Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Okamura vydělal více než čtyři miliony, Schwarz si koupil dva domy

  17:02
Poslanci a senátoři odevzdali jako každý rok na konci června přehled svých příjmů. Vyplývá z nich například, že šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura si koupil automobil za 1,6 milionu a senátor a šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz koupil dva rodinné domy. Správnost údajů na čestných prohlášeních se nijak nekontroluje.
Poslanci i senátoři mají čestná prohlášení o vedlejších příjmech a majetku za uplynulý rok odevzdat vždy do 30. června. Ilustrační foto

Poslanci i senátoři mají čestná prohlášení o vedlejších příjmech a majetku za uplynulý rok odevzdat vždy do 30. června. Ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Okamura podle přiznání vydělal díky svým firmám asi 4,3 milionu korun a za 1,6 milionu koupil automobil. Je společníkem ve společnosti BREAK2WIN, v níž zastává stejnou pozici poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Firma se dle svého webu zabývá analýzou tenisových zápasů. To, že v ní jsou oba politici, není náhoda. „Jde o investici z pořadu České televize Den D,“ uvedl Okamura. Právě v tomto pořadu on i Pilný účinkovali jako investoři.

Pravdivost údajů se neověřuje

Soupisy příjmů a majetků poslanců a senátorů nemusí mít velkou vypovídající váhu. Jde o čestná prohlášení, jejichž kontrola ze strany členů mandátových a imunitních výborů je jen formální. Členové výborů nezkoumají, zda politiky napsal údaje pravdivě.

Kvůli špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže. Případný postih od úřadu může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Čestná prohlášení politiků nejsou volně přístupná, vidět je mohou jen ti, kteří požádají senát a sněmovnu o registraci. Za poskytnutí přístupového hesla někomu jinému přitom hrozí až 50tisícová pokuta.

Ve sněmovně sedí i několik lékařů, kteří kromě poslancování vykonávají lékařskou praxi. Například Rostislav Vyzula si vydělal lékařskou a pedagogickou činností celkem asi 400 tisíc korun, Miloslav Janulík (oba ANO) 160 tisíc korun.

Nevíce dluží poslanec Černoch

Příjmy z komunální politiky měli například starosta Trutnova Ivan Adamec a starostka Prahy 2 Jana Černochová (oba ODS). Adamec navíc vydělal 160 tisíc korun jako člen dozorčí rady Správy železniční a dopravní cesty a Černochová 42 tisíc jako šéfka dozorčí rady pražského Obecního domu. Vicepremiér Pavel Bělobrádek získal 140 tisíc korun za funkci předsedy KDU-ČSL.

Poslanec Marek Černoch (Úsvit) přiznal sto tisíc korun, které vydělal díky autorským právům po svém otci, zpěvákovi Karlovi Černochovi. Černoch junior zároveň patří k nejzadluženějším poslancům, celkem si půjčil asi 5,2 milionu korun. O 100 tisíc korun méně dlužil na hypotéce šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podle informací z mandátového a imunitního výboru převážná většina dokumentů od poslanců dorazila, některé mohou ještě přijít poštou. V takovém případě je rozhodující datum na poštovním razítku. Mezi dokumenty, které zatím nejsou k dispozici patří například čestné prohlášení Andreje Babiše nebo premiéra Bohuslava Sobotky. Čestná prohlášení výbor má, v současné době ale prověřuje jejich úplnost.

Senát: Nejvíce si přivydělal Lebeda, nejzadluženější je Schwarz

Přehled majetku odevzdávali také senátoři. Povinnost splnili všichni až na kolínského politika Pavla Lebedu (za ČSSD). Pokud oznámení nedodá ani dodatečně, hrozí mu za nedodržení lhůty pokuta až 50 tisíc korun.

Z přehledu příjmů a majetků nabytých ve funkci lze vyčíst, že nejvyššího přivýdělku loni dosáhl litoměřický senátor, lékař Hassan Mezian (ČSSD), který vydělal kolem 3,3 milionu korun - podle přiznání především na pronájmech nemovitostí.

Kdo si ještě přivydělal

Zhruba 2,6 milionu korun si přivydělala profesorka Eva Syková (za ČSSD), zejména jako šéfka Ústavu experimentální medicíny. Dva miliony korun získala starostka Přezletic Veronika Vrecionová (ODS) díky prodeji luk ve Strážném a z pronájmů. Vladimír Dryml (dříve ČSSD) na pronájmech a jako ředitel vrchlabské nemocnice získal přes 1,8 milionu korun.

Lubomír Franc (ČSSD) jako královéhradecký hejtman dostal 951 500 korun, zatímco Josef Řihák (ČSSD) měl jako středočeský hejtman 1,2 milionu korun a koupil si za to rodinný domek.

Nejvíce se dvěma hypotékami zadlužil šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz (za ODS). Koupil dva rodinné domy za 3,8 milionu a 2,5 milionu korun a pozemky za půldruhého milionu korun. Vzal si kvůli tomu úvěry za 6,1 milionu korun. Vedení pražské záchranné služby vyneslo Schwarzovi 1,63 milionu korun před zdaněním, od rodičů dostal darem dva miliony.

Dienstbier si koupil louku, Berka přestavil zahradní domek

Ministr Jiří Dienstbier uvedl, že mu zbývalo ke konci loňského roku splatit hypotéku na byt za zhruba 2,29 milionu korun, na financování koupě "nebytové jednotky" v Šafaříkově ulici v Praze pak z dalšího hypotečního úvěru čerpal 3,81 milionu korun. Z pronájmu této nebytové jednotky získal 486 tisíc korun. Úvěry a půjčku v celkové výši 4,3 milionu zbývalo splatit starostovi Božího Daru Janu Horníkovi (za STAN).

Třímilionovou hypotéku splácí předseda výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek, předseda evropského výboru Miroslav Krejča nebo Dagmar Terelmešová (všichni za ČSSD). Úvěry a hypotéku 2,5 milionu korun spláceli Petr Šilar (KDU-ČSL) a Jaroslav Sykáček (ČSSD).

Řada dalších senátorů loni investovala do nemovitostí, nebo je dostávala darem od příbuzných. Někdejší moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (dříve ČSSD) uvedl, že pořídil čtvrtinu rodinného domu v ceně pěti milionů korun. Tomáš Grulich (ODS) získal darem byt za 2,5 milionu korun a za 1,8 milionu korun koupil akcie ČEZ. Vladimír Plaček (ČSSD) dostal darem od otce garsoniéru a pozemky za dva miliony korun.

Mezi investicemi ale senátoři uváděli méně závažné věci. Například Zdeněk Berka (ČSSD) hůře čitelným písmem vyplnil, že za 400 tisíc vlastními silami přestavil zahradní domek. Dienstbier pak uvedl, že si za půl milionu korun pořídil pozemek v Kozlech u České Lípy. Podle jeho prohlášení jde o "trvalý travní porost".

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Sunak zuří kvůli sázkám na termín voleb. Toryům hrozí ještě epochálnější prohra

21. června 2024  11:58

Pokud někdo využil interní informace k sázení na datum britských parlamentních voleb, měl by se...

Právníka zaklekli kvůli silniční kontrole. Nepřiměřené, rozhodl nyní soud

21. června 2024  11:46

Ministerstvo vnitra prohrálo soudní spor s mužem, který po silniční kontrole skončil na policejní...

Na Islandu zůstali po nehodě autobusu čtyři Češi. Dva jsou stále na JIP

21. června 2024  11:44

Dva klienti pojišťovny Uniqa, kteří se zranili před týdnem při nehodě autobusu na Islandu, jsou...

ANO kritizuje, že korespondenční volba přidá čtyřem krajům sedm poslanců

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  11:36

Přímý přenos Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...