Neplatiče odstřihnou od energií do tří měsíců. Opětovné připojení je za 1500

  15:00
Energie zdražují od loňského podzimu, zálohy se často upravují však až s ročním vyúčtováním. Polovina domácností nesleduje svou průběžnou spotřebu, s příchozím nedoplatkem třeba na deset tisíc Kč je pak v šoku. Na vyřešení a domluvu s distributorem mají lhůtu do tří měsíců. Pak mohou být odpojeny. Opětovné připojení může vyjít na 1 500.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Humanitární organizace Člověk v tísni podle Elišky Ratiborské eviduje na své bezplatné dluhové lince v posledních týdnech desítky volajících, kteří se obrací na zkušené poradce organizace s problémy kvůli zdražování energií a šokujícím vyúčtováním.

Polovina českých domácností totiž podle průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení svou průběžnou spotřebu energií nezjišťuje a čeká až na vyúčtování na konci roku. „Pokud domácnosti růst cen nereflektují zvýšením svých měsíčních záloh, téměř jistě je při ročním vyúčtování čeká kvůli mimořádně vysokým nedoplatkům šok,“ varuje ředitel Institutu Radek Hábl.

Lidé vše často začnou řešit, až když jim přijde vyúčtování s nedoplatkem a oni nemají na jeho zaplacení. S tím se v praxi setkává i vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. Předpokládá, že s podzimem se situace ještě zhorší.

„S postupujícím časem lidem vznikají stále vyšší nedoplatky, které v červnu byly běžně kolem deseti tisíc. Ale na podzim již může jít o několik desítek tisíc, což bude pro většinu postižených domácností neřešitelné,“ míní Hůle.

1 Dluh řešte s dodavatelem hned

Mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková doporučuje se co nejdříve s dodavatelem energií spojit a zkusit domluvit, nejlépe už když lidé začínají mít problém s placením měsíčním záloh. „To platilo dříve a platí to i dnes. A vždy je to pro zákazníka i výrazně levnější, než nechat věci být a nekomunikovat,“ podotýká.

„Pokud s námi totiž zákazník komunikuje, v drtivé většině případů mu dokážeme nabídnout řešení. Můžeme mu snížit zálohy, pokud v domácnosti upravili svou spotřebu, nebo poskytujeme bezúročné splátkové kalendáře, které umožňují nedoplatek rozložit až do deseti měsíců,“ uvedla Horáková.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak má fungovat energopomoc a kdo na ni dosáhne

Poradenství ohledně nároku na pomoc od státu nabízí vedle pracovníků úřadů práce společně třeba se zorientováním se ve smlouvách s dodavatelem energií zadarmo neziskové organizace a právě dluhoví poradci na lince Člověka v tísni.

„S lidmi kontrolujeme jejich nastavení smlouvy s dodavateli energií, vyjednáváme splátkové kalendáře a hlavně zjišťujeme nárok na dávky na bydlení,“ popisuje vedoucí linky Michaela Šímová. „Obrací se na nás ale také lidé, kteří se nezvládají ve smlouvě, tarifech, fixacích a zálohách zorientovat, takže radíme i s tímto,“ dodává.

2 Tři měsíce do přerušení dodávek energií

Upomínkový proces začíná běžet po první nezaplacené záloze, varuje mluvčí ČEZ. Energetické firmy se snaží dle svých slov kontaktovat zákazníka všemi možnými kanály, které od něj mají k dispozici.

„Pokud dojde k neuhrazení zálohy, nejprve zákazníka upozorníme e-mailem, případně SMS zprávou, že vznikl dluh. Tato první výzva má ještě poměrně vstřícný a mírný tón,“ vysvětluje mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka a dodává, že většina zákazníků zareaguje a dlužnou zálohu uhradí.

Za neplatiče musí zaplatit sousedé. Družstva se bojí dluhů za teplo či vodu

Pokud však zákazník částku neuhradí ani po dalším kole upomínek přichází na řadu odpojení od energií. Na nápravu nebo domluvu s dodavatelem má čas maximálně tři měsíce.

„Po druhé nezaplacené záloze už můžeme přistoupit k přerušení dodávky, což vychází zhruba po dvou až třech měsících,“ uvádí Horáková. „Pokud už dojde k odpojení odběrného místa, zpravidla jde o zákazníky s dlouhodobě špatnou platební morálkou a nakumulovaným dluhem,“ dodává zase Hanzelka.

3 Opětovné připojení elektroměru za 1 500

Opětovné připojení k odběru energií je po uhrazení dlužné částky sice rychlé, ovšem nemusí být zadarmo. Záleží jestli už distributor domácnosti odmontoval elektroměr. Firmy však sází na to, že domácnosti být bez proudu nechtějí, a běžně se tak brzy po odpojení snaží dlužnou částku uhradit.

„Pokud s námi zákazník začne po přerušení dodávky okamžitě komunikovat, dodávka bývá obnovena do pěti pracovních dnů. Pokud ani po přerušení dodávky zákazník nereaguje, následuje demontáž elektroměru,“ popisuje Horáková.

„Pokud jsme přeci jen nuceni odběrné místo kvůli dluhu odpojit, zákazník pak zpravidla reaguje velmi rychle a dlužnou částku vzápětí ihned uhradí, aby mohl být znovu připojen. Kontaktuje naši zákaznickou linku nebo centrum, kde vše vyřídí a doloží, že dlužná částka byla uhrazena,“ popisuje Hanzelka.

Opětovné připojení elektroměru, což provádí distributor, však vyjde odběrné místo navíc na 1 500 korun. „Na připojení máme dle příslušných předpisů dva pracovní dny, ale ve skutečnosti bývá připojení zpravidla rychlejší,“ dodává Hanzelka.

Vyskytují se navíc i vynalézavé způsoby odběru elektřiny „načerno“.

„Nedávno jsme se setkali třeba s případem, kdy Společenství vlastníků jednotek zjistilo, že v bytě, který je odpojený od elektrické energie se svítí. Když začalo řešit, jak je to možné, přišlo na to, že vlastník bytu se načerno napojil na rozvody ve společných částech domu,“ popisuje případ kutila Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Elektřinu kradou lidé za desítky milionů ročně, vynalézavost je bezbřehá

„Nepoškozoval tak distributora, ale všechny ostatní vlastníky v domě, kteří to za něj musí zaplatit, a pak to po něm budou vymáhat pravděpodobně soudní cestou,“ dodává Vysloužil. Obává se, že v zimě může takovýchto případů přibývat, jelikož lidé budou ze zoufalství hledat zkratkovitá řešení.

Podle mluvčího zatím PRE sleduje jen k velmi mírný nárůst neplatičů. „Což přisuzujeme spíše tomu, že si lidé zapomněli po zvýšení cen přenastavit své trvalé příkazy nebo inkasní limity v bance,“ dodal Hanzelka. Většina zákazníků PRE však podle mluvčího nepoužívá elektřinu k nejnákladnějšímu užitku, a to ohřevu vody v bojleru a k topení.

Neziskové organizace se však vývoje situace na podzim bojí. „Chceme jednat s dodavateli energií o vstřícnější politice splátkových kalendářů a jednáme také s významnou bankou, zda by na tyto nedoplatky neposkytovala účelově vázaný úvěr,“ dodává Hůle. Nejlepší radou však podle něj je, aby si lidé sami průběžně zvyšovali zálohy, protože tím předejdou vysokým jednorázovým nedoplatkům.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Krizového řízení svazu se místo Kaderky ujímá sportovní ředitel Stočes

1. března 2024  11:26

Aktualizujeme Po čtvrtečním uvalení vazby na prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku, kterého policie...

Opuštěné Lány otevírají. Na rozdíl od Zemana Pavel na zámek moc nejezdí

1. března 2024  11:16

Před rokem se odstěhoval poslední nájemník Miloš Zeman a lánský zámek od té doby trochu připomíná...

Bříza: Výbuch ruské atomovky ve vesmíru by vyvolal třetí světovou válku

1. března 2024  11:09

Vysíláme Jaderné zbraně opět plní veřejný prostor. Hrozí jimi prezident Putin, na veřejnost se dostávají...

Dálnici D1 na Benešovsku zablokovala převrácená dodávka, směr na Brno stojí

1. března 2024  11:04,  aktualizováno  11:24

Dálnici D1 na 53. kilometru na Benešovsku dnes dopoledne uzavřela nehoda dodávky s přívěsem....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...