Registr vozidel opět naběhl. Konečně ukazuje, zda auto není kradené

  8:18aktualizováno  12:03
Nový centrální registr vozidel po pondělních problémech s ověřováním kradených aut nefungoval ani v úterý dopoledne. A to i přesto, že ministerstvo dopravy v pondělí odpoledne tvrdilo, že se závadu povedlo odstranit. Systém nakonec znovu naběhl po desáté ráno.
Registr dopravy dál nefunguje. Ilustrační snímek

Registr dopravy dál nefunguje. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Že se registr konečně rozběhl, oznámilo ministerstvo po desáté hodině. "Funguje to přibližně deset minut, zatím jsme odbavili tři lidi. Zdá se, že to běží," raduje se vedoucí oddělení vnitřních věcí, přestupků a dopravně-správních agend děčínského magistrátu Milena Šikýřová.

Mírné nadšení se ozývá i z pražské radnice, zdejší úředníci ale upozorňují, že po problémech předchozích dnů a týdnů nemohou vyloučit další obtíže, které by mohly práci zpomalit.

Ministerstvo dopravy v úterý odpoledne oznámilo, že za výpadky databáze hledaných vozidel mohl zastaralý server na policejním prezidiu.

V Brně si úředníci volali strážníky

"Stále to nefunguje. Systém se sice rozběhne, jenže pak se při ověřování, zda není auto v databázi kradených vozidel, zastaví a spadne. A protože je tohle nezbytný krok, bez kterého nás to nepustí dál, nemůžeme pracovat," zlobila se přitom Šikýřová ráno.

Dodala, že stejné potíže měly i další radnice, které kontaktovala. "Drobné úkony zvládneme. Pokud chce někdo třeba přihlásit přívěsný vozík za auto, může přijít," svěřila se ráno Šikýřová.

Podle Michala Urbáška z olomouckého magistrátu byl úterní výpadek ještě horší než ten pondělní. "Nefungují ani věci, které včera normálně běžely. Zkoušeli jsme i jiný internetový prohlížeč, po pár vteřinách to ale celé spadlo znovu," řekl iDNES.cz Urbášek.

Že nefungovaly ani věci, které v pondělí běžely, potvrdil ČTK i Josef Mihalík z pražské radnice.

Dobeš může přijít o křeslo

V Brně museli rozzuřené lidi krotit strážníci, protože čekající úředníkům nadávali a křičeli na ně.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka v osm hodin ráno zasedl krizový výbor resortu. Ministerstvo přitom v pondělí odpoledne tvrdilo, že problém s daty z databází kradených vozidel se podařilo odstranit a systém je plně funkční (čtěte zde).

Nový centrální registr vozidel je v provozu od 9. července, kdy nahradil ten původní z počátku 90. let. Jenže ho od začátku provázejí výpadky a zásadní potíže, kvůli kterým nefunguje doteď.

Zdá se, že vleklé potíže mohou stát post ministra dopravy Pavla Dobeše.

"Dlouhotrvající potíže s centrálním registrem vozidel jsou již natolik závažné, že je třeba jednoznačně vyvodit personální odpovědnost. Ministra dopravy Pavla Dobeše jsem požádala o jednoznačné vysvětlení celého problému a urychlené vyřízení všech stížností občanů. Ministr Dobeš musí neprodleně vyřešit situaci, která komplikuje život řadě řidičů," řekla v pondělí vicepremiérka Karolína Peake.

Na trable registru zareagovaly ústy předsedy Radka Johna i Věci veřejné. "Jednání ministra Dobeše považujeme za fascinující alibismus a jeho vyjádření, že není připraven přijímat osobní odpovědnost za projekt, za zcela nepřípustné. Nejprve pan Vondra, následně paní Parkanová, nyní Pavel Dobeš. V poslední době se s ministry, kteří nechtějí přijímat odpovědnost za své resorty, roztrhl pytel," píše John.

Přitom za VV byl Dobeš ve vládě do doby, než následoval Karolínu Peake do platformy LIDEM.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Soud potvrdil zproštění v kauze kolem smluv ministerstva vnitra a Fujitsu

Šest lidí, obžalovaných v souvislosti se smlouvami ministerstva vnitra a firmou Fujitsu Technology, nespáchalo trestný...

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

Najdete na iDNES.cz