Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se lidé bojí eskalátoru? Seznamte se s jeho kritickými místy

  8:10
Každý den využívají eskalátory v pražském metru statisíce lidí. Ve většině stanic se už podařilo vyměnit staré ruské a velmi rychlé eskalátory za nové a pomalejší. Ani tak ale podle DP nelze zabránit podobným nešťastným událostem, jako byla páteční nehoda. Šestiletý chlapec přišel na eskalátoru o tři prsty na noze.

Nové moderní schody se pohybují rychlostí půl metru až 0,6 metru za vteřinu. Staré ruské dvakrát rychleji. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Malý hrdina českého filmu Kolja se prodírá davem lidí na eskalátorech v metru, protože se bojí vystoupit. Nad rychlostí schodů však nemůže vyhrát a schody jej nakonec na svém konci vyplivnou. Bez újmy.

Scéna z filmu je většině z nás povědomá. Eskalátor je zvláštní zařízení, které odjakživa v lidech vzbuzuje respekt podobně jako výtah páternoster. Nakonec přiznejme si: kdo se v dětství pojízdných schodů nebál?

Jaké na nich hrozí skutečné nebezpečí?

Otec se chce s DP soudit

Eskalátor, který zranil dítě, je podle dopravce v pořádku

1. Nástup na jezdící schody

Nastupovat na eskalátor není tak problémové, jak by se mohlo zdát. Ovšem člověk by si měl dát pozor, aby na schody nevstoupil moc pomalu, protože mu pak schody pod nohama ujedou a on ztratí rovnováhu.

2. Madla jsou rychlejší než schody

Většina pražských eskalátorů se vyznačuje jednou velmi zápornou vlastností – a to je různá rychlost schodů a madla, jehož se lidé drží. Zpravidla je totiž gumový pás rychlejší než schody a stojícím lidem ujíždí pod rukama. Cestující tak přicházejí o svislý postoj těla, naklánějí se dopředu a hrozí, že upadnou. Lidé tak musí přehmatávat. Přitom každý pohyb rukou po pojízdném pásu není bez nebezpečí. Prsty se totiž mohou dostat pod gumu stejně, jako se to stalo před dvěma lety šestileté holčičce. Ta kvůli tomu přišla o jeden článek na ukazováčku.

3. Stroj může vtáhnout oblečení nebo boty

Potíž eskalátorů je v tom, že mají místa, kde se střetávají plochy, které se pohybují a které nikoli. Zatímco u nástupu a výstupu jsou ochranné lišty s drážkami, které brání tomu, aby člověku zajela noha do soukolí, na boční stěně žádná taková lišta není. A vlastně ani být nemůže.

Hrozí tedy, že člověku schody vtáhnou nohu do mezery u boční stěny. To se stalo například loni v září desetiletému chlapci ve stanici Náměstí Republiky.

Při jízdě také hrozí, že se do stroje zaplete člověku kus oblečení.

Velmi pozorní musí být rodiče, aby jejich děti neměly rozvázané tkaničky u bot nebo volně plandající pásky u sandálů. Nebezpečné jsou i dlouhé nohavice.

V Americe například stroj vtáhl jednomu cestujícímu kapuci, a když se ji snažil vytrhnout, přišel o ruku a vykrvácel.

4. Většina lidí se nejvíc děsí výstupu

Nejvíce se lidé zpravidla bojí vystupování z eskalátorů. Po páteční nehodě ve stanici metra Můstek mají možná vážný důvod.

Pojízdné schody zajíždějí pod jakýsi hřeben. Ten je na obou koncích eskalátorů a slouží k čištění stupňů od větších nečistot a rovnání dráhy každého jednotlivého schodu.

Pokud je však hřeben nedostatečně upevněn, je skoro jisté, že pod něj někomu zajede noha. Uvolněný hřeben však za páteční nehodou prý nestál.

Jak vystoupit, aby to bylo bezpečné? Důležité je nejprve vykročit a pak se teprve pustit madla.

5. Podpatek v drážce na schodech

Drážky ve schodech mají několik funkcí. Kromě zarovnání stupňů eskalátoru a odstraňování nečistot brání uklouznutí a také mají znemožnit, aby člověku sjela noha do soukolí. Není ale výjimkou, že v drážce uvázne ženám podpatek.

Jak se chovat

-  Nesedejte si na schody ani na madlo, kromě pádu hrozí, že vám zařízení vtáhne oblečení.

- Dejte pozor, aby se vaše boty nedotýkaly bočních stěn. Pozor na volné tkaničky či pásky u sandálů.

- Přidržujte se madla a dbejte, aby se držely i vaše děti. Stůjte ve směru jízdy.

Na eskalátorech je zakázáno i líbání

Jízda na pohyblivých schodech má celkem jasná pravidla, která stanovuje přepravní řád Dopravního podniku. "Na pohyblivých schodech v metru je cestující povinen přidržovat se pohyblivého madla a stát ve směru pohybu schodů," píše se v řádu. Cestující tak prakticky nemohou dělat nic, co by odpoutávalo jejich pozornost. Včetně sledování reklamních panelů umístěných podél schodů.

Chování cestujících na eskalátoru neustále sleduje bedlivé oko kamery a jejím prostřednictvím i dozorčí stanice, který může schody zastavit.

Jedete po pohyblivých schodech v metru a v opačném směru vás míjejí líbající se dvojice v objetí? Říkáte si – nic výjimečného? Ale ano, líbání na eskalátorech v metru je totiž zakázáno.

"Vím, že v přepravním řádu tato povinnost je, ale pokud vyloženě někdo neriskuje své zdraví nebo zdraví ostatních cestujících, tak to necháváme bez povšimnutí," uvedla dozorčí stanice na trase metra B, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Při jízdě na eskalátoru není také povoleno pokládat jakékoli předměty na stupně schodů nebo pohyblivá madla. Těžké batohy si tak cestující musí po celou dobu jízdy nechat na zádech.

Chůze po pohyblivých schodech je povolena jen ve směru jejich pohybu, pokud však nejsou plně obsazeny cestujícími.

Nebezpečné schody

Případy v Praze

Červenec 2009 Ve stanici metra Náměstí Republiky se při výstupu zaklínilo desetileté dítě do eskalátoru. Vyprostili je hasiči, mělo zraněný prst na noze.

Září 2008 Zhmožděnou nohu měl šestiletý chlapec, kterému ji schody zachytily na Národní třídě.

Září 2007 Šestiletá dívka přišla o článek ukazováčku, když strčila ruku pod pás eskalátoru.

Srpen 1978 Nehoda se stala již první den provozu trasy metra A. Po slavnostním otevření schody jedné ženě vtáhly kabát. Žena upadla a zranila se.

Nejhorší případy ve světě

Prosinec 1982 Ve stanici moskevského metra Aviamotornaja se přetrhl řetěz eskalátoru. To způsobilo pád a zranění téměř stovky lidí, z kterých 8 nepřežilo.

Říjen 2003 V Římě jedna britská turistka propadla do vnitřního soukolí stroje, které ji zcela rozdrtilo.

Únor 2005 V USA jeden cestující na schodech seděl. Do stroje se mu zamotala kapuce, a když se ji snažil vyrvat ven, eskalátor mu do svých útrob vtáhl ruku. Vykrvácel.

Autor:

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

V Lovosicích na Litoměřicku hořela skládka pneumatik, areál je uzavřený

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý ráno po 5:00 uhašen, oznámilo město na své facebookové stránce. Příčiny vzniku požáru se podle...

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 7:26

Slovensko má první dvě z objednaných stíhaček F-16. Vítal je prezident i televize

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro slovenské ozbrojené síly. Bratislava v roce 2018 objednala 14 strojů. Učinila tak vláda, kterou jako...

23. července 2024  6:50

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...