Registr vozidel se rozběhl jen někde, resorty si přehazují zodpovědnost

  9:23aktualizováno  17:26
Centrální registr vozidel se po ranním kolapsu v průběhu pondělí spustil jen na některých místech. Úředníci nemohli do systému ukládat nová data kvůli špatnému propojení s databází hledaných aut a evropským registrem identifikačních čísel. Zodpovědnost za výpadek si přehazují ministerstva dopravy a vnitra.
Registr vozidel znovu nefunguje tak, jak má. Ilustrační snímek

Registr vozidel znovu nefunguje tak, jak má. Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Registr vozidel byl podle ministerstva dopravy celý den funkční, údajně však selhalo jeho napojení na databázi hledaných aut a registr identifikačních čísel, které zajišťuje resort vnitra.

Peake popohnala svého ministra

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) vyzvala svého spolustraníka, ministra dopravy Pavla Dobeše, aby neprodleně vyřešil problémy s registrem. "Jsou již natolik závažné, že je třeba jednoznačně vyvodit personální odpovědnost," uvedla Peake s tím, že Dobeše požádala o  vysvětlení potíží a urychlené vyřízení stížností řidičů.

Úředníci se kvůli problémům s databázemi do registru dopoledne nedostali. "Nefungovalo to od 8:30 do 13 hodin, teď registr funguje," uvedla před půl pátou odpoledne vedoucí oddělení dopravně správních agend prachatického úřadu Ludmila Volčíková.

"Jde to pomalu a teprve začalo ověřování se SISem (Schengenský informační systém - pozn. red.)," řekl iDNES.cz vedoucí odboru dopravy na úřadě v Semilech Jiří Eichler. V Kladně se podle ČTK povedlo navázat spojení registru a policejních databáze kolem poledne, v 15 hodin ale opět přestalo fungovat.

Potíže přetrvávají i na dalších místech. Dopravní odbor pražského magistrátu například vyřídil pouze 735 žádostí týkajících se výměn technických průkazů a převodu vozidla. Běžný počet je přitom zhruba dva a půl tisíce, informovala mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Ministerstva se neshodnou, kdo problémy způsobil

Podle ministerstva dopravy je chyba na straně resortu vnitra, který ale pochybení odmítl. Policisté svoje informační systémy prověřovali a zjistili, že systém PATRMV (pátrání po vozidlech) a SIS jsou v pořádku.

Problémy s registrem

Je to už několikátý závažný výpadek nového centrálního registru vozidel, který měl nahradit ten původní v pondělí 9. července. Jenže celý první týden buď nefungoval vůbec, nebo jen s velkými problémy. Další následovaly i v uplynulých dnech.

V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že se úřady vrátí k původnímu systému z počátku 90. let (více o plánu čtěte zde). Na ministerstvo dopravy už volají první lidé, kteří chtějí odškodnění za čas promarněný u přepážek.

"Z toho je zřejmé, že uvedené problémy nebyly způsobeny informačními systémy, které spravuje Policie ČR. Nicméně jsme zaznamenali chybu v komunikaci mezi registrem vozidel a uvedenými informačními systémy," sdělila mluvčí prezidia Pavla Kopecká.

Podle ní se jednalo o komunikační problém centrálního místa služeb mezi jednotlivými resorty, které pro policii spravuje ministerstvo vnitra. Technici obou resortů v průběhu dne pracovali na odstranění výpadku.

"Pokud zase nespadne webové rozhraní resortu vnitra a pustí tam registr s dotazy, tak by to mělo v příštích dnech fungovat," řekl iDNES.cz pozdě odpoledne mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Auta neregistrujte, doporučilo ministerstvo

Ministerstvo kvůli problémům doporučilo řidičům v průběhu pondělí auta neregistrovat. Úředníci by totiž mohli zaregistrovat vozidlo, které bylo ukradeno v zahraničí, a tady se je někdo snaží zlegalizovat a dostat do provozu.

Na úřadech se znovu tvořily fronty a lidé odcházeli domů s nepořízenou. "Na registru čeká na vyřízení poměrně hodně lidí, někteří již ale odešli. Úředníci si však na ně vzali telefon a dají jim vědět, až bude systém funkční," řekla ČTK mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. Situace je podle ní horší než v minulém týdnu, tentokrát nefungovaly ani triviální agendy. Nešlo přihlásit nové auto, přepsat vozidlo na nového majitele ani zaregistrovat dovezené vozidlo.

Podle Volčíkové jsou ale lidé poměrně trpěliví. "Možná poprvé za moji šestadvacetiletou kariéru to berou tak, že jsme s nimi na jedné lodi a že úředník za to fakt asi nemůže," uvedla.

Ministerstvo dopravy podle ní v komunikaci s jednotlivými úřady zcela selhává. "Ráno, když všechno spadlo, tak jsme se nedovolali ani na pomocnou linku. Nikdo nám pak nesdělil, že už je část zprovozněná. Je to katastrofa a výsměch daňovým poplatníkům a úředníkům," zlobí se Volčíková.

V Brně se kvůli novému registru dařila vyřizovat jen asi polovinu žádostí oproti době, kdy úředníci používali starý systém. Ve dnech, kdy aplikace nefunguje, se ale nedaří ani to. 

"Dá se navíc očekávat, že skutečné kapacitní problémy se teprve naplno projeví, neboť občané dosud odkládali návštěvu úřadu a nyní se začínají vracet v původních počtech," uvedl primátor města Brna Roman Onderka. Náklady spojené se zavedením nového registru bude město vyžadovat po ministerstvu dopravy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz