Sobotka chce lidovce i ANO přímo ve vládě, volební sjezd a kárá Haška

  14:48aktualizováno  14:48
Jinou realistickou variantu vlády než koalici za přímé účasti ANO a KDU-ČSL ve vládě předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí. Navrhuje svolání mimořádného sjezdu ČSSD. V rozhovoru pro iDNES.cz se opřel do Michala Haška, jenž ho vyzval k rezignaci. "Má černé svědomí. Hodně pomáhal tomu, aby ČSSD byla vnímána jako rozdělená strana," řekl Sobotka.

Předčasné volby na jihu Moravy. Bohuslav Sobotka, ČSSD, Slavkov u Brna | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

První místopředseda ČSSD Michal Hašek řekl, že kdyby strana, kterou vede, získala ve volbách 20,5 procenta hlasů, tak by odstoupil. Co tomu říkáte? Budete ještě po jednání předsednictva v čele strany?
Tak především já chci na jednání předsednictva navrhnout, aby se sešel mimořádný sjezd ČSSD. Je nezbytné, aby se sešel ještě před volbami do Evropského parlamentu, pravděpodobně někdy v březnu, a tam by celé vedení sociální demokracie mělo požádat o obnovení mandátu. Volební výsledek není uspokojivý. My jsme volby vyhráli, ale je to velmi hubené vítězství, řekl bych hodně hořké vítězství. A my teď máme dva úkoly - využít ten mandát od více než milionu občanů, abychom sestavili příští vládu. A současně musíme pracovat na obnovení sociální demokracie. To se může stát jen na mimořádném sjezdu. Nedovedu si představit, že bez něj by strana šla do voleb v příštím roce.

S rezignací, jak vás k ní vlastně vyzval pan Hašek, nepočítáte?
Já stejně jako další členové vedení bych chtěl dovést stranu do sjezdu a tam by celé vedení mělo požádat o obnovení mandátu. Bude záležet i na tom, jestli do té doby vyjednáme účast ČSSD ve vládě, nebo ne. Pokud jde o výzvu Michala Haška, má černé svědomí. V předvolebním období hodně pomáhal tomu, aby sociální demokracie byla vnímána jako rozdělená politická strana. Mě ta výzva z jeho strany nepřekvapuje. Problém je, že on takové věci dělal už před volbami, kdy to znejisťovalo naše voliče. Mám na mysli hlasování na ústředním výkonném výboru, kde měla být zpochybněna moje pozice lídra ČSSD ve volbách do Sněmovny. I Michal Hašek by stejně jako další členové vedení měl požádat na sjezdu o obnovení svého mandátu.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)
Členové vedení ODS byli z volebního neúspěchu zklamaní. (26. října 2013)
Andrej Babiš a šéf cirkusu Jaromír Joo slaví s tygřím mládětem volební úspěch...
Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

Proč jste podle vás ve volbách dostali jen 20,5 procenta hlasů?
Podle mě jsou dva hlavní důvody. Tématem kampaně se v zásadě stal boj proti starým politickým stranám, zavedeným politickým stranám a v rámci toho zjednodušení byla ČSSD tak trochu hozena do jednoho pytle se stranami, které tu vládly v uplynulých třech letech. Ačkoli sociální demokracie byla v opozici, hlasem ANO v té velmi nákladné kampani bylo vše překryto. Tím druhým faktorem byla nejednota sociální demokracie. To, že tady byla neustále vedena diskuse, kdo bude za sociální demokracii premiér, jsme byli vystaveni trvalému ataku Zemanovců. Zemanovci se nás snažili zevnitř rozklížit, i tím tajným hlasováním na ústředním výkonném výboru. To odrazovalo voliče sociální demokracie.

Víte o tajných vyjednáváních vašich stranických kolegů s Milošem Zemanem za vašimi zády? Jedno mělo být v sobotu v Lánech.
Tady především byla snaha pana Mynáře a pana Nejedlého ze strany SPOZ ovlivňovat vnitřní poměry sociální demokracie a je také veřejně známo, kdo se s nimi scházel.

Je třeba, abychom nevedli válku uvnitř sociální demokracie

Může se podle vás stát, že se o vás bude na předsednictvu znovu hlasovat jako o kandidátovi ČSSD na premiéra?
To je jasné rozhodnutí ústředního výkonného výboru a to je silnější než hlasování předsednictva strany. Ale to, co my teď potřebujeme, je, abychom nevedli válku uvnitř strany, soustředili se na vyjednávání a připravili sjezd ČSSD.

Už víte, kdy se sejdete s prezidentem Zemanem?
Požádám o tu schůzku standardně prostřednictvím sekretariátu. Předpokládám, že by to mělo být po státním svátku.

Když se podíváme na volební výsledky, troufám si říci, že voliči jednoznačně odmítli vámi preferovanou variantu jednobarevné vlády tolerované komunisty. Jakou variantu příští vlády teď čtete ve výsledcích voleb vy?
Ta varianta musí vyhovět volání občanů po zásadních změnách. Proto vnímám jako možnou variantu vlády sociální demokracii, která byla v opozici, KDU-ČSL, která nebyla ve Sněmovně, a nové strany ANO. To je varianta, která dává dohromady dostatečnou většinu na půdě Poslanecké sněmovny. A dává také protestní straně ANO možnost, aby se podílela na řešení problémů, které před volbami pojmenovávala.

Jiná realistická varianta než s ANO a lidovci není

Měla by to být ryzí koalice, nebo menšinová vláda ČSSD tolerovaná těmito stranami?
Bude velmi záležet na výsledku bilaterálních jednání. Chceme jednat jak s lidovci, tak s ANO. Jde o to, abychom našli co největší programový průnik. Ale tato varianta vlády se mi jeví jako realistická. Jiné realistické varianty v takto roztříštěné Sněmovně příliš nevidím. Platí, že levicově orientovanou vládu v této Poslanecké sněmovně sociální demokracie sestavit nemůže.

Není podle vás výhodnější, abyste se minimálně hnutí ANO Andreje Babiše pokusili vtáhnout přímo do vlády, aby se nemohli z opozice tolik vymezovat, z čehož by ANO těžilo v příštích volbách?
Vládní většina bude muset být dostatečně stabilní a soudržná. Podmínkou pro to je, aby všechny strany ve vládě zastoupeny byly. To je myslím reálná varianta. Nechci samozřejmě vylučovat jednání o jiných modelech, v takto roztříštěné Sněmovně je potřeba najít shodu stran, které jsou ochotny na sebe převzít odpovědnost. Země potřebuje vládu v situaci, kdy současná vláda Jiřího Rusnoka nemá žádnou politickou legitimitu.

Nabídnete Andreji Babišovi křeslo ministra financí?
Vůbec nejsme ve fázi, abychom se bavili o křeslech. My se chceme bavit o programových průnicích. ANO v honbě za hlasy sociálně demokratických voličů převzalo řadu prvků z našeho programu, a tak si myslím, že by programová shoda mohla být v řadě oblastí jednodušší.

Určitě ale programová shoda nebude, pokud bude ANO trvat na tom, že se nesmějí zvyšovat daně. Už se začínáte smiřovat s tím, že se vám nepodaří zvýšit firmám daně?
Ale hnutí ANO stejně jako my požaduje, aby se zlepšila valorizace penzí. Někde ty finanční prostředky musíme vzít. Byl bych velmi rád, kdyby jednání probíhala tak, že se budou řešit nejen opatření na výdajové straně, ale současně si také realisticky musíme říci, jak příjmy státu zvýšit. Očekávám, že pokud ANO nebude chtít zvýšit daně, přijde s jiným reálným modelem, jak pokrýt priority, které slibovala sociální demokracie a velmi často je slibovalo i hnutí ANO. Musíme najít zdroje na pokrytí prorůstových opatření.

Jak byste se chtěl domluvit na důchodové reformě, jejíž druhý pilíř jste slibovali zrušit, ale ANO má v programu, že má být druhý pilíř zachován?
K tomu budou sloužit ta jednání, která povedeme. Pokud jde o KDU-ČSL, myslím, že sdílí náš názor na existenci druhého pilíře, rádi bychom přesvědčili ANO, aby podpořilo naši snahu druhý pilíř zrušit.

ANO se nemůže tvářit, že nemá se sestavením vlády nic společného

Kdyby jednání s těmito dvěma subjekty nebylo úspěšné, jaká je náhradní varianta pro ČSSD?
Myslím, že se tady zatím jiná alternativa nerýsuje. Bylo by nezodpovědné hnát zemi do dalších a dalších předčasných voleb a myslet si, že lidé rozhodnou jinak. Strany, které teď získaly mandát, musí hledat shodu, vytvořit vládu, sestavit rozpočet. Potřebujeme vyřešit krizi ve zdravotnictví, čerpání evropských prostředků, je tady celá řada praktických úkolů. Samozřejmě pro protestní strany to není jednoduché. Tím, jak silný mandát získalo ANO, tak se nemůže tvářit, že nemá se sestavením vlády nic společného.

Jakou roli při sestavování vlády bude hrát prezident? Tedy kromě toho, jestli nespolupracuje s Michalem Haškem na tom, abyste nebyl předsedou ČSSD?
Když pominu možné snahy prezidenta změnit vnitřní poměry v sociální demokracii, tak si myslím, že Česká republika je parlamentní demokracií a primárně k dohodě musí dojít mezi jednotlivými parlamentními stranami. Prezident by měl respektovat, pokud vznikne dohoda, která bude mít za sebou většinu členů Poslanecké sněmovny, a jmenovat premiéra, na kterém se tyto parlamentní strany shodnou. A já pevně věřím, že poté, co neuspěli Zemanovci, nebude prezident blokovat snahu sociální demokracie o ustavení nové vlády.

Pokud by tedy jednání s ANO a KDU-ČSL nevyšla a jiná varianta podle vás není, složil byste funkci předsedy, nebo až na tom sjezdu?
Pokud by se nepodařilo sestavit vládu, tak by to znamenalo, že bych určitě už na sjezdu nekandidoval. Pokud se podaří vládu sestavit, nevylučuji, že bych se znovu ucházel o vedení sociální demokracie. Za klíčovou podmínku tedy pokládám to, jestli se sociální demokracii podaří sestavit vládu, kde bude moci prosazovat svůj program. Stejně tak za důležitý považuji sjezd strany, na kterém se musí změnit systém sestavování našich kandidátních listin, protože ten se přežil a my potřebujeme dát mnohem větší pravomoc členům ČSSD, měli bychom se dostat ke skutečným primárkám.

Co může ČSSD udělat pro to, abyste vystupovali jako jedna strana, a ne jako dvě strany, u nichž voliči nevědí, co mají očekávat?
Neúspěch Zemanovců je jasný signál, že orientace na Zemanovce, na jejich styl politiky a na jejich byznysové zákulisí je cesta do pekel. Sociální demokracie by rozhodně neměla jít v politice tímto směrem, ale měli bychom hledat možnosti, jak mnohem více oslovit středové voliče, což se nám bohužel v těchto volbách nepovedlo.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Před pražským magistrátem se objevily nápisy proti vizuálnímu smogu

Před dnešním jednáním pražského zastupitelstva se u budovy magistrátu na Mariánském náměstí objevily nápisy s hesly...

Zrušit a vyhladovět se nedáme. Senátoři si připomněli 30 let svobody

„Nenechme se zastrašit slovy o vyhladovění a zrušení,“ apeloval na senátory a senátorky předseda horní komory...

Školáci povinně na akci na Letnou? V rozvrhu to měli omylem, řekl ředitel

V oficiálním elektronickém rozvrhu hodin dětí na ZŠ Kunratice se objevila sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro...

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

Najdete na iDNES.cz