Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slova o Putinově zadku a pak schválení smlouvy, na niž čekala Ukrajina

  18:40aktualizováno  23:51
Ukrajina se dočkala souhlasu českého parlamentu s asociační dohodou s Evropskou unií. Přes obstrukce komunistů ji krátce před čtvrteční půlnocí schválila Sněmovna hlasy 107 ze 138 přítomných. Řekněte, že tu smlouvu nechcete, protože tu smlouvu nechce Putin, pustil se před tím do odpůrců dohody šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek si k odpůrcům asociační dohody Ukrajiny s EU nebral servítky | foto:  František Vlček, MAFRA

„Závodíte, kdo vleze Putinovi do zadku hlouběji,“ řekl. Mířil tím hlavně na komunisty, ale i třeba na poslance ČSSD Jaroslava Foldynu. „Nejsme agenti Putina, ani nikoho jiného. Nechodíme se radit na žádné velvyslanectví, co máme udělat,“ opáčil mu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Pan Kalousek je drzej jako opice,“ říkal rozechvělým hlasem Foldyna.

Právě on před tím v rozpravě navrhoval, aby poslanci nejprve schválili prohlášení, že schválení dohody neznamená, že Ukrajina bude jednou členem Evropské unie, že země musí respektovat národnostní menšiny a zvláštní status Doněcké a Luhanské oblasti, tedy částí země, které ovládají proruští separatisté. Ale Foldyna neuspěl, a tak se zařadil mezi ty poslance, kteří pro smlouvu nehlasovali. Přímo proti ní ale byli jen komunisté. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

Zaorálek vidí u Putina vůli neeskalovat konflikt

To, že přijetí dohody v českém parlamentu neznamená automaticky příští členství Ukrajiny v Evropské unii, řekl poslancům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Vidím jak u Petra Porošenka, tak u Vladimira Putina snahu vyhnout se eskalaci konfliktu na Donbase,“ řekl také Zaorálek a ocenil, že příměří na východě Ukrajiny podle dohod z Minsku v současnosti funguje.

Je pravda, že hospodářská situace na Ukrajině není dobrá, ale je třeba abychom už konečně tu smlouvu schválili, nabádal kolegy ve Sněmovně šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Budíme už ostudu po celé Evropě,“ řekl před schválením dohody. Česko bylo jednou ze čtyř posledních zemí, která to do čtvrtka neudělala. „Pokud řekneme ne, tak to znamená, že rozšíříme řady Putinových dervišů,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Asociační dohoda s EU ukládá Ukrajině, jak zdůraznil Zaorálek, řadu povinností. Jde podle něj o reformy, které země potřebuje - boj s korupcí, reformu veřejné správy, veřejných nákupů či zdanění. Smlouvu tak již schválilo 25 zemí EU, chybí ještě souhlas Řecka, Kypru a Belgie.

Přihlížel tomu i ukrajinský velvyslanec Borys Zajčuk, který do Sněmovny dorazil. Musel sledovat to, jak se do rozpravy hlásí hlavně komunisté, jimž přibližování se Ukrajiny k Evropské unii a hlavně oddalování od Ruska vadí. „To, co proběhlo na Majdanu, nebyla revoluce, ale ozbrojený boj a dodnes Ukrajina dluží vysvětlení, kdo střílel první,“ řekl třeba poslanec KSČM Leo Luzar. „Vytváříme podmínky pro polofašistický režim, aby přistoupil k Evropské unii,“ tvrdil komunista Stanislav Mackovík.

„Není pravda, že na Ukrajině je nějaký polofašistický režim,“ ohradil se Zaorálek proti útokům komunistů, kteří se snažili přijetí smlouvy co nejdéle zdržovat. Návrh smlouvy poslala vláda do Sněmovny přesně před rokem.

Šéf ODS Petr Fiala vytkl vládě posun její zahraniční politiky směrem k východu i to, že je její vinou, že nedokázala smlouvu v českém parlamentu tak dlouho prosadit, ač má většinu a smlouvu podporovaly i ODS a TOP 09. Už dříve smlouvu schválil Senát.

Komunisté se neúspěšně pokusili vyřadit tento bod z programu

Právě komunisté byli největšími odpůrci přijetí této smlouvy. Předseda KSČM Vojtěch Filip se také během dne pokoušel poslat smlouvu, na níž Ukrajina čeká, „k ledu“, ale jeho snaha vyřadit ji z programu nebyla úspěšná. Poslanci koalice s pomocí TOP 09 také odhlasovali, že se o ní může jednat i po půlnoci. (více zde) To nakonec nebylo třeba. Vše se stihlo pár minut před půlnocí.

Asociační dohoda Ukrajiny a EU, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu už od ledna příštího roku, byla u začátku konfliktu na Ukrajině. Když ji prorusky orientovaný prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat, vyšli prozápadně orientovaní obyvatelé Kyjeva do ulic. Po krvavé zásahu proti demonstrantům byl nucen Janukovyč prchnout do Ruska a eskaloval konflikt, jenž přes loňskou ruskou anexi Krymu vedl až k bojům na východě Ukrajiny. Tam má převahu rusky mluvící obyvatelstvo odmítající akceptovat příklon země více prozápadním směrem.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

16. června 2024  7:38

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby...

Střelec na předměstí Detroitu zranil devět lidí, poté spáchal sebevraždu

16. června 2024  7:11,  aktualizováno  7:21

Devět lidí, včetně nejméně dvou dětí, utrpělo zranění při střelbě na předměstí Detroitu Rochester...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...