PROSINEC: Vánoce na blátě, klimatická konference a rekordně teplý rok

  9:00aktualizováno  9:00
Počasí má i v prosinci ráz mírného podzimu. Kolem Vánoc padaly teplotní rekordy a v Beskydech zkrachoval lyžařský areál. Letošek má být nejteplejším rokem v historii měření a změna klimatu byla hlavním tématem mezinárodní konference v Paříži. Dohoda, kterou uzavřely státy OSN, by měla globální oteplování zpomalit.

Lyžování v Janských Lázních (1.1.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

O teplotně nadprůměrném prosinci svědčí rekordy, které padaly 23. prosince na stanicích, které měří déle než 100 let. V pražském Klementinu bylo 12,9 stupně Celsia. Padl tak rekord z roku 1795, kdy bylo 12,4 stupně. Nejtepleji bylo v Osoblaze na Bruntálsku, kde teploměry ukázaly přes 15 stupňů Celsia (více o teplotách zde).

Ročenka

Prosincové počasí přidělalo vrásky na čele provozovatelům skiareálů na horách. Pro společnost Ski Beskydy byla letošní sezóna konečnou (více čtěte zde). Problémy mají lyžařská střediska po celém Česku. Na mrazy čekají jako na smilování. Přírodního sněhu na horách je málo a na umělé zasněžování je stále moc teplo (více zde).

Už na konci listopadu avizovala Světová meteorologická organizace (WMO), že letošní rok bude patřit k nejteplejším v historii měření. Průměrná teplota zemského povrchu byla o přibližně 0,7 stupně Celsia vyšší než v letech 1961 až 1990. „Začínalo to být jasné už v létě, když byly od konce června do konce září vysoké teploty,“ potvrdil český klimatolog Radim Tolasz (více o nejteplejším roce zde).

Fotogalerie

Zvyšování teploty zemského povrchu bylo hlavním tématem klimatické konference, která probíhala do 12. prosince v Paříži. Po dvou týdnech usilovných jednání se 196 státům podařilo dosáhnout dohody, která zajistí, že globální oteplování se v tomto století udrží kolem hranice 1,5 stupně Celsia. Zásadní je závazek na snižování emisí. Podpoří to obří investice v řádu stovek miliard dolarů, které dostanou mimo jiné rozvojové země na boj se změnou klimatu (více o dohodě zde).

Vše vypadá dobře, alespoň na papíře a v dojmech politiků. Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun považuje návrh dohody za historický dokument, který svět dovede k nízkoemisní budoucnosti. Podle českého ministra životního prostředí Richarda Brabce je klíčové, že se světoví emitenti skleníkových plynů přihlásili k odpovědnosti. Dohodu však čeká ratifikace v jednotlivých státech a ne všude se setká s pochopením. Aby od roku 2020 nahradila Kjótský protokol, musí ji schválit alespoň 55 zemí, které se na světových emisích podílejí minimálně 55 procenty.

O budoucnosti světového klimatu budou parlamenty teprve rozhodovat. Česká Poslanecká sněmovna mezitím schválila v prvním čtení návrh zákona, který by plošně zakázal kouření v restauracích a barech (více zde). Změna klimatu tak může velmi brzo nastat v českých hospodách. Veřejnost je tomu nakloněná. Vyplývá to i z internetového referenda iDNES.cz, kde zákaz podpořilo až 63 procent z bezmála 111 tisíc respondentů, kteří svým poměrem kuřáků a nekuřáků přibližně odpovídají skutečnému rozložení mezi obyvateli České republiky (více o výsledcích zde).

Milovníci cigaret nemusí zoufat. Díky globálnímu oteplování si nebudou muset zapalovat venku na mrazu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Najdete na iDNES.cz