Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poškodil jste stát prodejem OKD, vyčetli Sobotkovi. Došlo i na Babiše

  15:40aktualizováno  17:33
Hned při prvních interpelacích na nového premiéra Bohuslava Sobotku vytáhla ODS zbraně nejsilnějšího kalibru. Vyčetla mu, že byl jako ministr financí u nevýhodného prodeje menšinového balíku akcií státu v OKD. Marek Benda se Sobotky ptal, zda před jmenováním vlády poslal na Hrad i lustrační osvědčení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Občanský demokrat Adolf Beznoska chtěl od Sobotky vědět, zda vyvodí osobní politickou odpovědnost v případě, že se prokáže, že při prodeji 45 procent akcií v těžební společnosti OKD byl stát poškozen o 3,4 miliardy korun.

Koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, v níž byl Sobotka od roku 2002 ministrem financí, prodala balík akcií v OKD za 4,1 miliardy korun. Beznoska při interpelacích řekl, že se tento prodej dostal "do hledáčku" protikorupční policie, protože reálná cena měla být 7,5 miliardy korun.

Poslanec ODS chtěl také od Sobotky vědět, zda považuje za správné, že součástí prodeje bylo i 44 tisíc bytů zaměstnanců OKD. "Považujete cenu jednoho bytu 40 tisíc korun za přiměřenou?" ptal se Beznoska předsedy vlády.

Sobotka: Cenu za podíl v OKD potvrdil ÚOHS i Evropská komise

Premiér poslanci ODS opáčil, že správnost ceny potvrdil jak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, tak Evropská komise. Podle Sobotky je chyba, že ještě za vlád ODS, v devadesátých letech, stát ztratil majoritu v OKD. "Stát za 51 procent akcií nedostal ani korunu," řekl předseda vlády při interpelacích. Podivil se, že to policie nevyšetřuje.

Byty měly být podle premiéra převedeny na města a obce, ale byl to exministr průmyslu Vladimír Dlouhý, který podle Sobotky může za to, že byty byly vloženy do společnosti OKD. A Sobotka také ODS doporučil, ať se obrátí na svého místopředsedu Evžena Tošenovského, který seděl v letech 2005 až 2009 v dozorčí radě OKD a dostal od vedení společnosti pětimilionovou odměnu. "Pokud máte nějaké další otázky, obraťte se na pana Tošenovského," řekl premiér. ODS také připomněl, že před volbami v roce 2010 dostala 15 milionů korun od Zdeňka Bakaly, který v minulosti získal kontrolu nad OKD.

Benda se ptal premiéra na lustrační osvědčení nových ministrů

Poslanec za ODS Marek Benda chtěl od Sobotky vědět, zda před jmenováním vlády doručil na Hrad lustrační osvědčení všech kandidátů na ministry.

Sobotka mu opáčil, že dodal lustrační osvědčení u všech kromě kandidáta na ministra financí Andreje Babiše a těch, na něž se už kvůli nízkému věku povinnost předkládat lustrační osvědčení nevztahuje. "Taková je realita," řekl Sobotka. Babiš nemohl čisté lustrační osvědčení dodat. Soudí se na Slovensku o to, že je evidován jako spolupracovník tajné policie minulého režimu.

Babiš popírá, že s StB vědomě spolupracoval, i to, že by jí kdy cokoli podepsal. Při interpelacích na ministry mu pak poslanec TOP 09 z Prahy Jiří Koubek připomněl předvolební heslo hnutí ANO, že mají platit stejná pravidla pro všechny a bez výjimek. Babiš mu opáčil, že podle jeho právníků vůbec lustrační osvědčení předkládat ministři nemusí, že to není povinnost, jen "úzus".

Exministr zemědělství Petr Bendl z ODS chtěl od premiéra vědět, zda nepovažuje za konflikt zájmů, když má Babiš jako ministr pod sebou finančně-analytický útvar a může jako vlastník Agrofertu vidět "do karet" svým konkurentům v byznysu. O střetu zájmů u šéfa hnutí ANO mluvila i Bendlova kolegyně Miroslava Němcová.

"Je to do značné míry nová situace, do které jsme se dosud nedostali," odvětil Sobotka. Připomněl, že vláda byla sestavena podle výsledku voleb. "Riziko tady je a vždycky bude. Máme zákon o střetu zájmů," řekl Sobotka. Uvedl, že když se řeší něco, kde je politik ve střetu zájmů, musí to dotyčný politik oznámit. Premiér také zdůraznil, že když on sám byl ministrem financí, nikdy nepodlehl pokušení finančně-analytický útvar ministerstva financí zneužít.

Kalousek a Babiš se střetli kvůli personáliím na ministerstvu

Bývalý ministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se pri interpelacích na členy vlády Babiše ptal na změnu v čele legislativního odboru ministerstva financí.

Kalousek řekl, že byl z této funkce po deseti letech práce pro deset různých ministrů odvolán Michael Švorc a na jeho místo byl podle něj dosazen "politický trafikant". Zeptal se Babiše, zda to bylo na místě, když byl jen tři dny ve funkci a zda proběhlo řádné výběrové řízení.

"Pokud mluvíme o politických trafikantech, je to především vaše praxe," opáčil Kalouskovi Babiš. "Pan doktor Pelikán není žádný politický trafikant," řekl šéf hnutí ANO a zastal se nového šéfa legislativy v úřadě Roberta Pelikána. Švorc podle něj dál bude docházet do úřadu a dělat svou práci, jen se podle něj slučují některé odbory na ministerstvu. Kalouskovi se jeho odpověď nelíbila. "Lžete, pane ministře," prohlásil v parlamentu při interpelacích na členy vlády.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

KOMENTÁŘ: Proč v Česku prudce klesá spotřeba piva? Mladí nechtějí, staří nemohou

19. června 2024

Premium Spotřeba piva loni prudce klesla, ukázaly statistiky pivovarníků. Navíc je to trend už roky. Lidé...

Miláček a aktivista, hlasujte proti. Kovářová grilovala adepta na ústavního soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  12:54

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...