Škárka udělal z poslanců VV zrůdy, zlobí se regiony. Podporu má jen v Plzni

  17:09aktualizováno  17:09
Lidé z části krajských buněk Věcí veřejných nemohou přijít na jméno vyhozenému místopředsedovi strany Jaroslavu Škárkovi. Podle nich aférou, kterou rozpoutal, udělal z poslanců VV "úplatné zrůdy". Naopak za předsedou Radkem Johnem až na výjimky krajští politici stojí.

Rebelující poslanci VV ve Sněmovně - Jaroslav Škárka (7. dubna 2011) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Napjatá situace je v Plzeňském kraji, za který Škárka kandidoval do Poslanecké sněmovny. Předseda klubu VV Plzeňský region Pavel Vlach iDNES.cz řekl, že za Škárkou stojí a kvůli chování vedení Věcí veřejných zvažuje odchod ze strany.

"Jsem v současnosti odhodlaný ze strany Věci veřejné odejít. Přesvědčilo by mě jedině to, že ve vedení strany dojde k nějaké změně, která by dokazovala, že se řídí demokratickými principy," uvedl Vlach.

Je přesvědčený, že ve sporu mezi místopředsedou VV Škárkou a faktickým lídrem strany a ministrem dopravy Vítem Bártou je pravda na straně Škárky.

"Zdůvodnění, že pan Škárka porušil etický kodex tím, že přijal úplatek a hned o tom neinformoval, je velice pochybné," kritizuje rozhodnutí vyloučit Škárku ze strany. "Vedení strany pana Škárku okamžitě vyloučilo, aniž by se o pravdivost jeho tvrzení více zajímalo," dodává.

Plzeňská buňka strany se Škárky zastala jako jediná. Tedy alespoň z těch politiků, kteří byli ochotni o celé kauze promluvit. Většina z oslovených stojí za předsedou VV Radkem Johnem. Někteří za viníka situace označují Škárku.

"Nejdříve udělá z poslanců VV úplatné zrůdy, následně vše popře s odůvodněním, že šlo o mystifikaci, která ho napadla v okamžiku, kdy zjistil, že je nahráván," hodnotí Škárkovo chování krajský tajemník pardubického regionu Miroslav Drobný.

Podobné hlasy zaznívají také z Královéhradeckého kraje. "Z mého pohledu se pan Škárka znedůvěryhodnil. Bylo by bývalo lepší, kdyby to všechno vypálil rovnou, nedávkoval to a nemluvil jednou nahoru, jednou dolů, doleva a doprava," říká tajemník Jan Hrdina.

Škárkovo chování kraje znejistilo. "V jeho vyjádřeních jsou takové kotrmelce, že nevím, čemu věřit a čemu nikoliv," míní zastupitel Ústeckého kraje, člen VV Vlastimil Doležal.

Regionální straníci však připouštějí, že nemají o celé kauze dostatek informací. Vedení strany se až na jeden e-mail regionům kauzu zatím údajně nepokusilo vysvětlit. "Ve věci činnosti strany VV ve vztahu potřebné k mé práci a k činnosti ve straně dostávám pravidelné informace. K této konkrétní kauze jsem ale nic nedostala," uvedla například místostarostka Brna-Černovic Petra Quittová.

Regiony také upozorňují, že kauza kolem špiček stran bere iluze a energii do práce lidem, kteří do strany vstoupili kvůli tomu, aby něco změnili a svoji práci berou vážně. "Každé hloupé zahrávání si s podporou veřejnosti, znevažuje práci desítek ´no name´ členů strany, kteří se ve svém volném čase, za svoje finanční prostředky, věnují propagaci Věcí veřejných. Bez těchto lidí by žádný pan Škárka neseděl v Poslanecké sněmovně s dalšími 23 poslanci za VV," uvedl Drobný v prohlášení zveřejněném na internetu.

"Na komunální úrovni uznávané osobnosti makají, na druhon stranu se lidé z médií dozvídají takové věci," míní Hrdina.

I přes výhrady véčkaři z Královéhradeckého kraje vedení strany podporují. Podobně hovoří také pardubický region. "Strana VV je silná, v regionech upevňuje své postavení. To co se děje, není samozřejmě příjemné, ale existenci VV to ohrozit nemůže," domnívá se Tomáš Skryja, tajemník VV kraje Vysočina.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz