Poslanci schválili rozpočet. Vládě ANO a ČSSD pomohli komunisté

  6:06aktualizováno  18:37
Zákon roku, státní rozpočet na rok 2019 s plánovaným schodkem 40 miliard korun, schválili ve středu poslanci. Pro bylo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Rozpočet počítá s rekordním zvyšováním penzí v průměru o více než 900 korun, i s růstem platů učitelů a dalších státních zaměstnanců.

„Tak konečně. Česká republika má rozpočet na příští rok. Právě ho schválila sněmovna,“ radoval se po hlasování premiér Andrej Babiš. Do debaty před hlasováním rozpočtu se vůbec nezapojil.

19.prosince 2018 v 18:46, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 19:39

Tak konečně! Česká republika má rozpočet na příští rok Právě ho schválila sněmovna

Při hlasování o změnách rozpočtu byli úspěšní hlavně komunisté. Prošly návrhy šéfky rozpočtového výboru Miloslavy Vostré z KSČM přidat 16 milionů Kanceláři prezidenta republiky i 25,7 milionů Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Největší změnou navíc byl další návrh Vostré přidat 600 milionů obcím na financování odstranění havarijních stavů, oprav, rekonstrukcí a výstavbu kapacit nových kapacit budov základních a mateřských škol.

Schválen byl i návrh další komunistky Hany Aulické Jírovcové přidat na sociální služby 200 milionů korun, což umožní nárůst platů pracovníků v sociálních službách o sedm procent místo pěti procent. Úspěšný byl rovněž komunista Zdeněk Ondráček, jenž prosadil 30 milionů navíc pro policisty na nákup balistické ochrany a 70 milionů korun pro hasiče.

Fotogalerie

Před kolapsem sociálních služeb, které jsou podle něj podfinancované, varoval ve Sněmovně poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný, jeho strana chtěla pro sociální služby víc peněz. „V rozpočtu je navržena historicky nejvyšší suma na oblast sociálních služeb,“ oponovala mu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Z poslanců jiných stran uspěl sociální demokrat Roman Onderka s přesunem 327 milionů korun v rámci rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí ve prospěch sociálních služeb místo dávek státní sociální podpory a pěstounské péče. Návrhy dalších stran neměly šanci.

Poslanci hlasovali o zhruba stovce pozměňovacích návrhů v celkovém objemu asi 140 miliard korun, ale další opoziční strany nebyly úspěšné. Neprošel třeba návrh dát 3 miliony korun na obnovu památníku Jana Palacha před Národním muzeem v Praze a neuspěla exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD, která chtěla 700 milionů korun navíc pro třídní učitele.

Kdo nejvíce zadlužil zemi, byl Kalousek, řekla Schillerová

Filosofii rozpočtu hájila ministryně financí Alena Schillerová. „Konzervativní příjmy, maximální výdaje,“ řekla. Právě kvůli této strategii jsou podle ní konečné výsledky rozpočtu lepší než čísla, jež vláda poslancům předkládá jako návrh rozpočtu ke schválení.

Rozpočet na příští rok počítá s rekordním zvýšením penzí o 918 korun v průměru s tím, že průměrná výše penze bude od ledna 13 286 korun. Důchodci nad 85 let dostanou navíc tisícovku, což už dříve schválil parlament. Celkové výdaje rozpočtu na příští rok mají být 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun.

„Z národních zdrojů jde téměř 80 miliard korun na investice,“ řekla Schillerová. „Tím, kdo nejvíce zadlužil zemi, byl bývalý ministr financí Kalousek,“ řekla.

Slovensko má vyrovnaný, vy deficitní rozpočet, opáčil Kalousek

Ten se proti tomu hned ohradil. „Hospodaříte špatně. Proč Slovensko sestavuje vyrovnaný rozpočet, zatímco vy sestavujete rozpočet deficitní,“ opáčil jí šéf poslanců TOP 09.

Komunisté, kteří podpořili už vznik vlády, jsou ale spokojeni. „Dohoda o toleranci je plněna a státní rozpočet za těchto podmínek můžeme podpořit,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip už po sobotním jednání ÚV KSČM. 

Zcela jinak než komunisté a Schillerová a naopak podobně jako Kalousek vnímají rozpočet další opoziční strany. „Podobný rozpočet by připravila úřednická vláda. Vůbec nepočítá s důchodovou reformou, není vyrovnaný, přestože se s tím počítá ve vládním programovém prohlášení. Vůbec nepřipravuje Českou republiku na zhoršení ekonomické situace,“ vytkl vládě poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

„Nemáte žádný plán, utrácíte jako Špidla,“ vytkl vládě poslanec ODS Václav Klaus mladší v narážce na expremiéra Vladimíra Špidlu z ČSSD.

Učitelé měli platy srovnatelné s lékaři, řekla politička ČSSD

Razantně k návrhu vlády vystoupila politička vládní ČSSD, exministryně školství Valachová. „Když léta poslouchám, že školství je prioritou, napadá mě jedno slovo: Pokrytectví. V roce 1990 měli učitelé srovnatelné platy s lékaři a jak je to dnes?“ řekla poslancům Valachová. „Vzdělávání je investice do budoucna. Je to investice, na kterou se vyplatí i půjčit, protože je to investice správným směrem,“ uvedla. Vyzvala poslance, ať alespoň schválí, že výdaje rozpočtové kapitoly ministerstva školství budou 5 procent HDP nejpozději v roce 2025.

Poslanci přitom navrhovali přidat další miliardy korun na platy učitelů, na příspěvky na péči pro postižené lidi, na sociální služby nebo na opravy silnic. Jejich snaha byla ovšem marná. 

Proč mají obědy zdarma dostávat i vaše děti? ptal se Farský

Několik opozičních poslanců se ve středu opřelo do plánů členů vlády, aby měli školáci obědy zdarma. „Proč mají obědy zdarma dostávat i vaše děti?“ ptal se poslanců šéf klubu STAN Jan Farský. Jeho kolegyně Věra Kovářová obhajovala svůj pozměňovací návrh, aby bylo místo toho přidáno 5,3 miliardy korun na platy učitelů. „Kdy přijdou zdarma i snídaně a večeře?“ utahoval si z plánu některých členů vlády i Kalousek. 

Pirát Lukáš Bartoň označil za klamavou reklamu sliby o přidávání učitelům. „Ale kterým? Pouze státních škol, pouze regionálních a středních, nemluví se o vysokoškolských,“ prohlásil Bartoň. A jeho kolegyně Olga Richterová doporučila, kde se dá ušetřit. „Dvě miliardy korun dává stát ročně za poštovné. To je obrovský prostor pro úspory,“ kritizovala Richterová. Využíváním datových schránek by se podle ní tato částka dala dramaticky snížit. 

Kalousek: Byl by to dobrý rozpočet, kdyby byl konec světa

Opozice návrhu vyčítala jak výši schodku, tak nastavení priorit, například nedostatek peněz na investice a na vědu. „Nemůžeme rozpočet podpořit, byl by to dobrý rozpočet jen za předpokladu, že by byl příští rok konec světa,“ uvedl Kalousek.

Rozpočet je podle ODS v době dlouhodobého ekonomického růstu připraven bez priorit a občanští demokraté v něm dokázali najít 40,5 miliardy úspor. „Nebylo by tak složité sestavit vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předseda ODS Petr Fiala označil na Twitteru rozpočet za mdlý, nevýrazný a bez ambicí.

19.prosince 2018 v 09:56, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 10:23

Návrh státního rozpočtu je mdlý, nevýrazný, bez ambicí, neobsahuje důležité priority a ještě k tomu je deficitní... Vláda nemá ambici něco udělat a nemá ani představivost, co by to mohlo být - a to se plně projevuje v rozpočtu. A proto ho ODS nemůže podpořit.

„Není dobré takovýto rozpočet stavět v době rekordního hospodářského růstu,“ prohlásil také první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Hádka o víc peněz na obranu, či na sociální věci a školství

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková a ODS Jana Černochová se pohádaly o to, na co má stát dávat více peněz. „Naše vláda dávala více v době krize na obranu než na vaše v době konjunktury,“ vyčetla vládě Černochová.

„Mnohem více by nám slušely mírové iniciativy,“ oponovala jí Gajdůšková. Pokud by měli poslanci rozhodovat o tom, zda dají více na obranu, nebo na sociální služby a školství, jednoznačně mají dostat přednost sociální investice a školství.

„Vy jste asi přistála z jiného vesmíru. Jak to tady stavíte - chléb nebo zbraně? Rozdáváte peníze na jízdné zdarma a nechcete dát peníze na obranu, jak jste se k tomu před lety sami zavázali,“ vyčetla sociální demokratce Černochová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Najdete na iDNES.cz