Odbory budou v sobotu demonstrovat. Krize se podle nich zneužívá

  18:09aktualizováno  18:09
Českomoravská konfederace odborových svazů v sobotu uspořádá na Hradčanském náměstí v Praze demonstraci proti údajnému zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců. Protesty se odehrají na Hradčanském náměstí před Pražským hradem.

V Bruselu demonstrovaly desetitisíce lidí proti hospodářské krizi | foto: ČTK

Demonstrace pořádaná ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací je součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu a pokračující dnes v Bruselu. V sobotu se bude demonstrovat také v Berlíně.

Organizátoři věří, že demonstrovat přijdou desetitisíce lidí. Podle Českomoravské konfederace odborových svazů by se jich na náměstí mohlo natěsnat až 25 tisíc. Tisícovky demonstrantů údajně přijedou z 11 zemí EU.

Odboráři chtějí demonstrací bojovat proti údajným snahám zneužívání důsledků krize v neprospěch zaměstnanců. Tímto způsobem podle nich chtěl postupovat bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády pokračovat v důchodové reformě.

Protesty budou trvat asi hodinu

Nová úprava by měla nahradit dosavadní zákoník práce, který i přes prezidentovo veto v parlamentu prosadila těsně před volbami v roce 2006 ČSSD spolu s komunisty. Začal platit v roce 2007, Ústavní soud však loni celkem 11 jeho ustanovení zrušil. Týkala se například pravomocí odborů či vazby pracovního kodexu na občanský zákoník. Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka novelu hodlá předložit vládě.

Proti současné vládě však demonstrace namířena nebude. Premiéra Jana Fischera o tom ve čtvrtek informoval předseda ČMKOS a senátor za ČSSD Milan Štěch. Premiér Fischer nevyloučil možnost, že se na sobotní demonstraci přijde osobně podívat.

Řadu demonstrantů přiveze zvláštní vlak z Ostravy. Z dalších krajů odboráři přijedou především autobusy, které zaparkují u strahovského stadionu. Odtud ve 12:00 demonstranti půjdou v průvodu na Hradčanské náměstí. Tam demonstrace začne ve 13:00 a potrvá asi hodinu. Kvůli průvodu a demonstraci bude odkloněna doprava z Dlabačova a Pohořelce.

Již dopoledne si vlastní setkání na Maltézském náměstí na Malé Straně uspořádají členové školských odborů, kteří se potom Nerudovou ulicí přesunou na Hradčany.

V Bruselu demonstrovaly desetitisíce lidí

Pražským protestům předcházely včerejší demonstrace v Madridu a dnešní akce v Bruselu. V Bruselu se protestů zúčastnilo zhruba 50 tisíc lidí.

"Chceme sociální Evropu, která by nás chránila proti finančním kolapsům," řekl dnes na tiskové konferenci před zahájením protestní akce generální tajemník ETUC John Monks. Podle něj evropské odborové organizace nynější sérií protestů volají po jakémsi "novém sociálním údělu", který byl dal důraz na sociální spravedlnost, solidaritu a více pracovních příležitostí.

Podle Monkse nyní lidé chtějí "společnost vystavěnou na solidaritě, jejíž prioritou je boj s nerovností, nikoliv její rozdmýchávání".

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz