Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

  5:00aktualizováno  10:37
Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a ČSSD. Byl u toho i prezident Miloš Zeman. Rekordně vzrostou penze, v průměru o více než devět stovek, vláda kývla i na růst platů učitelů a dalších zaměstnanců veřejného sektoru.

Vyzval jsem ministry, aby šetřili, já sám jdu příkladem,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. Zeman podle něj při jednání vlády mluvil kriticky o podpoře nevládních organizací a obnovitelných zdrojů energie.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. „Prezentuje to 0,7 procenta HDP,“ hájila Schillerová výši schodku po jednání vlády. Rozpočet teď dostanou a budou schvalovat poslanci. Babiš řekl, že nebude hledat podporu jen u komunistů, kteří vznik vlády tolerovali, ale i u dalších stran.

Penze vzrostou o více než devět stovek na průměr 13 286 korun

Ministryně financí Schillerová na tiskové konferenci řekla, že se počítá s rekordním zvýšením penzí o více než devět stovek v průměru, s tím, že průměrná výše penze bude od ledna 13 286 korun. Důchodci nad 85 let dostanou navíc tisícovku, což už dříve schválil parlament.

Fotogalerie

Prezident při příchodu do Hrzánského paláce řekl, že k rozpočtu má drobné, nikoli však zásadní, výhrady. Už minulý týden v televizi Barrandov řekl, že si váží toho, že ministryně Schillerová původně plánovaný schodek snížila na 40 miliard. Pochybnosti má o zhruba 6 miliardách, které mají z rozpočtu jít na slevy jízdného pro studenty a důchodce.

Zeman ve středu zavzpomínal na dobu, kdy jako premiér v Hrzánském paláci přijímal zahraniční delegace, například tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira. Zmínil se o krásném výhledu z paláce, nejlepší je podle něj z místních toalet, kam chodil malovat i malíř Jan Slavíček.

Zeman se pustil do neziskové organizace Evropské hodnoty

„Já bych chtěl především uvítat to snížení schodku z padesáti na čtyřicet miliard. Chápu sice argument, že daleko důležitější je reálný výsledek, ale nezapomeňte, že deficit je součástí zákona, a zákon se má dodržovat,“ uvedl Zeman při jednání vlády. Jeho projev k ministrům zveřejnil Hrad.

„Moje připomínky nejsou tak meritorní, aby mohly rozpočet rozbourat, a jsou namířeny vůči těm, kdo plýtvají, protože plýtvání je českým národním sportem,“ řekl Zeman. Vadí mu podpora inkluze, obnovitelných zdrojů energie a těch neziskových organizací, které jsou podle něj neužitečné.

„Příkladem takové neziskové organizace, která dostávala ještě nedávno z Ministerstva školství dotace, jsou Evropské hodnoty vedené pornohercem. Kdyby se tato organizace samofinancovala a Jakub Janda se vrátil ke své původní profesi, která je v celku výdělečná, tak by rovněž mohl státní rozpočet ušetřit,“ prohlásil Zeman.

Když v červenci Zeman přišel do Sněmovny před hlasováním o důvěře podpořit menšinovou vládu Andreje Babiše, byl kritičtější. „Nejsem pro deficit v době ekonomického růstu,“ řekl a mluvil o tom, že je třeba omezit plýtvání. „Je povinností prezidenta podpořit vládu, kterou před tím jmenoval. Ministři přicházejí a odcházejí, ale programové prohlášení by mělo zůstat,“ řekl také prezident ve Sněmovně, než vláda dostala důvěru hlasy poslanců ANO, ČSSD a také KSČM. Komunisté se rozhodli vládu tolerovat.

„Rozpočet je maximum možného. Byla jsem nucena vybalancovat požadavky vlády a jednotlivých resortů,“ řekla ke svému návrhu rozpočtu již dříve ministryně Schillerová. Prioritami rozpočtu jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Opozice návrhu vyčítá nízký podíl investic a vysoký deficit v době hospodářského růstu.

Zvýší se platy zaměstnanců veřejného sektoru

Návrh rozpočtu zohledňuje slibovaný růst platů učitelů, a to navýšením o 13,5 miliardy korun oproti letošku. „Držíme ten slib,“ řekla ministryně Schillerová. V roce 2021 bude podle ní průměrný plat učitelů 45 tisíc korun hrubého měsíčně.

Ministr školství Robert Plaga počítá s přidáním o deset procent v tarifech a pěti procenty navíc na odměny. O deset procent by se měly zvednout i platy nepedagogických pracovníků ve školství. Rozpočet vysokých škol by se v příštím roce měl zvýšit o dvě miliardy korun oproti letošku.

Platy od ledna porostou i dalším zaměstnancům ve veřejných službách. S odbory se vláda dohodla, že se většině z nich zvednou tarify o pět procent, policistům a hasičům o dvě procenta. Zbývající peníze poputují do odměn a příplatků. Přidávání nebude plošné a víc by měli dostat lidé s nízkými výdělky.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

VIDEO: V 90. letech to byl hit, teď hrozí zánik. Takto dnes hrají bingo

Hra bingo je součástí balíčku, u kterého plánuje ministerstvo financí navýšit...

Miliony lidí sledovaly v 90. letech každý týden televizní hru Bingo. V roce 2019 si ho mohou lidé zahrát už jen v...

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Najdete na iDNES.cz