Přes 20 tisíc odborářů si v Praze stěžovalo na krizi a Topolánkovu vládu

  9:04aktualizováno  15:57
Dvacet tisíc odborářů, podle nich samotných ještě o deset tisíc víc, protestovalo po obědě na Hradčanském náměstí v Praze. Kritizovali bývalou vládu a zneužívání krize na úkor zaměstnanců. České kolegy přijely podpořit stovky lidí z řady evropských zemí. Už dopoledne se demonstrovalo u budovy ministerstva školství na Maltézském náměstí.

Demonstrace ČMKOS je součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu. Demonstrovat přijely desetitisíce lidí, na Hradčanském náměstí jich je podle odhadů odborářů dokonce až 30 tisíc.

Tisícovky demonstrantů dorazily z celkem jedenácti zemí EU. "Na demonstraci přijeli lidé ze Slovenska, Maďarska, Bulharska a Polska," hlásil z protestů před ministerstvem školství reportér iDNES.cz.

Topolánkův NERV odpískali i cizinci

Odboráři pomocí píšťalek a řehtaček šili do bývalé vlády

Odboráři během protestu upozornili na snahy zneužívání důsledků krize v neprospěch zaměstnanců. Tak podle nich chtěl postupovat kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

"Jsme tu proto, aby zaměstnavatelé nevyužívali krizi pro další zhoršování pracovních podmínek," řekla na Strahově místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Odborářská demonstrace on-line

Průběh protestů v Praze jsme sledovali minutu po minutě

Šéf ČMKOS Milan Štěch tvrdí, že ke krizi vůbec nemuselo dojít a vláda neodhadla její hloubku. "Místo toho, aby lidé měli vyšší mzdy, musí si brát úvěry," uvedl. Kritizoval také zavedení zelených karet, které k nám přivádí pracovní sílu ze zahraničí, poukazoval na výši státního dluhu a obviňoval NERV z toho, že lobbovala za vládu ODS.

Demonstrace odborářů na Hradčanském náměstí v Praze. (16. května 2009)

"Nepřipusťte, aby trpěli ti, co krizi nezavinili. Odmítněte takovou novelu, která má být oprátkou pro zaměstnance a připouští bezdůvodné propouštění. Přijměte zákon proti lichvě," vyzvali mimo jiné odboráři na demonstraci prezidenta Václava Klause.

Řadu demonstrantů přivezl do Prahy zvláštní vlak z Ostravy. Z dalších krajů odboráři přijeli především autobusy, které zaparkovali u strahovského stadionu. Odtud se hlavní část demonstrantů po 12. hodině vydala na Hradčanské náměstí. Policie odkláněla dopravu z Dlabačova a Pohořelce.

Protest před ministerstvem školství

Už dopoledne uspořádali členové školských odborů menší protest na Maltézském náměstí na Malé Straně. Dlouhodobě si stěžují na nízké příjmy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školství.

Bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka těsně před koncem svého funkčního období počátkem května schválil zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) změna prospěje právě zejména pracovníkům ve školství. Odboráři si však stěžují zejména na nedostatek peněz pro moderní vybavení škol a zajištění pomůcek i dalšího vzdělávání pedagogů. Žádají také legislativní změny.

Výzva odborářů, která zazněla na demonstraci v Praze

Vážený pane prezidente,
vážené paní poslankyně, páni poslanci,
vážené senátorky a senátoři,
vážená nová a budoucí vládo!

Před nedávnem zde na pražském Hradčanském náměstí americký prezident Barack Obama dával lidem naději a mluvil o bezpečí světa. Dnes stojí na stejném historickém místě desetitisíce lidí, aby otevřeně vyjádřily důrazný protest proti nespravedlivému zneužívání krize.

Vyzýváme Vás: nepřipusťte, aby ti, kdo krizi nezavinili, ji odnesli nejkrutěji! Nedělejte z krize záminku ke změnám zákoníku práce, které by přinesly nebývalé omezení zaměstnaneckých práv, včetně možnosti bezdůvodného vyhazování z práce!

Je prokázáno, že současný zákoník práce není příčinou ekonomických potíží země a jednotlivých podniků! Odmítněte takovou novelu zákoníku práce, která má být oprátkou na zaměstnance!

Pomozte zachovat pracovní místa veřejnými zakázkami. Podpořte z prostředků EU a státu kombinaci zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami! Ochraňte lidi před parazitováním finančních spekulantů přijetím zákona proti lichvě!

Napravte reformou pokřivený sociální systém, aby pomohl v krizi ochránit nezaměstnané a rodiny s dětmi!

Nedovolte hazardování s důchodovým systémem! Nepřijímejte nový rizikový zákon o penzijním spoření! Nedovolte znehodnocení naspořených důchodů a další oslabení veřejných financí!

Nepodporujte opt-out, což je částečná privatizace veřejného důchodového pojištění, která by byla zejména v době krize velkým hazardem pro penzijní systém! Peníze na naše důchody na spekulativní burzu nepatří!

Nedovolte, aby se krize stala záminkou k likvidaci veřejných služeb ve zdravotnictví, sociální péči, školství a dalších oblastech!

Využívejte sociální dialog, obdobně jako tomu je v jiných zemích EU!

Berte vážně odborové analýzy v ekonomické a sociální oblasti, které opakovaně ve srovnání s jinými prokázaly svoji kvalitu a přesnost!

Konejte, rozhodujte a vládněte ve prospěch občanů, nikoliv v zájmu spekulativního zisku finančních a lobbistických skupin a daňových rájů!

Světu to nedávno v Londýně slíbili představitelé 20 nejvlivnějších zemí. Na včerejších demonstracích v Madridu a Bruselu a na dnešní v Berlíně a Praze jsme jménem 60 milionů odborářů Evropy vyzvali a vyzýváme politiky k odpovědnosti za osudy lidí, na které krize doléhá nejtíživěji.

V Praze 16. května

Účastníci demonstrace ČMKOS, kterou poprvé přijeli výrazně podpořit odboráři ze zemí EU.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Najdete na iDNES.cz