Organizace se snaží bourat ve společnosti stereotypy o prostitutkách, a dosáhnout tak respektu k jejich způsobu života. „S touto prací se ženy rozhodně nechlubí, většina z nich nemá ve svém okolí někoho, kdo o jejich zdroji obživy ví. Proto také v mnoha případech nenahlásí znásilnění, ublížení na zdraví, vydírání nebo nucení k praktikám, které jsou rizikové a často bez ochrany,“ uvedla projektová manažerka Rozkoše bez rizika Barbora Pšenicová.
Ženy se pak nebudou bát vystoupit ze své anonymity a začnou hlásit trestné činy, které na nich byly spáchané. „Zákazníci si často myslí, že žena takový čin neohlásí, a tím pádem mohou trestnou činnost páchat. A v mnoha případech tomu tak je,“ poznamenala Pšenicová.
Dlouhodobým cílem organizace je dekriminalizace prostituce, tedy legální uznání této práce. „Pokud se začne o této problematice veřejně mluvit, může se i lépe šířit osvěta a informace, jak se chránit před přenosem pohlavně přenosných infekcí. A sníží se nejen počet násilných trestných činů, ale i na něj napojený organizovaný zločin,“ míní.
Typické prostitutce je 30 let a má dvě děti
Podle zjištění organizace Rozkoš bez rizika stojí hodina sexu na ulici v průměru 500 korun, v soukromí kolem tisícikoruny a v klubech až 3000 korun. Tyto peníze ale často nekončí u ženy, která službu poskytuje, část z nich pracuje pod manažerem, který si strhává nemalou část výdělku. „Často slýcháme, že takovýto manažer si z výdělku vezme klidně i polovinu. Proto je i častý příklad, že žena neodolá nabídce zákazníka, který jí nabídne 500 korun navíc za sex bez kondomu,“ upozornila Pšenicová.
Mnoho žen volí tento způsob obživy kvůli tíživé sociální situaci, kdy se starají o malé děti, mají nedostatek peněz nebo dluhy, nemohou sehnat vhodné zaměstnání nebo mají strach o ztrátu bydlení. Typickou představitelkou je žena kolem 30 let, která je rozvedená, má dvě děti, žije v menším městě. Často totiž má i jinou „obyčejnou“ práci, uvádí Rozkoš bez rizika.
Více než polovina prostitutek (56 procent) jsou samoživitelky, 13 procent z nich má tři a více dětí. „Pozitivní je, že je mezi nimi čím dál méně uživatelek drog. Z hlediska národností roste podíl Češek, které se prostitucí živí. Zatímco v roce 2008 jich bylo jen 60 procent a zbytek z jiných zemí, nejčastěji z bývalého východního bloku, loni jsme zaznamenali mezi našimi klientkami 82 procent,“ uzavřela Pšenicová.