EU, nebude pro socialisty vůbec snadné.

La Repubblica: Druhý Václav Hrad nedobude
Václav Havel byl vyslyšen. Požádal své spoluobčany o hlas pro Evropu - a voliči dali hlas předsedovi sociální demokracie Vladimíru Špidlovi, který se patrně pokusí vytvořit vládu společně s Koalicí. Jak sociální demokraté, tak i Koalice považují vstup do EU za prvořadý úkol nové vlády. Hlasování bylo velkým neúspěchem pro Občanskou demokratickou stranu bývalého premiéra Václava Klause, který označil za "tragédii" velký volební zisk KSČM. Úspěch komunistů se očekával, i když jeho míra překvapila. Je pravděpodobné, že Klausův volební neúspěch znamená, že se mu nesplní touha stát se prezidentem republiky, až v únoru příštího roku Václav Havel opustí Hrad.

The Financial Times:  Klausovi Češi nedokážou odolat
Britský podnikatelský deník The Financial Times v redakčním komentáři uvítal vítězství sociální demokracie v českých parlamentních volbách. Připomíná, že alternativou byl návrat ODS a Václava Klause. Je oslavou Klausovy politické zručnosti, že vůbec kandidoval, soudí deník. Jako premiér předsedal v 90. letech zpackané privatizaci, bezprecedentní korupci a neudržitelnému utrácení, které skončilo ve finanční krizi. Mnozí Češi mu však nedokážou odolat.

Národná Obroda: Tři poražení, jeden vítěz
Tři poražení, jeden vítěz. I tak je možné z úzkého ideologického hlediska zhodnotit volby v ČR podle slovenského listu Národná obroda. "Poražení jsou demokratické strany, ČSSD, ODS a Koalice, vítězem je nedemokratická KSČM," napsala Národná Obroda. Za největší překvapení označil vítězství komunistů, když 13 let po pádu železné opony volil KSČM každý pátý volič. "Poprvé od roku 1989 prohrála ve volbách pravice na celé čáře," zdůraznil list.

Nový čas: pravice doplatila na rozdrobenost
Nejčtenější slovenský deník Nový čas napsal, že česká pravice doplatila na svou rozdrobenost, neschopnost jasně oslovit svým programem, možná i aroganci svých představitelů. "Vítězství sociálních demokratů, porážka pravice a postup komunistů na pozici třetí nejsilnější strany, která bude kontrolovat pravděpodobnou vládní koalici," hodnotí list výsledky hlasování.

Die Presse: Česká republika na zpáteční cestě do 40. let?
Je Česká republika na cestě zpátky do 40. let? Severní soused Rakouska nenabízí momentálně obraz země, která vzletně směřuje do 21. století, píše o výsledku českých parlamentních voleb rakouský list Die Presse. Strnulé chování velké části politické elity země v otázce Benešových dekretů a silný výsledek komunistů ve volbách zanechávají podle komentátora dojem, že se Češi chtějí dostat do nešťastného období 40. let minulého století, kdy byli vyhnáni a vyvlastněni sudetští Němci a Maďaři a komunisté se stali po svobodných volbách nejsilnější stranou v zemi.

Autoři: ,

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

Vnitro pustilo do boje o Hrad jen devět z 21 kandidátů, odmítlo třeba Janečka

K prezidentské volbě připustilo ministerstvo vnitra devět z 21 kandidátů. O Hrad zabojují Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba, kterou už nezměním. Pavel se omluvil za prosovětský životopis

Premium Prezidentský kandidát Petr Pavel se pro MF DNES poprvé omluvil za vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Sázkovým favoritem na prezidenta je Pavel, Nerudová se dostala před Babiše

Největším sázkovým favoritem na post hlavy státu je Petr Pavel. Před Andreje Babiše, který je favoritem na výhru hned v...

Vrah si vyráběl alibi, zabíjel pro peníze. Brutální vraždu řešilo 1. oddělení

Premium Důmyslná vražda nevinného muže měla zakrýt zpronevěru peněz a smáznout dluhy. Oblíbený seriál České televize se...

Vláda chce začít jadernou válku s Ruskem, šíří Vrabel. Vyšetřuje ho policie

Česká vláda nám jasně říká, s kým budeme ve válce, a chce útočit na Ruskou federaci, říká organizátor protivládních...

STALO SE DNES: Prezidentský kvíz vyhrála Nerudová, Rusové zastřelili Romy

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová dominovala v kvízu o obraně a NATO. Rusové na Ukrajině zastřelili desítky Romů,...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....