Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci schválili rozpočet. Vládě ANO a ČSSD pomohli komunisté

  6:06aktualizováno  18:37
Zákon roku, státní rozpočet na rok 2019 s plánovaným schodkem 40 miliard korun, schválili ve středu poslanci. Pro bylo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Rozpočet počítá s rekordním zvyšováním penzí v průměru o více než 900 korun, i s růstem platů učitelů a dalších státních zaměstnanců.

„Tak konečně. Česká republika má rozpočet na příští rok. Právě ho schválila sněmovna,“ radoval se po hlasování premiér Andrej Babiš. Do debaty před hlasováním rozpočtu se vůbec nezapojil.

19.prosince 2018 v 18:46, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 19:39

Tak konečně! Česká republika má rozpočet na příští rok Právě ho schválila sněmovna

Při hlasování o změnách rozpočtu byli úspěšní hlavně komunisté. Prošly návrhy šéfky rozpočtového výboru Miloslavy Vostré z KSČM přidat 16 milionů Kanceláři prezidenta republiky i 25,7 milionů Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Největší změnou navíc byl další návrh Vostré přidat 600 milionů obcím na financování odstranění havarijních stavů, oprav, rekonstrukcí a výstavbu kapacit nových kapacit budov základních a mateřských škol.

Schválen byl i návrh další komunistky Hany Aulické Jírovcové přidat na sociální služby 200 milionů korun, což umožní nárůst platů pracovníků v sociálních službách o sedm procent místo pěti procent. Úspěšný byl rovněž komunista Zdeněk Ondráček, jenž prosadil 30 milionů navíc pro policisty na nákup balistické ochrany a 70 milionů korun pro hasiče.

Před kolapsem sociálních služeb, které jsou podle něj podfinancované, varoval ve Sněmovně poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný, jeho strana chtěla pro sociální služby víc peněz. „V rozpočtu je navržena historicky nejvyšší suma na oblast sociálních služeb,“ oponovala mu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Z poslanců jiných stran uspěl sociální demokrat Roman Onderka s přesunem 327 milionů korun v rámci rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí ve prospěch sociálních služeb místo dávek státní sociální podpory a pěstounské péče. Návrhy dalších stran neměly šanci.

Poslanci hlasovali o zhruba stovce pozměňovacích návrhů v celkovém objemu asi 140 miliard korun, ale další opoziční strany nebyly úspěšné. Neprošel třeba návrh dát 3 miliony korun na obnovu památníku Jana Palacha před Národním muzeem v Praze a neuspěla exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD, která chtěla 700 milionů korun navíc pro třídní učitele.

Kdo nejvíce zadlužil zemi, byl Kalousek, řekla Schillerová

Filosofii rozpočtu hájila ministryně financí Alena Schillerová. „Konzervativní příjmy, maximální výdaje,“ řekla. Právě kvůli této strategii jsou podle ní konečné výsledky rozpočtu lepší než čísla, jež vláda poslancům předkládá jako návrh rozpočtu ke schválení.

Rozpočet na příští rok počítá s rekordním zvýšením penzí o 918 korun v průměru s tím, že průměrná výše penze bude od ledna 13 286 korun. Důchodci nad 85 let dostanou navíc tisícovku, což už dříve schválil parlament. Celkové výdaje rozpočtu na příští rok mají být 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun.

„Z národních zdrojů jde téměř 80 miliard korun na investice,“ řekla Schillerová. „Tím, kdo nejvíce zadlužil zemi, byl bývalý ministr financí Kalousek,“ řekla.

Slovensko má vyrovnaný, vy deficitní rozpočet, opáčil Kalousek

Ten se proti tomu hned ohradil. „Hospodaříte špatně. Proč Slovensko sestavuje vyrovnaný rozpočet, zatímco vy sestavujete rozpočet deficitní,“ opáčil jí šéf poslanců TOP 09.

Komunisté, kteří podpořili už vznik vlády, jsou ale spokojeni. „Dohoda o toleranci je plněna a státní rozpočet za těchto podmínek můžeme podpořit,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip už po sobotním jednání ÚV KSČM. 

Zcela jinak než komunisté a Schillerová a naopak podobně jako Kalousek vnímají rozpočet další opoziční strany. „Podobný rozpočet by připravila úřednická vláda. Vůbec nepočítá s důchodovou reformou, není vyrovnaný, přestože se s tím počítá ve vládním programovém prohlášení. Vůbec nepřipravuje Českou republiku na zhoršení ekonomické situace,“ vytkl vládě poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

„Nemáte žádný plán, utrácíte jako Špidla,“ vytkl vládě poslanec ODS Václav Klaus mladší v narážce na expremiéra Vladimíra Špidlu z ČSSD.

Učitelé měli platy srovnatelné s lékaři, řekla politička ČSSD

Razantně k návrhu vlády vystoupila politička vládní ČSSD, exministryně školství Valachová. „Když léta poslouchám, že školství je prioritou, napadá mě jedno slovo: Pokrytectví. V roce 1990 měli učitelé srovnatelné platy s lékaři a jak je to dnes?“ řekla poslancům Valachová. „Vzdělávání je investice do budoucna. Je to investice, na kterou se vyplatí i půjčit, protože je to investice správným směrem,“ uvedla. Vyzvala poslance, ať alespoň schválí, že výdaje rozpočtové kapitoly ministerstva školství budou 5 procent HDP nejpozději v roce 2025.

Poslanci přitom navrhovali přidat další miliardy korun na platy učitelů, na příspěvky na péči pro postižené lidi, na sociální služby nebo na opravy silnic. Jejich snaha byla ovšem marná. 

Proč mají obědy zdarma dostávat i vaše děti? ptal se Farský

Několik opozičních poslanců se ve středu opřelo do plánů členů vlády, aby měli školáci obědy zdarma. „Proč mají obědy zdarma dostávat i vaše děti?“ ptal se poslanců šéf klubu STAN Jan Farský. Jeho kolegyně Věra Kovářová obhajovala svůj pozměňovací návrh, aby bylo místo toho přidáno 5,3 miliardy korun na platy učitelů. „Kdy přijdou zdarma i snídaně a večeře?“ utahoval si z plánu některých členů vlády i Kalousek. 

Pirát Lukáš Bartoň označil za klamavou reklamu sliby o přidávání učitelům. „Ale kterým? Pouze státních škol, pouze regionálních a středních, nemluví se o vysokoškolských,“ prohlásil Bartoň. A jeho kolegyně Olga Richterová doporučila, kde se dá ušetřit. „Dvě miliardy korun dává stát ročně za poštovné. To je obrovský prostor pro úspory,“ kritizovala Richterová. Využíváním datových schránek by se podle ní tato částka dala dramaticky snížit. 

Kalousek: Byl by to dobrý rozpočet, kdyby byl konec světa

Opozice návrhu vyčítala jak výši schodku, tak nastavení priorit, například nedostatek peněz na investice a na vědu. „Nemůžeme rozpočet podpořit, byl by to dobrý rozpočet jen za předpokladu, že by byl příští rok konec světa,“ uvedl Kalousek.

Rozpočet je podle ODS v době dlouhodobého ekonomického růstu připraven bez priorit a občanští demokraté v něm dokázali najít 40,5 miliardy úspor. „Nebylo by tak složité sestavit vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předseda ODS Petr Fiala označil na Twitteru rozpočet za mdlý, nevýrazný a bez ambicí.

19.prosince 2018 v 09:56, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 10:23

Návrh státního rozpočtu je mdlý, nevýrazný, bez ambicí, neobsahuje důležité priority a ještě k tomu je deficitní... Vláda nemá ambici něco udělat a nemá ani představivost, co by to mohlo být - a to se plně projevuje v rozpočtu. A proto ho ODS nemůže podpořit.

„Není dobré takovýto rozpočet stavět v době rekordního hospodářského růstu,“ prohlásil také první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Hádka o víc peněz na obranu, či na sociální věci a školství

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková a ODS Jana Černochová se pohádaly o to, na co má stát dávat více peněz. „Naše vláda dávala více v době krize na obranu než na vaše v době konjunktury,“ vyčetla vládě Černochová.

„Mnohem více by nám slušely mírové iniciativy,“ oponovala jí Gajdůšková. Pokud by měli poslanci rozhodovat o tom, zda dají více na obranu, nebo na sociální služby a školství, jednoznačně mají dostat přednost sociální investice a školství.

„Vy jste asi přistála z jiného vesmíru. Jak to tady stavíte - chléb nebo zbraně? Rozdáváte peníze na jízdné zdarma a nechcete dát peníze na obranu, jak jste se k tomu před lety sami zavázali,“ vyčetla sociální demokratce Černochová.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...