„Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, v Praze 35 procent příjmů, včetně poplatků za energie,“ uvedl také Fiala. Všichni, kteří by měli zaplatit za bydlení měsíčně víc a jejichž příjmy nepřekračují zákonem určený strop, mají právo požádat si o příspěvek na bydlení.
„Občany nenecháme padnout,“ řekl premiér. Zopakoval, že do konce srpna vláda představí parametry úsporného tarifu i odpuštění plateb za obnovitelné zdroje energie.
O zastropování cen energií vláda neuvažuje, odvětil Fiala na dotaz iDNES.cz. Mluvil o tom, že to tak funguje jen v některých zemích Evropy a výsledky podle něj nejsou dobré.
Domácnosti zůstanou chráněné, řekl Síkela
„My můžeme být konfrontováni se situací, kdy v Evropě bude nedostatek plynu bez ohledu na to, kolik za něj bude kdo ochoten zaplatit. Prostě ten plyn nebude bez ohledu na cenu. V takovém případě samozřejmě bude nutné přejít k jakémusi restriktivnímu režimu,“ řekl ve středu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„A v případě, že bychom se dostali do situace, kdybychom například měli požádat o pomoc sousední státy s dodávkami plynu, tak si myslím, že je na místě zapojit do toho solidárně i takzvané chráněné zákazníky,“ uvedl Síkela.
„Na statusu chráněný zákazník se nic nemění. Domácnosti zůstanou tím chráněným zákazníkem do posledního okamžiku, ale chráněný neznamená, že se jich nějaký diskomfort vůbec nedotkne,“ prohlásil Síkela.
„Abychom zachovali ty tepny průmyslu, ten nejnutnější chod v nějakém režimu, tak aby ta ekonomika a alespoň její základy fungovaly, tak možná budeme potřebovat solidaritu, výpomoc a pochopení ze strany domácností,“ dodal ministr. Popřel, že by chtěla vláda preferovat průmysl na úkor domácností. Je ale podle něj v zájmu každého, abychom udrželi v chodu ekonomiku.