Úterý 9. března 2021, svátek má Františka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. března 2021 Františka

Samoživitelé se ostýchají říct o pomoc. Ani neví, že jim lidé fandí

  21:34
Ačkoli se samoživitelky a samoživitelé často setkávají s negativními komentáři ke své situaci, postoj ostatních lidí není až tak odmítavý, jak se na první pohled může zdát. Vychází to z výzkumu agentury Behavio, podle které samoživitele respektuje 47 procent lidí. Kritičtější jsou vůči nim obecně muži, kteří je z jejich situace častěji viní.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Oproti 15 procentům žen si 21 procent mužů myslí, že výchova dítěte na vlastní pěst byla volba samoživitelů. Třináct procent mužů pak míní, že se samoživitelé měli víc snažit udržet rodinu pohromadě. Toho názoru je jen 5 procent žen.

„Soudit může jenom člověk, který zažil podobné těžkosti. Kdybych měla dát na lidi, co se jim na mě či na mém životu nelíbí, tak bych nesměla nic,“ popsala samoživitelka Markéta, které v hmotné tísni aktuálně pomáhá projekt Fandi mámám.

„Maminky samoživitelky, které se hlásí do našeho projektu materiální pomoci Fandi mámám, se často obávají odsouzení ze strany veřejnosti. Někdy je to i důvod, proč se do projektu nepřihlásí,“ potvrdila spoluzakladatelka projektu Žaneta Slámová.

Samoživitele mají větší podporu, než tuší

I přes pocity studu a méněcennosti však samoživitele podporuje více lidí, než se tato skupina domnívá. Podle průzkumu si jen 25 procent z nich myslelo, že mají mezi lidmi respekt. Ten jim však vyjadřuje až 47 procent populace. Samoživitelé tak mají ve společnosti mnohem větší podporu, než tuší. 

To potvrzuje také Dana Pavlousková, zakladatelka Klubu svobodných matek. Podle ní ještě před několika lety ve společnosti převládal názor, že samoživitelky si za svou situaci mohou samy špatným výběrem partnera. To se však v posledních letech mění.

„Myslím, že během posledních let se podařilo problematiku medializovat ve smyslu vysvětlování, že samoživitelkou se člověk může stát poměrně snadno a se špatnou osobní volbou to nemá nic společného. Toto se odráží v dnešním vnímání samoživitelek ze strany veřejnosti, které pokládám za nepochybně pozitivnější,“ dodala Pavlousková.

I tak však část maminek, které vyhledaly pomoc projektu Fandi mámám, zažívá pocity studu. Mezi nimi také paní Michaela: „Je mi to nepříjemné i teď, když už jsem toho všeho součástí. Už to, co všechno jsem musela doložit - takto sesumírované to úplně děsí, jak na tom jsem, že jsem se musela dostat až sem a žádat o pomoc. Do té doby se mi to tak hrozně nejevilo,“ uvedla. 

„Nechtěla jsem a nechci, aby moji přátelé, známí, věděli, jak jsem na tom. Kvůli tomu jsem ani u sebe na Facebooku, a vlastně ani jinde, nic nezveřejňovala a jen jsem označila stránku, že se mi líbí,“ dodala.

Covidový rok přinesl také solidaritu

Důkazem zvyšující se podpory je pro Danu Pavlouskovou minulý „covidový“ rok, který je z pohledu organizace ve znamení extrémní solidarity.

Samoživitelé zároveň častěji museli žádat o pomoc, protože jim, zejména v poslední vlně, došly peníze. „Nově přibyly žádosti maminek a tatínků, kteří zatím nikde nežádali. Donedávna měli stabilní zaměstnání s průměrným platem, své závazky zvládali platit bez větších problémů, neměli ale větší rezervy než na jeden, maximálně dva měsíce běžného života,“ uvedla k tomu ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

„Je smutným pravidlem, že krize nejdříve a nejvíce dopadají na ohrožené skupiny, do kterých samoživitelky a samoživitelé rozhodně patří. Mají obecně nižší úroveň úspor, často komplikované pracovněprávní vztahy, ale i sníženou schopnost pružně reagovat na změny,“ uvedl k situaci behaviorální ekonom Lukáš Tóth.

„Obavy, které s tím souvisí, přirozeně nejvíce zatěžují ty, kteří se nemohou spolehnout na přispění druhého rodiče, nemají zázemí a podporu ve své původní rodině či okolí, nebo o ni nemohou či neumějí požádat,“ potvrzují autorky Zprávy o rodině 2020 Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. 

Stát by podlé Tótha také měl ohrožené skupiny při krizi chránit jako jedny z prvních. Omezí se tím například riziko pádu do dluhových pastí. „Jak se správně třetina Čechů domnívá, nejsou pro stát prioritou. Smutným důvodem může být například to, že lidé vytížení starostmi netvoří aktivní a dobře organizované voličské bloky. A dost dobře ani nemohou,” doplnil Tóth.

Sčítání lidu v roce 2001 ukázalo, že rodiny s jedním rodičem tvoří téměř pětinu všech rodin. Z toho je otců samoživitelů zhruba sedm procent. Podle Zprávy o rodině 2020 pak rozvod manželství svých rodičů zažije přibližně 23 tisíc dětí ročně. Tento počet by byl ještě vyšší v případě dostupnosti údajů o rozpadech nesezdaných párů.

Nechci teď vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, říká Rakušan. Až pandemie pomine

  • Nejčtenější

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Češi vydrží do Velikonoc, pak bude anarchie, tvrdí epidemiolog Smejkal

Podle odborníků v Česku nezaberou přísná opatření, která na následující tři týdny vyhlásila vláda. V pořadu televize...

Policie zajistila po demonstracích v Praze 60 lidí i poslance Volného

Policie po nedělní demonstraci na Václavském náměstí zajistila poslance Lubomíra Volného a předvedla ho na služebnu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďar: Hlavním kritériem pro rozvolňování nemá být obsazenost nemocnic

Rozstřel Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar navrhoval před týdnem tvrdý lockdown. Vláda však podniky...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...

  • Další z rubriky

Učňové jsou bez praxe. Ztrátu budou zřejmě dohánět o letních prázdninách

Premium Deset měsíců. Tak dlouho nebyli ve škole učňové, kteří letos mají skládat praktické závěrečné zkoušky. Nedostatek praxe...

Policie vypátrala muže, který několika členům vlády vyhrožoval smrtí

Policisté vypátrali muže, který údajně vyhrožoval členům vlády a dalším lidem smrtí kvůli řešení epidemie nemoci...

Právník žaluje policii kvůli demonstraci. Chce zrušit zákaz cest mezi okresy

Kvůli policejnímu zásahu proti víkendovým demonstracím padla žaloba a trestní oznámení. Právník z Prahy zastupující...

Polovina dětí s postcovidovým syndromem byla ve vážném stavu, říká primář

Bezmála dvě desítky dětí, jimž život zkomplikoval covid-19, hospitalizovali od začátku pandemie koronaviru na Dětské...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Meghan uvažovala o sebevraždě, člena královské rodiny viní z rasismu

Vévodkyně Meghan (39) přiznala, že měla velmi naivní představy o přivdání se do královské rodiny. V pořadu Oprah...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

Fotbalistka Voňková s manželkou Claudií oznámily, že čekají miminko

Fotbalistka týmu Ajax Amsterdam Lucie Voňková (29) a její partnerka Claudia Voňková (35), za svobodna van den...

Velká ňadra mi zničila sexuální život, říká žena

Pětatřicetiletá Lyndsey Nurse z Velké Británie nechápe ženy, které si za velké sumy nechávají zvětšovat ňadra do obřích...