Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Dítě by muselo do Klokánku. Samoživitelé řeší, co dělat v případě nákazy

Co mám dělat, když se nakazím. Otázka, se kterou si láme hlavu mnoho lidí, je ještě tíživější pro matky a otce samoživitele. Nechtějí-li dítě nakazit, musí ho dát k příbuzným či známým. Někteří ale nikoho blízkého nemají, a pokud ano, jsou většinou staršího věku, a tedy v rizikové skupině. „Kdybych se nakazila a byla bych hospitalizována, syna bych musela dát do Klokánku,“ popisuje jedna z matek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Samoživitelé a samoživitelky patří mezi skupiny obyvatel, na které dopadly ekonomické následky epidemie nejvíce. Podle průzkumu Klubu svobodných matek přišla do léta o práci pětina samoživitelů, zatímco v květnu byla zadlužena třetina z nich, v srpnu již polovina.

Finanční problémy ale nejsou ty jediné, kterým rodiče samoživitelé čelí. Své o tom ví třeba svobodná matka Pavlína. „Synovi jsou čtyři a půl měsíce a od narození má zdravotní problémy, nyní je po operaci. Jelikož žiji ve městě, kde nikoho nemám, není zde nikdo, komu bych ho mohla svěřit,“ popisuje Pavlína.

Biologický otec se o syna nezajímá, nikdy ho neviděl a sám žije na Slovensku. S vlastními rodiči se Pavlína již roky nestýká, žijí navíc na druhém konci republiky.

„V případě, že by u mě došlo k nákaze a hospitalizaci, musel by být tedy umístěn do Klokánku nebo do nějakého zdravotnického zařízení, kde by měl veškerou nutnou péči a správný dohled,“ dodává Pavlína.

Rizikoví prarodiče

Není přitom jediná, kdo takový problém řeší. I samoživitelé, kteří se mohou v případě nouze obrátit na vlastní rodiče, se bojí, že by je tím sami ohrozili. Dítě by totiž mohlo být již infikované, a tedy působit jako přenašeč onemocnění. A prarodiče jsou mnohdy v seniorním věku, a tedy v ohrožené skupině.

„K otci malou dát nemohu. Zbývali by prarodiče, což je v kontextu nic moc alternativa, tedy by musela asi zůstat se mnou, abychom nenakazili případně je,“ popisuje další svobodná matka Martina.

Matky samoživitelky zažívají nouzi, někdy nemají peníze ani na jídlo

Děti totiž, ač ony samy mají vážný průběh nemoci jen málokdy, mohou být přenašečem viru. U nich se tedy nákaza neprojeví, pokud ano, tak jen mírně, prarodiče ale nakazit mohou. „Ze světových statistik vyplývá, že děti, u kterých byla diagnostikována nemoc covid-19, tvoří asi jen dvě procenta nemocných. Na to, že jsou pozitivní, se u nich většinou přijde ve chvíli, kdy onemocní dospělý,“ uvádí na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví.

Dětští pacienti, kteří mají příznaky, obvykle vykazují onemocnění horních dýchacích cest, tedy většinou horečku, slabosti, bolesti svalů, kašel, bolest v krku, kýchají a teče jim z nosu. U některých se může projevit nevolnost, zvracení, bolesti břicha a průjem. 

Dítě jako přenašeč

To potvrzují i zkušenosti lékaře Kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno Lukáše Homoly. „Příznaky u dětí byly velmi mírné. Většina žádné neměla. Tyto děti byly obvykle vyšetřovány kvůli kontaktu v rodině. Kašel nebo teploty byly přítomné asi u třetiny. Zvýšená únava byla přítomná asi u čtvrtiny. Specifické příznaky, jako je třeba porucha čichu, neměl téměř nikdo.“

V případě středně závažných projevů mají malí pacienti problémy s dýchacím ústrojím, které se projevují pískoty či dušností, a zánět plic. Kritické případy jsou podle ministerstva zdravotnictví velice vzácné.

Doma s nakaženým: čeká vás dezinfikování, žehlení i likvidace odpadu

„Až koncem léta jsme měli dva případy, kdy byla nutná hospitalizace u dětí s prokázaným covid-19. V obou případech šlo o děti, kdy covid-19 zkomplikoval jiné závažné onemocnění a oba se vyvíjejí dobře,“ uvedl Homola.

Na děti je podle něj ale virus přenositelný dobře. „Většina námi zjištěných případů začala tak, že infekci do rodiny přinesl někdo z dospělých. Je to pravděpodobně dané tím, že byly přes jaro a léto zavřené školy a dospělí chodili do práce. Nebo je to tím, že dospělí mají výraznější příznaky a nemoc je snazší zjistit. Nicméně pouze spekuluji,“ popsal.

Přenos ale může fungovat i opačně, u nejmenších dětských pacientů existuje třeba riziko přenosu stolicí. „Ukázalo se, že virus se vylučuje stolicí i několik dní po nákaze, takže je zde riziko přenosu i tímto způsobem, a to zejména u malých dětí,“ varuje resort zdravotnictví.

Za prarodiči navzdory rizikům

Pro rodiče je tak situace těžká. Pokud je jen v karanténě, poradí si podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové sám. Rodič totiž může jít třeba nakoupit nebo zařídit něco nezbytně nutného, když se vybaví ochrannými pomůckami.

Hülleová ale nevěří, že by se někdo takový, kdo by dítě pohlídal, nenašel. „Nikdo nežije ve vzduchoprázdnu, většinou tito lidé mají kolem sebe buď rodinu nebo známé a přátele,“ uvedla. „Dítě většinou má i druhého rodiče, byť s ním nežije. Když to nejde, obrátím se na jeho rodinu, na svou rodinu, na své nejbližší přátele. Teprve potom bych hledala pomoc od státu. Já nevěřím, že je rodič, který má dítě, a nemá nikoho, kdo by byl ochotný pomoct,“ radí Hülleová.

Situace je však složitější. Pokud je rodič pozitivní, děti mají jako rizikové kontakty karanténu nařízenou. „Takže musí být oba doma a měli by se obrátit na blízké, aby jim pomohli zajistit zejména nákupy a další věci, které potřebují,“ dodává Hülleová.

„Pokud jsou děti v karanténě a příznaky nemají, mohou vyjet někam do přírody, kde v okolí nikdo není, jít na procházku, pokud mají zahradu, mohou se pohybovat po ní. Složitější je to pak samozřejmě někde v paneláku, nebo v domě, kde je více bytů,“ říká lékařka.

Rodiče samoživitelé jsou bez práce. Stát jim nenabízí žádnou pomoc navíc

Horší situace nastává, když má rodič příznaky. „Zase bych se v prvé řadě obrátila na rodinu, protože ta by si měla pomoct. To znamená, že půjdou do kontaktu i s tím rizikem, že nežijí ve společné domácnosti,“ tvrdí Hülleová. Pořád však bude platit, že jsou děti v karanténě. Tudíž je v tomto případě dobré dodržovat základní hygienická opatření, než je karanténa ukončena a dítě označené za negativní.

V péči sociálního pracovníka

Pokud by ale skutečně došlo na nejhorší a rodič musel do nemocnice, věc by řešil individuálně sociální pracovník v místě bydliště. Další možností je pobyt dítěte v nemocnici, s rodičem napojeným na umělou plicní ventilaci či na kyslík však nemůže být na pokoji.

„V případě nouze je pak možné samotné dítě na přechodnou dobu přijmout na některém dětském lůžkovém pracovišti v místě bydliště. Pojišťovny však sociální indikaci hospitalizace neproplatí,“ upozorňuje mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. V souvislosti s covidem se s tím ale zatím nesetkala.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Dostat dítě do školky? Zázrak. V Praze se neumístila čtvrtina přihlášených

Premium Dostat dítě do školky? V některých krajích téměř úkol na hranici lidských možností. Kapacity pro předškolní vzdělávání...

Železniční koridor z Prahy přes Českou Sibiř je přímější. Porovnejte snímky

V sobotu začal provoz na novém úseku železničního koridoru z Prahy do Lince přes Českou Sibiř, konkrétně mezi Voticemi...

Česko se vyrovnává s následky supercely, dodávky energie se podařilo obnovit

Česko v noci z pátku na sobotu zasáhl silný přívalový déšť a místy taktéž přišly vydatné bouře doprovázené i kroupami....

KOMENTÁŘ: Školou k elitářství a frustraci. Ignoruje společnost i pracovní trh

Premium Vedení našeho školství nemá ani po třiceti letech důvěru v pluralitu a trh. Tedy v konkrétní nadšence všeho druhu, již...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...