„Během září se dosud týdenní teploty udržovaly většinou nad dlouhodobým normálem. V následujícím období budou již teploty klesat a postupně se přiblíží k normálu,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Maximální týdenní teploty by se měly pohybovat zpočátku většinou kolem 16 stupňů a postupně klesat na 12 stupňů.
Prší
Dlouhodobá průměrná teplota v ČR mezi 28. zářím a 25. říjnem je 8,8 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto období rok 1966, kdy průměrná teplota dosáhla 13 stupně. Naopak v roce 1974 to bylo pouze 5,3 stupně Celsia.
„Po deštivém závěru 4. týdne měsíce září se i v prvním předpovědním týdnu (od 28. září) očekávají nadnormální srážky, avšak už by neměly dosáhnout výraznějších úhrnů,“ dodalo ČHMÚ.
Postupně bude srážek během období ubývat a nejméně četné budou uprostřed měsíce října. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek v tomto období je v Česku 37 milimetrů.
Průměrný úhrn srážek pro období mezi 28. zářím a 25. říjnem je 37 milimetrů. Deště a sněhu podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc v roce 1964, kdy meteorologové naměřili 104 milimetrů. Nejméně to bylo hned v roce 1951 s úhrnem jeden litr na metr čtvereční.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Měsíční výhled počasíČHMÚ vydává měsíční výhledy bez přesných údajů o teplotách a množství očekávaných srážek, dlouhodobé předpovědi totiž nejsou spolehlivé a často nevycházely. Výhledy udávají jen očekávaný trend ve vývoji počasí a celkový charakter počasí, tedy pravděpodobnost srážek a teplot v porovnání s průměrem. Podrobný měsíční výhled najdete na webu ČHMÚ, s orientací v grafech vám pomůže náš návod. |