Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samoživitelé se ostýchají říct o pomoc. Ani neví, že jim lidé fandí

  21:34
Ačkoli se samoživitelky a samoživitelé často setkávají s negativními komentáři ke své situaci, postoj ostatních lidí není až tak odmítavý, jak se na první pohled může zdát. Vychází to z výzkumu agentury Behavio, podle které samoživitele respektuje 47 procent lidí. Kritičtější jsou vůči nim obecně muži, kteří je z jejich situace častěji viní.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Oproti 15 procentům žen si 21 procent mužů myslí, že výchova dítěte na vlastní pěst byla volba samoživitelů. Třináct procent mužů pak míní, že se samoživitelé měli víc snažit udržet rodinu pohromadě. Toho názoru je jen 5 procent žen.

„Soudit může jenom člověk, který zažil podobné těžkosti. Kdybych měla dát na lidi, co se jim na mě či na mém životu nelíbí, tak bych nesměla nic,“ popsala samoživitelka Markéta, které v hmotné tísni aktuálně pomáhá projekt Fandi mámám.

„Maminky samoživitelky, které se hlásí do našeho projektu materiální pomoci Fandi mámám, se často obávají odsouzení ze strany veřejnosti. Někdy je to i důvod, proč se do projektu nepřihlásí,“ potvrdila spoluzakladatelka projektu Žaneta Slámová.

Samoživitele mají větší podporu, než tuší

I přes pocity studu a méněcennosti však samoživitele podporuje více lidí, než se tato skupina domnívá. Podle průzkumu si jen 25 procent z nich myslelo, že mají mezi lidmi respekt. Ten jim však vyjadřuje až 47 procent populace. Samoživitelé tak mají ve společnosti mnohem větší podporu, než tuší. 

To potvrzuje také Dana Pavlousková, zakladatelka Klubu svobodných matek. Podle ní ještě před několika lety ve společnosti převládal názor, že samoživitelky si za svou situaci mohou samy špatným výběrem partnera. To se však v posledních letech mění.

„Myslím, že během posledních let se podařilo problematiku medializovat ve smyslu vysvětlování, že samoživitelkou se člověk může stát poměrně snadno a se špatnou osobní volbou to nemá nic společného. Toto se odráží v dnešním vnímání samoživitelek ze strany veřejnosti, které pokládám za nepochybně pozitivnější,“ dodala Pavlousková.

I tak však část maminek, které vyhledaly pomoc projektu Fandi mámám, zažívá pocity studu. Mezi nimi také paní Michaela: „Je mi to nepříjemné i teď, když už jsem toho všeho součástí. Už to, co všechno jsem musela doložit - takto sesumírované to úplně děsí, jak na tom jsem, že jsem se musela dostat až sem a žádat o pomoc. Do té doby se mi to tak hrozně nejevilo,“ uvedla. 

„Nechtěla jsem a nechci, aby moji přátelé, známí, věděli, jak jsem na tom. Kvůli tomu jsem ani u sebe na Facebooku, a vlastně ani jinde, nic nezveřejňovala a jen jsem označila stránku, že se mi líbí,“ dodala.

Covidový rok přinesl také solidaritu

Důkazem zvyšující se podpory je pro Danu Pavlouskovou minulý „covidový“ rok, který je z pohledu organizace ve znamení extrémní solidarity.

Samoživitelé zároveň častěji museli žádat o pomoc, protože jim, zejména v poslední vlně, došly peníze. „Nově přibyly žádosti maminek a tatínků, kteří zatím nikde nežádali. Donedávna měli stabilní zaměstnání s průměrným platem, své závazky zvládali platit bez větších problémů, neměli ale větší rezervy než na jeden, maximálně dva měsíce běžného života,“ uvedla k tomu ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

„Je smutným pravidlem, že krize nejdříve a nejvíce dopadají na ohrožené skupiny, do kterých samoživitelky a samoživitelé rozhodně patří. Mají obecně nižší úroveň úspor, často komplikované pracovněprávní vztahy, ale i sníženou schopnost pružně reagovat na změny,“ uvedl k situaci behaviorální ekonom Lukáš Tóth.

„Obavy, které s tím souvisí, přirozeně nejvíce zatěžují ty, kteří se nemohou spolehnout na přispění druhého rodiče, nemají zázemí a podporu ve své původní rodině či okolí, nebo o ni nemohou či neumějí požádat,“ potvrzují autorky Zprávy o rodině 2020 Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. 

Stát by podlé Tótha také měl ohrožené skupiny při krizi chránit jako jedny z prvních. Omezí se tím například riziko pádu do dluhových pastí. „Jak se správně třetina Čechů domnívá, nejsou pro stát prioritou. Smutným důvodem může být například to, že lidé vytížení starostmi netvoří aktivní a dobře organizované voličské bloky. A dost dobře ani nemohou,” doplnil Tóth.

Sčítání lidu v roce 2001 ukázalo, že rodiny s jedním rodičem tvoří téměř pětinu všech rodin. Z toho je otců samoživitelů zhruba sedm procent. Podle Zprávy o rodině 2020 pak rozvod manželství svých rodičů zažije přibližně 23 tisíc dětí ročně. Tento počet by byl ještě vyšší v případě dostupnosti údajů o rozpadech nesezdaných párů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Stát dává Bekovi na byt 57 tisíc měsíčně. Jiní ministři dostávají i několikrát míň

13. dubna 2024

Premium Úsporám, kterých se snaží docílit vláda Petra Fialy (ODS), navzdory. Ministerstvo školství proplácí...

Spojenci až na Měsíc. Amerika leští svou letadlovou loď jménem Japonsko

13. dubna 2024

Premium Japonský premiér Fumio Kišida se ve Washingtonu dočkal veleváženého přijetí a nad vybranými...

Íránský útok se blíží. Nedělejte to, USA budou Izrael bránit, vzkázal Biden

12. dubna 2024  21:56

Prezident USA Joe Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Nechal se slyšet, že plánuje...

OBRAZEM: Rozlité chemikálie? S čínským solným jezerem kouzlí odpařování

12. dubna 2024  21:11

Obrazy jako z neuklizené chemické laboratoře nabízí čínské jezero Qinghai, které se rozléhá na...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...