Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O Romech se v učebnicích téměř nepíše. Když ano, tak stereotypně či v číslech

  16:06
V českých učebnicích podle průzkumu chybí dostatek informací o romské menšině. Pokud v nich jsou, většinou se týkají perzekuce během holocaustu či o prostá demografická data. V dalších se pak objevují stereotypní informace či nesouvisející obrázky. „Je vidět, že znalost reálií o Romech je u autorů učebnic často nulová,“ podotýká autor české části výzkumu Tomáš Ščuka.

O Romech se v učebnicích téměř nepíše. Když ano, tak stereotypně či v číslech | foto: Tomáš Ščuka

Výzkumníci pod Radou Evropy, Institutem George Eckera a Romským vzdělávacím fondem se zaměřovali na učebnice dějepisu, občanské nauky a zeměpisu v učebnicích pro žáky prvního a druhého stupně ve 21 zemích Evropské unie.

Podle výsledků zprávy se v Česku z 38 zkoumaných učebnic pouze 11 zmiňuje o romských tématech. Tyto zmínky tvoří 71 vět, které obsahují slovo Rom celkem 52krát.

Kromě výskytu slova Rom se autoři zaměřili také na kvalitativní analýzu, tedy v jakých situacích a kontextech se v učebnicích o romské menšině hovoří. Nejčastěji byli Romové napříč evropskými zeměmi zmiňování v kontextu druhé světové války či holocaustu, většinou po informacích o perzekuci židovského obyvatelstva. V učebnicích zeměpisu byli zahrnuti jen v demografických údajích.

„Pak je tam sociální kontext, který popisuje Romy jako lidi, které žijí odlišným způsobem života, lidi zaostalé,“ popsal Tomáš Ščuka. „Hodně pochybné jsou i obrázky. Tři vůbec nesouvisí s kapitolou, která v učebnici je,“ dodává.

Například v učebnici občanské výchovy je kapitola o demokracii doplněná obrázkem romských dětí v tanečním oblečení, jak tančí v sociálně vyloučené lokalitě. To však s tématem vůbec nesouvisí. Přiložená otázka navíc zní: „Co je demokracie? Povinností demokratického státu je také respektovat a chránit národnostní menšiny a jejich práva. To souvisí s dodržováním základních lidských práv.“

..

Další text zase uvádí, že „Romové uznávají jiné hodnoty než většinové obyvatelstvo České republiky“ a že „obvykle žijí se svou početnou rodinou pohromadě v jednom domě nebo v jedné čtvrti“ a „největším trestem pro Roma bylo vždy jeho vyloučení z rodiny“.

„Co to může vytvářet v dětech, které se to učí? Ty děti pak za předsudky nemůžou,“ okomentoval to Ščuka.

Romové jsou jednotlivci, ne homogenní skupina

„O Romech je primárně referováno jako o skupině, ne jako o jednotlivcích,“ podotýká také zpráva. Nejčastěji jsou Romové napříč Evropou zmiňováni ve spojení s údajným nomádským životním stylem či biologickými předpoklady pro tanec či hudbu. Případně jsou označováni jako oběti diskriminace.

„Je vidět, že znalost témat či reálií o Romech je u autorů učebnic často nulová,“ podotýká Ščuka o české části.

Některé jiné evropské země ani nemají téma romské menšiny zahrnuté ve školních osnovách. Jedná se například o Bulharsko, Slovensko či Srbsko. Všechny tyto země přitom mají téměř 10 procent romských obyvatel. 

Výsledky v září, náprava v nedohlednu

Ščuka výsledky studie prezentoval v září na Radě vlády pro záležitosti romské menšiny, jejímž je členem za občanskou část. „Výstupy byly překvapivé pro všechny účastníky,“ uvedl. 

Závěrem bylo usnesení, které žádá ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), aby iniciovalo setkání se zástupci autorů a vydavatelů učebnic pro žáky základních a středních škol spolu s dalšími experty. Ti měli s akademickým sektorem diskutovat o změně v zobrazování všech menšinových skupin v Česku.

Koncept však zůstal nenaplněn. „Koncem září jsem měl být na toto setkání pozván, ale už jsem nedostal odpověď,“ uvedl Ščuka.

MŠMT uvedlo, že jednání proběhlo nezávisle na resortu. „Pro analýzu byly použity učebnice 5. a 9. ročníku, což však může být omezující, neboť témata týkající se Romů mohou být zařazena v kterémkoliv ročníku,“ dodalo MŠMT na dotaz redakce iDNES.cz.

Ščuka k nápravě doporučuje zvýšení zastoupení informací o romské menšině z hlediska rozsahu témat, odstranění zavádějících informací, omezení stereotypů role Romů ve společnosti a ukázání jejich přínosu. 

„Učíme novou generaci lidí, takže když tam napíšeme, že jsou Romové osoby zaostalé nebo žijící v sociálně vyloučené lokalitě, měla by tam být informace o tom, proč se tato skupina obyvatel nachází v dané situaci,“ nastínil s tím, že toto téma v české společnosti rezonuje nejméně dvacet let, avšak stále jen na úrovni diskuze.

O výuku romštiny ve školách není zájem, brání se Česko výtkám Rady Evropy

„Výzkum může poskytnout data a zodpovědností ministerstva a vlády je náprava těchto textů. Nejen ve vztahu k Romům, ale i k jiným menšinám,“ míní. 

Ostatně i Rada Evropy vydala pro Českou republiku doporučení, aby se témata jako romská historie a romský jazyk zařadily do školních osnov.

České úřady podle dokumentu uznávají, že výuka romštiny na základních a středních školách není dostatečná. Argumentují však, že je to důsledek nízkého zájmu o tento jazyk ze strany žáků a jejich rodičů.

Romské děti však jsou mimo jiné i tímto přístupem ochuzeny o zdravé sebevědomí. „Tato prezentace dopadá nejen na vztahy ve společnosti mezi minoritou a většinou, ale na samotné Romy, kteří se ke své etnicitě nehlásí, protože se stydí za svůj původ,“ uzavírá Ščuka.

Učí se vaše děti ve škole o romské kultuře?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za zrušení diskuse pod článkem. Někteří ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Děkujeme za pochopení, redakce iDNES.cz.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...