Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Neplatiče odstřihnou od energií do tří měsíců. Opětovné připojení je za 1500

  15:00
Energie zdražují od loňského podzimu, zálohy se často upravují však až s ročním vyúčtováním. Polovina domácností nesleduje svou průběžnou spotřebu, s příchozím nedoplatkem třeba na deset tisíc Kč je pak v šoku. Na vyřešení a domluvu s distributorem mají lhůtu do tří měsíců. Pak mohou být odpojeny. Opětovné připojení může vyjít na 1 500.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Humanitární organizace Člověk v tísni podle Elišky Ratiborské eviduje na své bezplatné dluhové lince v posledních týdnech desítky volajících, kteří se obrací na zkušené poradce organizace s problémy kvůli zdražování energií a šokujícím vyúčtováním.

Polovina českých domácností totiž podle průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení svou průběžnou spotřebu energií nezjišťuje a čeká až na vyúčtování na konci roku. „Pokud domácnosti růst cen nereflektují zvýšením svých měsíčních záloh, téměř jistě je při ročním vyúčtování čeká kvůli mimořádně vysokým nedoplatkům šok,“ varuje ředitel Institutu Radek Hábl.

Lidé vše často začnou řešit, až když jim přijde vyúčtování s nedoplatkem a oni nemají na jeho zaplacení. S tím se v praxi setkává i vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. Předpokládá, že s podzimem se situace ještě zhorší.

„S postupujícím časem lidem vznikají stále vyšší nedoplatky, které v červnu byly běžně kolem deseti tisíc. Ale na podzim již může jít o několik desítek tisíc, což bude pro většinu postižených domácností neřešitelné,“ míní Hůle.

1 Dluh řešte s dodavatelem hned

Mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková doporučuje se co nejdříve s dodavatelem energií spojit a zkusit domluvit, nejlépe už když lidé začínají mít problém s placením měsíčním záloh. „To platilo dříve a platí to i dnes. A vždy je to pro zákazníka i výrazně levnější, než nechat věci být a nekomunikovat,“ podotýká.

„Pokud s námi totiž zákazník komunikuje, v drtivé většině případů mu dokážeme nabídnout řešení. Můžeme mu snížit zálohy, pokud v domácnosti upravili svou spotřebu, nebo poskytujeme bezúročné splátkové kalendáře, které umožňují nedoplatek rozložit až do deseti měsíců,“ uvedla Horáková.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak má fungovat energopomoc a kdo na ni dosáhne

Poradenství ohledně nároku na pomoc od státu nabízí vedle pracovníků úřadů práce společně třeba se zorientováním se ve smlouvách s dodavatelem energií zadarmo neziskové organizace a právě dluhoví poradci na lince Člověka v tísni.

„S lidmi kontrolujeme jejich nastavení smlouvy s dodavateli energií, vyjednáváme splátkové kalendáře a hlavně zjišťujeme nárok na dávky na bydlení,“ popisuje vedoucí linky Michaela Šímová. „Obrací se na nás ale také lidé, kteří se nezvládají ve smlouvě, tarifech, fixacích a zálohách zorientovat, takže radíme i s tímto,“ dodává.

2 Tři měsíce do přerušení dodávek energií

Upomínkový proces začíná běžet po první nezaplacené záloze, varuje mluvčí ČEZ. Energetické firmy se snaží dle svých slov kontaktovat zákazníka všemi možnými kanály, které od něj mají k dispozici.

„Pokud dojde k neuhrazení zálohy, nejprve zákazníka upozorníme e-mailem, případně SMS zprávou, že vznikl dluh. Tato první výzva má ještě poměrně vstřícný a mírný tón,“ vysvětluje mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka a dodává, že většina zákazníků zareaguje a dlužnou zálohu uhradí.

Za neplatiče musí zaplatit sousedé. Družstva se bojí dluhů za teplo či vodu

Pokud však zákazník částku neuhradí ani po dalším kole upomínek přichází na řadu odpojení od energií. Na nápravu nebo domluvu s dodavatelem má čas maximálně tři měsíce.

„Po druhé nezaplacené záloze už můžeme přistoupit k přerušení dodávky, což vychází zhruba po dvou až třech měsících,“ uvádí Horáková. „Pokud už dojde k odpojení odběrného místa, zpravidla jde o zákazníky s dlouhodobě špatnou platební morálkou a nakumulovaným dluhem,“ dodává zase Hanzelka.

3 Opětovné připojení elektroměru za 1 500

Opětovné připojení k odběru energií je po uhrazení dlužné částky sice rychlé, ovšem nemusí být zadarmo. Záleží jestli už distributor domácnosti odmontoval elektroměr. Firmy však sází na to, že domácnosti být bez proudu nechtějí, a běžně se tak brzy po odpojení snaží dlužnou částku uhradit.

„Pokud s námi zákazník začne po přerušení dodávky okamžitě komunikovat, dodávka bývá obnovena do pěti pracovních dnů. Pokud ani po přerušení dodávky zákazník nereaguje, následuje demontáž elektroměru,“ popisuje Horáková.

„Pokud jsme přeci jen nuceni odběrné místo kvůli dluhu odpojit, zákazník pak zpravidla reaguje velmi rychle a dlužnou částku vzápětí ihned uhradí, aby mohl být znovu připojen. Kontaktuje naši zákaznickou linku nebo centrum, kde vše vyřídí a doloží, že dlužná částka byla uhrazena,“ popisuje Hanzelka.

Opětovné připojení elektroměru, což provádí distributor, však vyjde odběrné místo navíc na 1 500 korun. „Na připojení máme dle příslušných předpisů dva pracovní dny, ale ve skutečnosti bývá připojení zpravidla rychlejší,“ dodává Hanzelka.

Vyskytují se navíc i vynalézavé způsoby odběru elektřiny „načerno“.

„Nedávno jsme se setkali třeba s případem, kdy Společenství vlastníků jednotek zjistilo, že v bytě, který je odpojený od elektrické energie se svítí. Když začalo řešit, jak je to možné, přišlo na to, že vlastník bytu se načerno napojil na rozvody ve společných částech domu,“ popisuje případ kutila Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Elektřinu kradou lidé za desítky milionů ročně, vynalézavost je bezbřehá

„Nepoškozoval tak distributora, ale všechny ostatní vlastníky v domě, kteří to za něj musí zaplatit, a pak to po něm budou vymáhat pravděpodobně soudní cestou,“ dodává Vysloužil. Obává se, že v zimě může takovýchto případů přibývat, jelikož lidé budou ze zoufalství hledat zkratkovitá řešení.

Podle mluvčího zatím PRE sleduje jen k velmi mírný nárůst neplatičů. „Což přisuzujeme spíše tomu, že si lidé zapomněli po zvýšení cen přenastavit své trvalé příkazy nebo inkasní limity v bance,“ dodal Hanzelka. Většina zákazníků PRE však podle mluvčího nepoužívá elektřinu k nejnákladnějšímu užitku, a to ohřevu vody v bojleru a k topení.

Neziskové organizace se však vývoje situace na podzim bojí. „Chceme jednat s dodavateli energií o vstřícnější politice splátkových kalendářů a jednáme také s významnou bankou, zda by na tyto nedoplatky neposkytovala účelově vázaný úvěr,“ dodává Hůle. Nejlepší radou však podle něj je, aby si lidé sami průběžně zvyšovali zálohy, protože tím předejdou vysokým jednorázovým nedoplatkům.

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

VIDEA TÝDNE: Sněhová kalamita, zdražení elektřiny i faux pas v Kataru

Tento týden u čtenářů bodovala zejména domácí videa. Zaujaly záběry Česka, které doslova zavalil sníh. Pražský...

Malostranský zápisník: Rozjel se závod – ženská lůna versus ministr Jurečka

Premium Proč je slehnutí před silvestrovskou půlnocí drahá sranda? Stál ministr Jurečka vládě za potupné přihlášení k odkazu...

Milovaná a nenáviděná Polyxena. Otřásla českou šlechtou, a to jí nebylo odpuštěno

Seriál Podnikavá, noblesní a s neobyčejným politickým duchem. Tak hodnotí historici Polyxenu z Lobkovic, která je jednou z...

TOP 09 to ODS vrátí, ale koalici neohrozí. Slova o podrazu politici odmítají

Premium Bez ministra a s více než miliardou navíc. Způsob, kterým se premiér Petr Fiala (ODS) předběžně dohodl za zavřenými...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...